תעלומה: לאן נעלמו 150 מ' ש' שנתנו המשקיעים שהתפתו לתשואה של23% בשנתיים

חיליק טפירו גייס לקרן אור שמתמחה בתמ"א 38 כ-150 מיליון שקל באמצעות קמפיין פירסומי בכיכובו של שלמה מעוז ■ רשות ני"ע עצרה את הפעילות ■ בקשת הפירוק לחברה שהוגשה היום חושפת: מיקום הכספים אינו ידוע

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

בקשה למינוי מפרק זמני לחברת ט.ב. מתקדמים בכספים, הידועה בשמה השיווקי קרן אור, הוגשה הבוקר לבית המשפט המחוזי בחיפה. הבקשה הוגשה על ידי עורכי הדין רמי קוגן, אוהד הראל, הדס ביטון ובת חן רחמים ממשרדו של עו"ד רמי קוגן. על הבקשה חתומים כ-30 מבקשים, מחציתם עובדי חברת ט.ב. מתקדמים בכספים.

החברה הוקמה ב-2012 על ידי איש העסקים חיליק טפירו ועו"ד אמיר בירמן והיא מתמחה בפרויקטים נדל"ניים של תמ"א 38. על מנת לשווק אותה בקלות הוחלט לתת לה את השם קרן אור. בפרסום באתר החברה נכתב: "הקרן מאפשרת למשקיעים ליהנות מהפוטנציאל הכלכלי הגבוה הגלום בהשקעות נדל"ן ואשראי ללא צורך בהון עצמי רב, בסיכון נמוך ועם ביטחונות מלאים. המוצר מאפשר החזר חודשי קבוע של קרן + ריבית ולחלופין החזר של ריבית חודשית וקרן בסוף תקופה".

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

קבוצת טפירו הינה קבוצה העוסקת בביטוח ובשיווק פנסיוני והכלכלן הראשי שלה הוא שלמה מעוז . תוך פרסום הבטחה לתשואה של 8.5% לשנה או 23% לשנתיים. את הקמפיין הפרסומי הוביל הכלכלן הראשי של הקבוצה, שלמה מעוז. מעוז טוען כי עם היוודע הפירסום, הוא שלח לטפירו מכתב בו הוא מבקש להסיר כל קשר בינו לבין הקרן. המכתב נשלח לאחר .

חיליק טפירו

עורך דינו של מעוז טען אמש בתוקף כי מעוז אינו קשור כלל לקרן וכי לא ידע על הפרסום שבו הוא מככב. אולם מקורבים לקרן ולשיווקה ציינו כי מעוז העניק לא פעם "לידים" (שמות של לקוחות פוטנציאלים) לסוכני הביטוח ששיווקו את הקרן.

בבקשה שהוגשה הבוקר, כותב עו"ד קוגן: "בתוך זמן קצר יחסית, למיטב ידיעת המבקשים ובהתאם להצהרות החברה וטפירו, גייסה החברה סכום אסטרונומי של כ-150 מיליון שקל מקרב משקיעים מהציבור הרחב, להם הובטחה התשואה השנתית הקבועה, כאמור לעיל. החברה גייסה את הכספים מקרב הציבור באמצעות התקשרות בהסכמי הלוואה, כאשר החברה הינה הלווה ואילו האדם הפרטי, הוא המלווה. על פי הסכם ההלוואה, הלקוח מקבל החזר של קרן וריבית של 8%-11.5% לשנה. על החזר הריבית היה להתבצע מדי חודש ביום קבוע (לרוב 7, 17 או 27/28 לחודש) על מנת ליצור נופך של אמינות, חתמה החברה על שטר חוב לטובת המלווה וטפירו אף חתם על כתב ערבות אישית בצמוד לכל הסכם הלוואה״.

ובכלל זה את תשלום הריבית ללקוחותיה. במקביל לחשיפת TheMarker, פירסם טפירו מכתב באתר החברה בו הוא מציין כי פעילות החברה מושהית בהוראת רשות ני"ע וכי "גיבשנו צוות מומחים רב-תחומי, לצורך הבחינה והטיפול בסוגיה זו והשלכותיה".

קוגן מציין כי למרות המכתב של טפירו, "בהודעתו האמורה של טפירו אין כל התייחסות להחזרי ההשקעות של המשקיעים השונים, כאשר לכאורה אין ולא היתה בפני החברה כל מניעה להחזיר למשקיעים את כספם, כאשר בוודאי שלא היתה כוונה מצד רשות ניירות ערך למנוע מהמשקיעים לקבל, למצער, את הכספים שהלוו לחברה ללא התשואה". כלומר החברה לא עומדת בתשלומי הריבית למלווים וככזאת היא בפועל חדלת פירעון.

הפרסומת של קרן אור
עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

קוגן מציין עוד כי גם מידע היכן מושקעים הכספים אינו ידוע לעובדי החברה. "מפניות שעשו המשקיעים השונים וביניהם המבקשים אל נציגי החברה, לא ידעו נציגי החברה ליתן למבקשים כל מידע מתי ואם בכלל תוחזר השקעתם. אף המבקשים 14-30, עובדי החברה, אינם יודעים היכן מושקעים כספי המשקיעים וחרף העובדה שמדי שבוע כינס טפירו את עובדי החברה והאיץ בהם להמשיך ולגייס כספים, מעולם לא מסר להם לאן כספים אלו מוזרמים".

מקורבים לחברה ציינו כי שיטת הגיוס עבדה באופן של חבר מביא חבר. לא מעט מסוכני הביטוח שגייסו את הכספים גייסו אותו מחברים ומשפחה. אחד המקורבים סיפר כי "ביום שלישי בערב טפירו קיים פגישה בביתו לכל הסוכנים בה הוא הבטיח שהוא ישיב את הכסף". אותו מקורב ציין כי טפירו לא פירט מהיכן יושב הכסף למשקיעים.

מקורבים נוספים ידעו לספר כי בתחילת כל שבוע התקיימו ישיבות של סוכני המכירות יחד עם טפירו תוך חלוקת פרמיות וצופרים למוכרים המצטיינים (הם נהנו מעמלה של 3%-6%) ודרבון מי שלא גייסו מספיק כסף, "אולם אף פעם הוא לא ציין היכן הושקע הכסף או הצביע על פרויקט נדל"ן שהחברה מעורבת בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker