אסא ששון

בתחילת מאי ייכנס לתוקף קודקס לניהול השקעות של הגופים המוסדיים. הקודקס מאגד את כל ההנחיות שהוציא אגף שוק ההון במשרד האוצר למוסדיים. לדברי בכיר באוצר, ״במהלך השנים הוצאנו מאות חוזרים למוסדיים ועכשיו הם מסודרים לפי תוכן עניינים. בגדול, אין הבדלים בין החוזרים לקודקס - אבל יש כמה שינויים שבאו לפתור לקונות שגילינו״. מי שריכזה את העבודה באוצר היא מגי בראום, סגנית בכירה לממונה על שוק ההון.

בפרק ההשקעות אמנם מדובר בשינויים שנראים קטנים, אבל הם רחוקים מלהיות טכניים. כך מסביר עו״ד רונן וינוגרד ממשרד וינוגרד ושות׳, שריכז את השינויים העיקריים והפיצם לגופים המוסדיים: ״במעבר מחוזרים לקודקס נוצרו כמה שינויים מהותיים. האוצר, במרבית המקרים, סימן אותם - אבל נדרשת עבודה של הגוף המוסדי כדי להיערך להוראות החדשות. מדובר בשלושה שינויים מהותיים.

"הראשון הוא בהחמרת הדרישה לחוות דעת אנליטית לעומת החוזר. עד עכשיו המנהלים המוסדיים נדרשו לקבל אנליזה כשהם ביצעו השקעה באשראי, כלומר באג"ח סחירות ולא סחירות ובהלוואות פרטיות. עכשיו החובה הורחבה לעוד סוגי נכסים, כשאת שיקול הדעת לאילו נכסים תידרש אנליזה הותירו לוועדת ההשקעות. למשל, הוועדה יכולה להחליט כי בהשקעה באג"ח ממשלתית לא נדרשת אנליזה ובמניות - כן", מפרט וינוגרד.

רונן וינוגרדצילום: ישראל הדרי

לקונה נוספת שתוקנה היא מינוי נאמן לאג"ח לא סחירות שמנפיק תאגיד מדווח. דוגמה בולטת בהקשר זה היא חברת החשמל, שהיא תאגיד מדווח - עד היום האג"ח הלא סחירות שהחברה הנפיקה לא דרשו נאמן שישמור על זכויות בעלי החוב. בשיחות עם מנהלים מוסדיים הם ציינו כי בחברת החשמל לא רואים בעין יפה את מינוי הנאמן לסדרות האג"ח הלא סחירות.

וינוגרד מסביר: ״כאשר תאגיד מנפיק אג"ח לציבור, החוק מחייב נאמן. בוועדת חודק נקבע כי כשחברה פרטית מנפיקה אג"ח לא סחירות למוסדיים יש חובה למנות נאמן - אבל נשארה לקונה בנוגע למה קורה כשתאגיד מדווח מנפיק אג"ח לא סחירות. עד עכשיו לא היתה חובת מינוי נאמן. הדוגמה הכי בולטת זו חברת החשמל - עד היום כשהיא הנפיקה אג"ח לא סחירות למוסדי לא מונה נאמן - היא היתה הנאמן והיתה זו שניהלה את זכויות מחזיקי האג"ח. זה כמובן פגע בזכויות בעלי האג"ח. עכשיו זה נסגר - אם כי כלל זה תקף לגבי ההנפקות הלא סחירות הבאות, ולא בנוגע לאלה שכבר בוצעו״.

באוצר סירבו להתייחס לשאלה אם חובת מינוי נאמן באג"ח לא סחירות של חברת החשמל היא יישור קו רשמי, או שיש לכך משמעות על איכות החוב של חברת החשמל? באוצר אמרו: ״יישרנו כלל לגבי גוף גוף מדווח - לא ייתכן שהלקונה הזאת תישאר״.

השינוי החשוב השלישי בקודקס, אומר וינוגרד, הוא בנהלים בתחום ההשקעות: ״עד היום, מי שקבע את נוהלי ההשקעות של המוסדי היה דירקטוריון המוסדי. עכשיו הוחלט כי ועדת ההשקעות תהיה זו שקובעת את הנהלים. משמעות החלטה היא ביסוס מעמדה של ועדת ההשקעות״.

וינוגרד מביא דוגמה נוספת לשינויים בקודקס, שנוגעים לאשראי שהמוסדיים מעניקים: ״עד עכשיו ועדת אשראי היתה ממליצה בלבד ולא היו לה שיניים. עכשיו, בקודקס, נותנים סמכות לוועדת אשראי לקבוע את האשראי - בלי צורך לקבל אישור מוועדת ההשקעות״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker