בנק ישראל ימנה מנהל מיוחד לבנק קופת העובד הלאומי

זהו בנק בעל סניף יחיד בנתניה, השייך לאגודה שיתופית שבה 5,600 חברים והוא פועל יותר מ-50 שנה; לבנק מאזן של 88 מיליון שקל והון עצמי של 4 מיליון שקל

אסף ברגרפרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסף ברגרפרוינד


מאת אסף ברגרפרוינד ושלומי שפר

נגיד בנק ישראל, דוד קליין, הודיע באחרונה להנהלת בנק קופת העובד הלאומי לאשראי וחיסכון בנתניה על כוונתו למנות מנהל מיוחד לבנק. במטרה לסכל את המינוי פנה הבנק ערב חג הפסח לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה להוציא צו מניעה. השופט יהודה זפט לא קיבל את בקשת הבנק וקבע כי הסמכות להוציא צו מניעה שכזה מצויה בידי בג"ץ בלבד.

בנק קופת העובד הלאומי לאשראי וחיסכון מחזיק בסניף אחד בנתניה. הבנק נמצא בבעלות של אגודה שיתופית, שבה חברים 5,600 חברים. כדי להיות לקוח של הבנק יש צורך להצטרף לאגודה. לבנק כ-2,000 לקוחות והוא פועל יותר מ-50 שנה.

הבנק מנהל מאזן של 88 מיליון שקל, מהם 83 מיליון שקל פקדונות הציבור. ההון העצמי שלו נאמד ב-4 מיליון שקל. בתשעת החודשים הראשונים של 2003 הפסיד הבנק 200 אלף שקל. הלימות ההון שלו - 25.7%.

לדברי עו"ד נפתלי לוין, המייצג את הבנק בהליך המשפטי, המחלוקת בין הבנק לבין בנק ישראל נוגעת "לדרך ניהול הדירקטוריון של הבנק". לדבריו, הבנק מנוהל בהתאם לפקודות האגודות השיתופיות, בעוד שהוראות הפיקוח על הבנקים מתייחסות לפעילות של תאגיד בנקאי. הסתירה הזו, מציין לוין, יוצרת לעתים מחלוקות בין בנק ישראל והמפקח לבין בנק קופת העובד הלאומי לאשראי וחיסכון.

צו איסור הפרסום שהוטל על פרסום פרטי הבקשה הוסר. בבנק ישראל סירבו להגיב לידיעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker