6 שנים אחרי שנרכשה ב-105 מיליון שקל: אריסון מוכרת את מגופי דורות בהפסד

החברה של קיבוץ דורות היתה אחת ההשקעות הראשונות של מיזם המים השאפתני מיה שהקימה אריסון ב-2008 ■ היא תירכש תמורת 
100-70 מיליון שקל על ידי חברה ספרדית, שהתחייבה להמשיך את פעילות המפעל בקיבוץ דורות לעשר שנים

יורם גביזון
יורם גביזון

אריסון השקעות, שבשליטת שרי אריסון, יוצאת מאחת ההשקעות הלא מוצלחות שביצעה בשנים האחרונות. אריסון השקעות הגיעה להסכם למכירת הבעלות המלאה בחברת מגופי דורות לחברת רגבר (Regaber) הספרדית תמורת סכום של 70 עד 100 מיליון שקל.

רגבר, חברה בת של Matholding הספרדית, תזרים 70 מיליון שקל למגופי דורות, שישמשו להחזר הלוואת בעלים שהחברה קיבלה מאריסון השקעות. יתרת הסכום תשולם לאריסון השקעות בכפוף לעמידתה של החברה הנרכשת ביעדי מכירות ורווח בשנים הקרובות. כחלק מההסכם התחייבה רגבר להמשיך את פעילותו של המפעל שבקיבוץ דורות לתקופה של 10 שנים.

רגבר פעילה בתחום מוצרי התשתיות להשקיה לחקלאות ומוצרי גינון, ומשתפת פעולה עם החברות נטפים ומכתשים, נוסף על היותה לקוח של מגופי דורות. בסיסה של החברה האם, Matholding, בברצלונה והיא פעילה בתחומי המים וחומרי ההדברה מבוססי הנחושת.

שרי אריסון. רכשה את החברה בעיתוי אומללצילום: ניר קידר

קודם להסכם זה רכשה אריסון השקעות, שמנוהלת על ידי אפרת פלד, את יתרת אחזקותיו של קיבוץ דורות בחברה (4%), לאחר בוררות שנערכה בין שני הצדדים על רקע מחלוקת בנוגע לנוסחה שלפיה יחושב מחיר מימוש האופציות שניתנו לצדדים בהסכם המקורי.

אריסון השקעות רכשה 96% ממגופי דורות בפברואר 2008 תמורת 105 מיליון שקל - מחיר שהתברר בתוך זמן לא רב כמנופח, והושפע ככל הנראה מהעובדה ששוקי ההון נסחרו אז ברמות שאליהן לא חזרו אלא לאחר ארבע שנים וחצי. זו היתה אחת ההשקעות הראשונות של מיזם המים השאפתני מיה שהקימה אריסון בסוף 2008, שלא הוכיח את עצמו עד היום.

מגופי דורות, שמייצרת מגופי פיקוד ובקרה ושסתומים למערכות השקיה והובלת מים לחקלאות, למערכות מים וביוב של רשויות מקומיות וכן לכיבוי אש, תחנות כוח ולמכרות, לא מימשה את תקוותיה של אריסון השקעות לצמיחה מהירה. זאת הן בשל העיתוי האומלל של הרכישה, בסמוך לפרוץ המשבר הכלכלי, והן בשל נפילה ריאלית של 18% בשער הדולר לעומת השקל מאז הרכישה, ששחקה את רווחיות החברה.

מגופי דורות, שהוקמה ב–1946 ומנוהלת על ידי איתי נוח, שיפרה בשנים האחרונות את רווחיותה הודות להגדלת סל המוצרים שלה, כניסה לשווקים גיאוגרפיים נוספים והגדלת הנתח שלה בשוק המקומי. החברה נכנסה לשוק הקריאה מרחוק של מדי מים באמצעות שיתוף פעולה עם חברת מילטל, הקטינה את תלותה בשוק הדרום־אמריקאי לאחר שחדרה לפלח הצומח בשוק ההשקיה בצפון אמריקה באמצעות הקמת חברה בת בשוק זה ושותפות עם חברת Advanced Ag, הקמת חברה בת באוסטרליה וכניסה לתחום שסתומי האוויר, שבו היא מתחרה בחברת א.ר.י שבבעלות קיבוץ כפר חרוב.

מגופי דורות מעסיקה 220 עובדים. החברה סיימה את 2013 עם מכירות של 45 מיליון דולר - עלייה דולרית של 20% לעומת 2012. הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של דורות הסתכם ב–4.5 מיליון דולר ב–2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker