רשות ני"ע עצרה את פעילות קרן אור של שלמה מעוז וחיליק טפירו

בקמפיין בכיכובו של מעוז נאמר כי מי שישקיע בקרן יזכה לתשואה מובטחת של 8.5% לשנה ■ רשות ני"ע הורתה לקרן לעצור את פעילותה ■ מעוז: "מעולם לא היה לי קשר לקרן"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

"קבוצת טפירו בראשות הכלכלן שלמה מעוז מעניקה לך הזדמנות להשקיע ולהרוויח בגדול: 8.5% תשואה מובטחת לשנה, 23% תשואה מובטחת לשנתיים" - כך נכתב במודעת פרסום של חברת קרן אור, שהופיעה במסגרת קמפיין שנערך באינטרנט בתחילת השנה, ונחשף בכתבה של TheMarker.

באחרונה ערכה רשות ניירות ערך בדיקה על אופן גיוס הכספים בקרן אור, שבשליטתו ובניהולו של חיליק טפירו, ולאחר מכן הודיעה לחברה באופן לקוני כי היא מורה לו לעצור את פעילות הקרן. מקורבים לחברה ציינו כי הם לומדים את משמעות ההחלטה וכן בוחנים מה יעלה בגורל הכספים שכבר גויסו. עוד נודע כי לקוחות שהשקיעו בקרן לא מקבלים את התשלומים החודשיים שלהם כפי שהובטח, ובחברה לא ידעו להגיד מתי ישובו לפעילות שוטפת - זאת למרות שהוראת רשות ני"ע אינה מונעת מהחברה לשלם את הריביות שהבטיחה.

עוד נכתב במודעה, שבצדה הימני הופיעה תמונתו של מעוז, הכלכלן הראשי של קבוצת טפירו: "תשואות זה לא רק לעשירים, גם לך מגיע ליהנות". בהמשך נכתב: "רוצה להשקיע ולהרוויח כמו הגדולים? עכשיו גם לך יש הזדמנות להשקיע וליהנות מתשואות גבוהות".

שלמה מעוזצילום: דודו בכר

ואולם, תשואה מובטחת, ובמיוחד כה גבוהה - כאמור, 8.5% לשנה ו–23% לשנתיים - היא מושג בעייתי מאוד. מנהלי קרנות השקעה נזהרים מלפזר הבטחות כאלה. תשואות גבוהות כמעט תמיד מגיעות עם סיכון ולכן קשה, ולמעשה אסור, להבטיח אותן. מעוז, שהיה במשך שנים הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, אמור לדעת זאת.

קרן אור מתמחה בהשקעה בפרויקטים של תמ"א 38 - תוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. עד כה גייסה הקרן ממשקיעים רבים כ–150 מיליון שקל. בפועל קרן אור היא חברה קבלנית המתמחה בייזום ובביצוע פרויקטים של תמ"א 38 (ב.ט. מתקדמים בכספים) המשקיעים שמעניקים את כספם לקרן בעצם נותנים לה הלוואה ומקבלים תמורתה ריבית. כאמור בעקבות החלטת הרשות תשלומי הריבית כרגע הופסקו.

באתר החברה נכתב: "קרן אור היא קרן בוטיק המתמחה בניהול פרויקטים בתחום הנדל"ן למגורים (תמ"א 38) והשלמת הון. הקרן מאפשרת למשקיעים ליהנות מהפוטנציאל הכלכלי הגבוה הגלום בהשקעות נדל"ן ואשראי ללא צורך בהון עצמי רב, בסיכון נמוך ועם ביטחונות מלאים. המוצר מאפשר החזר חודשי קבוע של קרן + ריבית ולחלופין החזר של ריבית חודשית וקרן בסוף תקופה. מסלולי ההשקעה הם לשנה או לשנתיים לבחירת המשקיע".

מלבד הבעייתיות של התשואה המובטחת שמבטיחה קרן אור, עולה שאלה נוספת: חוק ניירות ערך קובע שגיוס הון מהציבור שבו משתתפים יותר מ-35 ניצעים מחייב את הגוף המגייס לפרסם תשקיף מלא כאילו היה מדובר בחברה ציבורית, אבל קרן אור לא פירסמה תשקיף כזה וגייסה מהציבור 150 מיליון שקל. מקורבים לחברה ציינו כי מדובר בגיוס כסף לחברה פרטית וכי השם קרן אור הוא רק שם שיווקי. נראה כי עכשיו לאחר פעילות של שנתיים כמעט וגיוס של 150 מיליון שקל מהציבור - התעוררו ברשות ני"ע.

הפרסומת של קרן אור

לקראת פרסום הכתבה על הבטחת התשואה שוחחנו בטלפון עם חברת קרן אור, והנציגה שענתה הסבירה מה היא משמעות הבטחת התשואה: "זה אומר שאם אתה הולך אתנו עם סכום של 100 אלף שקל, אחרי שנה יש לך 110 אלף שקל. זה מובטח בחוזה על ידי הסכם ושטר חוב".

על השאלה מהו הביטחון של המשקיע השיבה הנציגה: "זה מוצר שרץ אצלנו יותר משנתיים. גייסו לו כבר יותר מ–150 מיליון שקל. אתה יודע, הלקוחות היו מרוצים והוסיפו כסף והמשיכו לשנה נוספת. יש לך פה חוזה שרשום מה הסכום שנתת לנו ומה תקבל. התשואה לשנה מגיעה דרך החזרים שוטפים (8.5%) או דרך החזר חד פעמי (10%)".

כמו כן הסבירה נציגת קרן אור: "אנחנו לא משקיעים בפרויקט אחד אלא במגוון פרויקטים. אנחנו חברה פרטית ויש לנו גם חברה קבלנית. יש מגוון רחב של פרויקטים. לך זה לא משנה. לך יש תשואה מובטחת. אתה מקבל את התשואה שהבטיחו לך. מה הסכום שיש לך פנוי?".

ל-TheMarker נודע עוד כי ב-18 בפברואר, 4 ימים לאחר חשיפת הפרסומת בה מעוז מככב, הוא שלח מכתב חתום על ידי עורך דין לחיליק טפירו. במכתב טוען מעוז כי בפרסומת נעשה שימוש בשמו ובתמונתו ללא אישור וכי הוא לא מסכים כי יעשה שימוש בשמו או בתמונתו לשם כך.

בנוסף מעוז מציין כי באתר החברה מופיע הציטוט בו נאמר כי :"הקבוצה עושה מהפכה בתחום השקעות הנדל"ן שעד עכשיו היה מועדון סגור רק לבעלי הון. קרן אור חושפת את האנשים מהשורה לפוטנציאל הכלכלי הגבוה הגלום בהשקעות נדלן. מעוז ציין במכתב כי הוא לא אמר את הדברים.

חיליק טפירו מסר בתגובה: "אכן החברה שנקראת ט.ב. מתקדמים בכספים (קרן אור) קיבלה הנחיה מהרשות להשעות את הפעילות ואכן כך קרה. במקביל היא מגבשת צוותי מומחים רב תחומיים שנועדו למצות את ההליך עם הרשות על מנת לחזור לפעילות סדירה של החברה, שכן הרבה מאוד אנשים ראו בפעילות הזו טוב. היתה פנייה לרשות על מנת שתקופת ההשעיה תהיה קצרה עד כמה שניתן. מעבר לכך יש התנהלות שקופה שלנו הן באתר והן עם הלקוחות. הפעילות של טפירו שיווק פנסיוני היא נפרדת לחלוטין ואינה קשורה לבדיקת הרשות".

שלמה מעוז סירב להגיב. מרשות ניירות ערך מסרו כי :"הרשות פנתה באחרונה לחברת טפירו בהתראה בנוגע לפעילות של הצעה ומכירה של ניירות ערך לציבור שלא על פי תשקיף, אשר עליה לחדול ממנה. אין לרשות מידע באשר ליציבות החברה, בהתחשב בכך שלא פירסמה תשקיף או קיבלה רישיון מאת הרשות. פניית הרשות לא נגעה מכל מקום למצבה העסקי של החברה".

תגובת שלמה מעוז: "מעולם לא היה לי כל קשר או נגיעה לקרן אור, למרות הפרסומים".

חיליק טפירו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker