הנפקת הענק של תשובה: חמש סדרות אג"ח כהלוואות "בלון" ל-11-3 שנים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הנפקת הענק של תשובה: חמש סדרות אג"ח כהלוואות "בלון" ל-11-3 שנים

לרוכשים יוענק שעבוד על התקבולים העתידיים ממאגר תמר ■ האג"ח זכו לדירוג בינלאומי מקביל לזה של טבע (BBB-) ■ הערכות: הריבית בסדרה הארוכה תגיע לכ-4.2%-4.5%

78תגובות

כשנתיים מאז ה"תספורת" בדלק נדל"ן, גיוס הענק בקבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, יוצא אל הדרך. ראשי הקבוצה, בהם גדעון תדמור (יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר) ויוסי אבו (מנכ"ל דלק קידוחים), יצאו היום (ב') לארה"ב ולאירופה לסבב פגישות עם משקיעים פוטנציאליים ("רואד שואו"). זאת, לקראת גיוס של 2 מיליארד דולר, הגדול ביותר של חברה ישראלית בחו"ל, שעתיד להסתיים בעוד כשבועיים.

את הרואד שואו בחו"ל מרכזים בנקי ההשקעות ג'יי.פי מורגן וסיטי, ובו משתתפים בנקי ההשקעות של HSBC, קרדיט אגריקול וסוסייטה ג'נרל. הגיוס בפועל יבוצע על ידי שותפויות דלק קידוחים ואבנר – החברות הבנות של קבוצת דלק המחזיקות במאגרי הגז הענקיים תמר ולווייתן. דלק קידוחים מוחזקת בשיעור של 62.6% על ידי דלק אנרגיה, שמוחזקת ב-86.7% על ידי קבוצת דלק. אבנר מוחזקת ב–46.6% על ידי דלק אנרגיה. לצורך ההנפקה הקימו אבנר ודלק קידוחים חברה ייעודית בשם תמר בונד בע"מ.

תומר אפלבאום

בהנפקה צפויים לקחת חלק מוסדיים ישראלים רבים, בהם רוב גופי הפנסיה והגמל הגדולים. לפי הערכות, המוסדיים מישראל יזרימו ביקושים בהיקף של מאות מיליוני דולרים - ולבסוף ירכשו כ-15%-25% מסכום ההנפקה הכללי. את הגיוס בארץ מרכזות חברות החיתום לידר הנפקות, בניהולו של רנן כהן-אורגד ואקסלנס חיתום (מקבוצת דלק) שמנוהלת על ידי שרון יגר. כמו כן משתתפות בה ברק קפיטל חיתום, מנורה חיתום, לאומי פרטנרס חתמים וכלל חיתום.

תמורת ההנפקה, 2 מיליארד דולר כאמור, נועדה לפירעון הלוואה של 507 מיליון דולר שנטלו דלק קידוחים ואבנר לפני מספר שנים לפיתוח מאגר תמר (Refinance). שאר הסכום מיועד לפיתוח מאגר לווייתן, בין היתר לקידוח הנפט שצפוי לצאת אל הפועל ב-2015. סכום זה יצטרף לכחצי מיליארד דולר, שאמורות השותפות לקבל ממכירת נתח מזכויותיהן בלווייתן לענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד – עסקה שצפויה להיחתם באופן סופי בשבועות הקרובים.

אמיל סלמון

לקראת ההנפקה קיבלו דלק קידוחים ואבנר דירוג של AA (בסולם הישראלי) מידי S&P מעלות ודירוג של Aa2 ממידרוג - וכן דירוג בינלאומי של BBB-. מדובר בדירוג גבוה מאוד השמור לחברות בעלות איתנות פיננסית גבוהה. כך למשל, מי שזכתה לדירוג של AA בישראל היא חברת נתג"ז הממשלתית, בנק הפועלים, בנק לאומי, שטרי ההון של חברת הביטוח הפניקס, וחברת התקשורת בזק. חברת החשמל מדורגת ברמה אחת נמוכה יותר (AA-), בעוד שיצרנית המזון שטראוס בדרגה אחת גבוהה יותר (AA+). דירוג  BBB- הוא הדירוג שבו מדורגת יצרנית התרופות הישראלית טבע.

מבנה ייחודי של הנפקה

מדובר בהנפקה הציבורית הראשונה שמבוצעת בקבוצת דלק מאז "התספורת" שביצעה דלק נדל"ן למחזיקי החוב שלה. בספטמבר 2012 נחתם באופן סופי ההסכם עם מחזיקי האג"ח, במסגרתו הנושים הבלתי מובטחים של דלק נדל"ן נאלצו לספוג "תספורת" של כ-65% מתוך חוב של 2.15 מיליארד שקל. כחלק מההסכם הוחלט שמחזיקי האג"ח יקבלו כ-750 מיליון שקל על פני שבע שנים.

על אף שהזרים מכיסו מאות מיליוני שקלים לטובת ההסדר, תשובה הצליח לעורר התנגדות עזה בקרב בעלי האג"ח והגופים המוסדיים – והיו אף שקראו להימנע מלהשתתף בהנפקות ציבוריות של חברות בשליטתו בשנים האחרונות. הפעם האחרונה שבה ביצעה קבוצת דלק הנפקה בשוק ההון הישראלי היתה בנובמבר 2011, כשהרחיבה סדרה של אג"ח בסכום של 260 מיליון שקל. מאז העדיף תשובה – שנהנה מגאות בעסקיו ומימש חלק משמעותי מאחזקותיו – להשיג בעיקר מימון בנקאי.

להנפקה הנוכחית של דלק קידוחים ואבנר צפוי להיות מבנה ייחודי: פירעון קרן האג"ח לא ייעשה לשיעורין (תשלומים שפרושים על פני השנים), אלא בצורה של "בולט" (הלוואות בלון) – תשלום אחד בתום תקופה שנקבעת מראש. מדובר במבנה פירעון המקובל בארה"ב. דלק תנפיק חמש סדרות אג"ח, 400 מיליון דולר כל אחת, שייפרעו בתקופה של 3-11 שנים (3,5,7,9 ו-11 שנים). הריבית על האג"ח - שאינן נסחרות אלא בין המוסדיים עצמם - תשולם פעמיים בשנה.

תזרים המזומנים לפירעון החוב אמור להגיע מהתקבולים השוטפים של תמר ממכירת גז למשק המקומי – ואלו ישועבדו לטובת החזר החוב. שאלת הריבית בהנפקה היא, כמובן, שאלה מרכזית. לפני כשבועיים גייסה נתג"ז – שזכתה לדירוג דומה - כחצי מיליארד שקל בריבית צמודה של 2.95%, וזאת למח"מ (זמן ממוצע של החזר החוב) ארוך של 11 שנים. מדובר במח"מ זהה לסדרה הארוכה ביותר של קבוצת דלק. כלומר, הריבית המקסימלית צפויה להיקבע על כ-2.9% צמודת מדד (כלומר ריבית דולרית של 4.2%-4.7%).

בשונה מהנפקה ציבורית רגילה, שבה מקצים כמות שווה של אג"ח לכל משתתף שהציע תנאים זהים, הגיוס של דלק ייעשה בהקצאה לא אחידה. כלומר, החתמים המובילים יוכלו לבחור למי למכור את הסחורה ובאיזו כמות. מאחר שלא מדובר בחוב סחיר, לא פורסם תשקיף לפני לגבי מצבה של המנפיקה, אלא רק "תזכיר הנפקה" (Offering Memorandum).

המחלוקת עם וודסייד תפריע?

מה שעלול לפגוע במומנטום החיובי בהנפקה היא מחלוקת מהותית שהתגלעה בין השותפות בלווייתן (נובל אנרג'י, רציו, דלק קידוחים ואבנר) לבין וודסייד. כפי שפורסם היום (ב') ב-TheMarker, וודסייד לוחצת על העדפה של יצוא הגז לשוקי אסיה באמצעות הנזלתו (LNG), וזאת כתחליף ליצוא אזורי מהיר באמצעות צינור ימי (בעיקר לטורקיה), כפי שמעוניינות השותפות, ובראשן קבוצת דלק.

בינתיים, השותפות בלווייתן ממשיכות להתקדם לעבר חוזה ליצוא גז. ענקית האנרגיה הטורקית Turcas Petro דיווחה בשבוע שעבר כי החלה במשא ומתן, ביחד עם Enerjisa הטורקית ו-E.ON האירופית, לרכישת גז ממאגר לווייתן. מדובר בחוזה בהיקף של כ-7 BCM בשנה למשך 20 שנה, שעלותו הכוללת צפויה להסתכם בעשרות מיליארדי דולרים.

ראשי החברה הטורקית אף הצהירו בעבר שהם מוכנים לשאת בעלויות הנחת הצינור מלווייתן לטורקיה (4-2.5 מיליארד דולר), במטרה שיכולו לספק גז לתעשייה המקומית כמה שיותר מהר. במקביל, השותפות בלווייתן כבר הגישו הצעות  ליצוא גז לקפריסין בשני מכרזים בהיקף של 0.7-0.95 BCM בשנה, החל מ-2016.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#