למה רון לובש השקיע 100 מיליון שקל בעסקי דני דנקנר?

הפועלים בראשות דנקנר העמיד לקרן מרקסטון מימון של מאות מיליוני שקלים

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים36
שרון שפורר

המתבונן מבחוץ יתקשה לאתר כל קווי מתאר משותפים בין דני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, ורון לובש, מייסד ומנכ"ל משותף בקרן מרקסטון.

הראשון, נחשב מאז ומתמיד לעוף מוזר בין הבנקאים הישראלים. נטול גינונים ומדבר (גם אם רק לכאורה) בגובה העיניים. ואילו השני, בנקאי השקעות בעל מנטליות אמריקאית, מנומס, לבושו מוקפד והוא משדר ריחוק והתנשאות. על ההבדל הזה בין השניים היה יכול לעמוד אפילו עיתונאי בתחילת דרכו. בעוד דנקנר, בימים עברו האיש החולש על ברז האשראי הגדול בישראל, דיבר בפתיחות רבה עם כל כתב בנקאות שהתקשר אליו, לובש, בעל השפעה פחותה בהרבה, נהג להסתתר תמיד מאחורי דוברו.

אלא שכמו במקרים רבים, גם במקרה של דנקנר ושל לובש אפשר ללמוד כי אין בעניבת המשי היוקרתית שאדם נוהג לענוב כדי ללמד על כישוריו או על אופן התעשרותו. אמנם דנקנר הוא ואילו לובש לא הורשע ולא הואשם מעולם בדבר - אבל למעשה אפשר למצוא דמיון רב בעסקות המכוננות בחייהם של השניים, עסקות שהציבו את דנקנר בראש בנק הפועלים ואת לובש בראש קרן מרקסטון והפכו אותן לדמויות דומיננטיות בכלכלה הישראלית. שתי העסקות האלה נולדו בחטא.

בימים אלה דורשת הפרקליטות להטיל עונש של 7–8 שנים על דנקנר לאחר שהורשע כי ב–2003 שילם שוחד שנועד להגדיל את שווי קרקעות המלח, ששימשו בטוחות להלוואה של 1.4 מיליארד שקל אשר קיבל מבנק לאומי לרכישת השליטה בבנק הפועלים. פרשת שוחד ליוותה גם את הקמת קרן מרקסטון בערך באותה התקופה. ב–2003 חברו רון לובש, עד אז בנקאי השקעות ישראלי מהמצליחים בארה"ב בבנק ההשקעות ליהמן ברדרס, ואמיר קס, מנהל ההשקעות של שרי אריסון שנהרג באחרונה בתאונת דרכים, לאיש העסקים האמריקאי אליוט ברוידי. ביחד הצליחו השלושה, חסרי ניסיון בניהול קרנות השקעה, לגייס סכום אדיר של 800 מיליון דולר.

כמה שנים לאחר מכן, ב–2009, כבר התברר איך עשו זאת. ברוידי, שמונה ליו"ר מרקסטון, שיחד את בכירי קרן הפנסיה של עובדי מדינת ניו יורק, ואלה בתמורה הסכימו להשקיע 250 מיליון דולר מכספי הפנסיה של העובדים. עם משקיע מוסדי בעל מוניטין שכאלה בקרן - גיוס יתר הסכום כבר עבר בקלות. מרקסטון גייסה מאות מיליונים גם בישראל, בין היתר עשרות מיליוני שקלים מבנק הפועלים. ברוידי הורשע במתן שוחד ונדרש לשלם ביחד עם מרקסטון קנס של 18 מיליון דולר.

דני דנקנר
דני דנקנרצילום: עופר וקנין

לא רק מרקסטון עברה טלטלה ונזק כבד למוניטין ב–2009. זו היתה שנה קשה מאוד גם לדני דנקנר אז על פי דרישת נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, מתפקיד יו"ר הבנק.

סיבות רבות היו לפישר בדרישה להדיח את דנקנר מתפקידו, אבל הבולטת שבהן היתה, כפי שחשף יורם גביזון ב–TheMarker, שבה הורשע דנקנר במרמה והפרת אמונים בבנק. במסגרת פרשה זו המליץ דנקנר כי הבנק יערוך עסקות עם שותפים שלו בעסקיו הפרטיים, ובהם עם השותפים של חברת אלרן שבשליטת דנקנר וקרובי משפחתו.

אלרן כבר היתה אז בקשיים. אבל לא רק הדנקנרים סבלו מכך, אלא גם משקיע מוסדי גדול – קרן מרקסטון. בעוד יתר המשקיעים המוסדיים השכילו לשמור מרחק מהשקעות הנדלן של הדנקנרים, מרקסטון בחרה מבין כל חברות הנדל"ן הקיימות במשק הישראלי להשקיע בתחילת 2008 דווקא באלרן הקטנה כ–25 מיליון דולר. ההשקעה הזו, שהסבה מאז לקרן ולמשקיעים בה מקרב הציבור הרחב הפסד של 21 מיליון דולר, עוררה פליאה בקרב המשקיעים המוסדיים בישראל. אלה לא הבינו בפגישותיהם עם לובש וקס לפני שגייסו מהם את הכסף, כי הקרן מתכוונת להשקיע בנדל"ן, וההשקעה הזו אכן חרגה מההשקעות של הקרן בחברות מסחר שירותים ותעשייה. מעבר לכך, אלרן השקיעה בנדל"ן בחו"ל ומרקסטון השקיעה באלרן לפי שווי גבוה משווי החברה.

מדוע מרקסטון החליטה להשקיע באלרן? ייתכן שלובש, שסירב למסור תגובה או התייחסות בעניין, חשב שמדובר בהשקעה אטרקטיבית. אבל אי אפשר להתעלם מכך שבנק הפועלים ובראשו דנקנר כיו"ר הבנק וקודם לכן כסגן היו"ר, העמיד לאורך השנים לקרן מרקסטון מימון של מאות מיליוני שקלים לרכישות שביצעה, למשל של סטימצקי ושל קופות גמל בפריזמה. מן הראוי כי דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון והביטוח, האחראית על ניהול כספי הציבור, תבדוק את ההשקעה התמוהה של מרקסטון באלרן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker