ויולה מנסה לגייס מאות מיליונים - אך האם הביצועים שלה יספיקו?

קרן ויולה נמצאת בעיצומו של מסע לגיוס של מאות מיליוני דולרים ל-3 הקרנות שלה ■ אבל ההשקעות הבולטות של ויולה פרייווט אקוויטי - לומניס, אירונאוטיקס וגאון אחזקות - מדשדשות, והקרן אף החמיצה אקזיט במטומי

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

קרן ויולה, שהיא קבוצה של קרנות, נמצאת בימים אלה בעיצומו של גיוס כספים בהיקף מצטבר של מאות מיליוני דולרים: קרן ההון סיכון כרמל ונצ'רס, שגייסה עד כה 80־90 מיליון דולר, פועלת לגיוס המשך; ויולה קרדיט, המתמחה במתן אשראי לחברות היי־טק מסחר ותעשייה, מנסה להשלים גיוס חדש; קרן ויולה פרייווט אקוויטי פועלת לגייס 100–200 מיליון דולר.

כמקובל בקרנות מסוג זה, כדי שהגיוסים יצליחו על ויולה להראות למשקיעים ביצועים ואקזיטים נאים לאורך זמן - אבל בינתיים הדבר לא בא לידי ביטוי, לפחות בחלק מהקרנות של ויולה. הדבר חשוב במיוחד בשל המגבלות החדשות שהטיל באחרונה האוצר על הגופים המוסדיים בנוגע להשקעות בקרנות מהסוג של ויולה.

השותפים הבולטים בוויולה הם הראל בית־און, שלמה דברת, אבי זאבי, יונתן קולבר, סמי תותח ורותי שמחה. בשנה שעברה דברת ושותפים נוספים בוויולה הגדילו באופן משמעותי את הסיכוי לגיוסים מוצלחים של הקרנות. זאת, לאחר שהנהלת בנק לאומי החליטו במסגרת תוכניות ההרחבה בתחום ההיי־טק להיכנס לשיתוף פעולה אסטרטגי עם ויולה - תמורת התחייבות להשקעה של עד 50 מיליון דולר בקרנות החדשות, מרבית הסכום כ-35 מיליון דולר, בקרן ויולה קרדיט.

בהנהלת הבנק ראו בהשקעה זו מינוף קשרים וידע של ויולה בתעשיית ההיי־טק. צעד זה נועד בעיקר כדי לסייע לחברת לאומי־טק, בראשות יפעת אורון, לשעבר שותפה בקרן ההון סיכון ורטקס, שמונתה לאחרונה לנהל את החברה הבת. לאומי טק תעניק אשראי לחברות הטכנולוגיה מכספי הבנק בהיקף מצטבר של כמה מיליארדי שקלים. בנוסף, לאומי פרטנרס השלימה לאחרונה בהצלחה גיוס של כ–250 מיליון דולר לקרן השקעות בטכנולוגיה, IGP, בראשות חיים שני ומשה ליכטמן, שבה השקיע לאומי כ–70 מיליון דולר.

הראל בית אוןצילום: ערן גת

כך או אחרת, גם צירוף משקיע עוגן כמו לאומי - שיבצע את ההשקעה רק אם הקרנות ישלימו את הגיוס - לא מבטיח לויולה הצלחה בגיוסים. הדבר בא לידי ביטוי במיוחד בוויולה פרייווט אקוויטי ובוויולה פרטנרס, שכן חלק מההשקעות הבולטות בקרנות אלה, כמו לומניס, גאון אחזקות, מטומי ואירונאוטיקס, רחוקות מלהוכיח את עצמן.

אכזבה בלומניס, החמצה במטומי

ב–2006 נמחקה מהמסחר חברת לומניס לאחר שלא הצליחה לאתר קונה. בסוף פברואר האחרון, במסגרת ניצול חלון הזדמנויות שנפתח בתחילת 2014 בחו"ל, היא הונפקה מחדש בבורסת נאסד"ק שבניו יורק. חברת לומניס המפתחת ומייצרת ציוד רפואי וקוסמטי, נמצאת בשליטת קרנות ויולה ועופר הייטק. כמו כן מושקעים בה כמה גופים מוסדיים בהם לאומי פרטנרס.

ויולה ועופר הייטק תכננו להנפיק מחדש את לומניס, שלא ממש הצליחה להציג שיפור ריווחיות לאורך זמן, בטווח מחירים של 15–17 דולר למניה. בסופו של דבר התיאבון המחודש שגילו המשקיעים באותה העת להנפקת מניות של החברה, הוביל להנפקה במחיר של 12 דולר למניה והיא החלה להיסחר לפי שווי של כ–470 מיליון דולר. אלא שבינתיים, לאחר נפילה של כ–7% שלשום, מניית לומניס נסחרת כיום לפי מחיר של כ–8.2 דולר למניה, המשקף לה שווי שוק של כ–290 מיליון דולר בלבד - צניחה של כ–35% בתוך חודשיים מאז ההנפקה.

ויולה פריווט אקוויטי השקיעה בלומניס כ70-–80 מיליון דולר והובילה בה תוכנית הבראה. ואולם, אך על פי המחירים הנוכחיים של לומניס לא מדובר בהצלחה מזהירה. ויולה נכנסה להשקעה בלומניס ב–2006 לפי מחיר של כ–8.25 דולר למניה ובמהלך השנים גם גבתה דמי ניהול נאים, אך כיום, 8 שנים לאחר תחילת ההשקעה, במונחים דולריים נומינליים מדובר בתשואה השואפת לאפס.

לומניס אינה מפח הנפש היחיד של ויולה. באחרונה הוביל הפרסומאי, אילן שילוח, ניסיון להנפיק בבורסה הראשית בלונדון את חברת טכנולוגיות הפרסום מטומי לפי שווי של כ–500 מיליון דולר. ואולם, סיבוב פרסה בשווקים בחו"ל וניהול לא מספיק טוב של הרודשואו (סדרת מצגות בחו"ל) לצד השווי הגבוה שדרשו, הובילו לכך שמטומי דחתה את ההנפקה. ויולה השקיעה במטומי כ–17 מיליון דולר לפי שווי חברה של כ–80 מיליון דולר. אם מטומי הייתה משלימה את הנפקת מניותיה לפי שווי של כ–500 מיליון דולר, שווי מניותיה (כ–20%) היה כ–100 מיליון דולר - רווח של כ–80 מיליון דולר (כ–280 מיליון שקל).

אירונאוטיקס 
לא מתרוממת

השקעה נוספת שבינתיים אין לוויולה הרבה סיבות להתגאות בה היא בחברת אירונאוטיקס. החברה מפתחת, מייצרת ומשווקת כלי טייס בלתי מאוישים עבור מדינות, צבאות וגופים אזרחיים בעולם. ב–2009 במסגרת סבב גיוס, השקיעה ויולה באירואנאוטיקס 20 מיליון דולר תמורת הקצאה של 10% ממניות החברה לפי שווי של כ–200 מיליון דולר. את ההשקעה מטעם ויולה הובילה השותפה אסנת רונן, לשעבר משנה למנכ"ל ומנהלת השקעות ראשית בלאומי פרטנרס.

ואולם, החל מ–2011, על רקע המשבר הכלכלי, עיכובים בכמה חוזים ואי הסכמה בכמה עניינים בין בעלי המניות על ניהול החברה - נקלעה אירואנאוטיקס לבעיות בתזרים המזומנים שתורגמו להפסדים. אלה לוו בעיכובים בתשלום של חובות לספקים ולבנקים, והובילו לכך שויולה לצד קרנות המנוף KCPS ובראשית, השתלטו עליה והחליפו את המנכ"ל והמייסד שלה, אבי לאומי, בעמוס מתן.

במסגרת חוב שהושלם בתחילת 2013 הזרימו שלוש הקרנות 15 מיליון דולר לאירונאוטיקס תמורת קבלת שליטה (75% יחד). החוב לבנק הפועלים ולבנק דיסקונט, בסך כ–50 מיליון שקל, נפרש לכמה שנים. עתה מחזיקים באירונאוטיקס האחים שקד ב–13%, בעלי מניות פרטיים ב–11% והמייסד אבי לאומי מחזיק בפחות מ–1%.

בשל אי הסכמה עם הראל בית־און על ההתנהלות באירואניטקס פרשה רונן בשנה שעברה מויולה. אמנם בתחילת השנה דיווחה אירואנטיקס על שיפור במצבה, אך עדיין מדובר באחת מההשקעות הגדולות והמאכזבות של ויולה פריווט אקוויטי. ההפסד באירונאוטיקס הוא בהיקף של עשרות אחוזים.

בעיות בגאון אחזקות

השקעה גדולה נוספת שביצעה ויולה לפני כשנה, היתה הזרמה של 70 מיליון שקל לחברת גאון אחזקות. זאת, תמורת שליטה בחברה (56%) עם אופציה להשקעה נוספת של 20 מיליון שקל תמורת הקצאה של 10%. ויולה חילצה את גאון מהסדר חוב כשרכשה את השליטה מידי משה גאון, אך ככל שחולף הזמן מתרבים סימני השאלה אם בויוולה ביצעו בדיקות נאותות מספיקות לצורך ההשקעה, שאליה היא צירפה את דיסקונט שוקי הון, גד פרופר ולני רקנאטי.

שכן ההפסדים בחברות הבנות של גאון, כמו באקווה המספקת פתרונות לניהול מים ולהשקיה וצינורות מזרח התיכון ,הולכים ונערמים. בוויולה, שמלכתחילה היתה מעוניינת בעיקר בחברות הקלינטק של גאון, בינתיים לא מתייאשים מההשקעה ומקווים שעם הזמן היא תוכיח את עצמה.

לוויולה יש גם השקעות מוצלחות כמו הסטארט־אפ myThings, עמיעד ומוביילאקסס שנמכרה לקורנינג אינקורפורייטד במארס 2011. בנוסף, לוויולה מוניטין ארוכי שנים הן בתעשייה והן בשוק ההון. כך, המומנטום השלילי שבו נמצאות כיום חלק מההשקעות שלה עשוי להתהפך, והקבוצה בכל זאת עשויה להשלים עד סוף השנה את הגיוסים, גם אם בהיקפים נמוכים מהמתוכנן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker