צרות באקווה: הוצל"פ עיקלה כלי רכב; לא הועברו תשלומי פנסיה לעובדים

אקווה, שמספקת פתרונות לניהול מים ולהשקיה, החלה לפני חופשת הפסח במגעים עם הבנקים להסדר חוב ■ מקורבים לקבוצת גאון: "ההנהלה במו"מ אינטנסיבי עם הבנקים במטרה להשלים את ההסדר"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

הראל בית-און, יונתן קולבר וסמי תותח, השותפים בקרן ההשקעות הפרטית ויולה, בוודאי לא שיערו שבחלוף שנה מרכישת השליטה בקבוצת גאון אחזקות - ייאלצו להתמודד עם הסדר חוב, עיקולים, הפסדים של עשרות מיליוני שקלים והתנגשויות עם הבנקים. דיווחים שהגיעו לידי TheMarker ממשיכים להצביע על המצב הקשה שבו נתונה החברה הבת אקווה, במקביל להפסדים בחברה האחות צנורות המזה"ת ולהפרות הפיננסיות בגאון אגרו.

ל-TheMarker נודע כי רשות האכיפה והגבייה (ההוצאה לפועל) עיקלה לאקווה כמה כלי רכב. בנוסף נודע שאקווה - שהחלה בגיבוש הסדר חוב עם הבנקים טרם חופשת הפסח - מעכבת תשלומים לספקים, ואף לא הפרישה לעובדים (לכולם או לחלקם) תשלומים לקרנות הפנסיה מאז חודש דצמבר.

אקווה, שמעסיקה כ-104 עובדים, עוסקת בפיתוח, תכנון, ייצור ושיווק מערכות בקרה לניהול מים ולהשקיה. החברה פועלת בתחומי ההשקיה החקלאית, השקיה בגינון ציבורי, אספקת מים באזורים כפריים, וניהול מים בתחום המוניציפלי. החברה מוחזקת על ידי גאון (50%), בשיתוף עם המנכ"ל דודי שני (50%). חברת הניהול בבעלותו של שני מקבלת דמי ניהול חודשיים של כ-70 אלף שקל.

מקור בעיותיה של אקווה נמצא בקשיים תזרימיים כבדים אליהם נקלעה חברה בת העוסקת בביצוע פרויקטים של פיתוח סביבתי, שטחי ציבור עירוניים ופיתוח והקמה של גנים ציבוריים גדולים. מקורבים לקבוצת גאון סיפרו בשיחה עם TheMarker שההנהלה נמצאת במו"מ אינטנסיבי מול הבנקים במטרה להשלים הסדר חוב, שיאפשר להעביר תשלומים לספקים ולעובדים.

לפני חופשת חג הפסח דיווחה גאון אחזקות כי תיאלץ למחוק את יתרת השקעתה באקווה, כ-27 מיליון שקל. בנוסף, גאון עידכנה שהבנקים העמידו את חובותיה של אקווה, כמו גם את חובות חברות הבנות שלה, לפירעון מיידי, ביטלו מסגרות אשראי, וקיזזו יתרות זכות בחשבונה בעבור חלק מהחובות שלה.

על רקע הבעיות שהתגלו, גאון - שטרם פירסמה את דו"חותיה לשנת 2013 - הודיעה שהיא בוחנת באמצעות יועציה המקצועיים את הדו"חות הכספיים של אקווה ובודקת את "האומדנים וההנחות" בבסיס הכנת הדו"חות. כמו כן הדגישו בחברה שהיועצים בוחנים האם אקווה תצטרך להציג מחדש את הדו"חות הכספיים באופן רטרואקטיבי לשנים הקודמות.

הבעיות החשבונאיות שהתגלו באקווה סיכמו שלוש שנים של צמיחה, לאחר שבין 2009 ל-2012 פעילותה של החברה צמחה ביותר מ-170%. מחזור המכירות השנתי של החברה מסתכם בכ-100 מיליון שקל. לפי הדו"חות הכספיים, הצמיחה בשנים האחרונות נבעה בעיקר מגידול בפעילותה של אקווה בעולם ועלייה בהיקף הפרויקטים בישראל. כך למשל, במהלך 2011 חתמה אקווה באמצעות החברה הבת, MOTTECH, על חוזה עם מוטורולה ארה"ב, והחלה לפעול גם באמריקה הצפונית. בעקבות חתימת החוזה, היא המשיכה לפתח שווקים קיימים והתפשטה לשווקים חדשים בעולם כמו סינגפור, הודו, פרו וצ'ילה. לאקווה פעילות גם בדרא"פ, מקסיקו וסין.

המחיקה החד פעמית בגין האחזקה באקווה מצטרפת לשנה קשה שעברה על קרן ויולה בקבוצת גאון. במסגרת זאת, ויולה נאלצה לספוג הפסד כבד של 35 מיליון שקל בצינורות המזה"ת, ולהתמודד עם הפרה של התניות פיננסיות בגאון אגרו - חברה בת המשמשת את קבוצת גאון לאחזקה בנכסיה. בקבוצת גאון סרבו להתייחס לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker