פורסם הדו"ח על מוטי בן משה: הכסף מגיע מהפעילות של אקסטרה באירופה

בהמשך לדרישתו של נוחי דנקנר, התפרסם היום הדו"ח של צוות הבדיקה שנשלח לגרמניה לברר פרטים על פעילותו של מוטי בן משה ושעד כה היה חסוי

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בהמשך לדרישתו של נוחי דנקנר, התפרסם היום הדו"ח של צוות הבדיקה שנשלח לגרמניה לברר פרטים על פעילותו של מוטי בן משה ושעד כה היה חסוי. מחברי הדו"ח קובעים: פעילותה של חברת אקסטרא נמצאת בבעלותו של מוטי בן משה וההון שבו הוא השתמש להשקעה באי.די.בי מקורו בפעילותה של אקסטרה.

בתחילת הדו"ח מתנוססת הבהרה של הרשות שבה נכתב כי "הבדיקה נעשה במישור הגילוי להבדיל ממישור האכיפה. תוצאות הבדיקה התבססו על מצגים שנמסרו לרשות על ידי בן משה וקבוצת אקסטרה. הרשות אינה יכולה לאמת את הפרטים, לאשר את מהימנותם או שלמותם או להביע עמדה לגבי נכונותם". לאחר מכן מדגישה הרשות: "אם היה מתעורר חשד ולרשות היתה סמכות, הבדיקה היתה מחייבת מהלך ממושך ומורכב הכולל פעילות איסוף מידע, פעולות חקירה גלויות וסמויות, חיקורי דין במדינות אחרות ועוד".

‎המסקנה של צוות הבדיקה היתה כי הסכומים שהועברו על ידי בן משה לישראל מקורם בפעילות השוטפת של אקסטרה. "צוות החקירה התחקה אחר המקורות של ההעברות הבנקאיות שבוצעו לחשבונות הנאמנות בישראל ושבאמצעותן הופקדו כ–980 מיליון שקל לצורך הבטחת הצעת ההסדר באי.די.בי, ובעזרת דו"ח סקירת משרד BDO גרמניה מצא כי הסכומים שהועברו לחשבונות מקורם בפעילות השוטפת של החברה".

עוד ציין הצוות בדו"ח כי "הבנקים בישראל (לאומי) שאליהם הועברו הכספים, קיבלו מהבנקים מחו"ל הבהרות שמקור הכספים למיטב ידיעתם הוא בפעילות השוטפת של חברת הבת אקסטרה אנרג'י". הצוות הסביר לבית המשפט כי "בדק את אישורי ההעברות הבנקאיות, קיבל את כל התנועות אשר בוצעות בחשבונות אקסטרה אנרגי', בחן אם קיימות על פי הנהלת החשבונות של החברה אינדיקציות להעברות כספיות בסכומים דומים באופן שיעיד על מקור הכספים, וכמו כן ביצע בדיקות פילוח של העברות הבנקאיות השונות".

‎עוד הבהיר הצוות כי לא מצא בתקופה של שלושת החודשים שקדמו לביצוע ההעברה ממצא שיש בו כדי להעיד כי מקור הכספים הוא זר לפעילותה השוטפת של אקסטרה אנרג'י. הצוות הדגיש כי "מניתוח של כלל סעיפי המאזן, דו"חות רווח והפסד ותזרים המזומנים לא נמצא מקום לסבור כי מקור המזומנים שבקופה אינו נובע מפעילות שוטפת של החברה המצויה בתהליך צמיחה".

‎אחת הטענות של דנקנר כלפי בן משה היתה כי שיעבד שלא כדין את הפיקדונות של הלקוחות הפרטיים של לקוחות חברת אקסטרה אנרג'י - מה שגורם לעיוות בדו"חות הכספיים ולהצגת הכנסות ורווחים הגדולים מהמציאות. הצוות בדק טענה זו, והסביר כי מרביתם המוחלט של לקוחות החברה משלמים על בסיס חודשי. נכון לסוף 2013 הלקוחות המשלמים על בסיס שנתי או רבעוני הוא אחוז בודד בלבד. באשר לפיקדונות של הלקוחות, קיימים בחברה פיקדונות מעטים של לקוחות בעלי דירוג אשראי נמוך, אשר לצורך ביצוע ההתקשרות עם החברה נדרשים להפקיד פיקדון בגובה תשלום רבעוני, אבל היקף פיקדונות אלה הוא בסך של מאות אלפי יורו בלבד לסוף 2013". עוד הוסיף הצוות כי "לא נמצא בחוזים שנבדקו ובהוראות החוק ממצא התומך בטענה בדבר שימוש אסור בתשלומי לקוחות".

מעבר לכך, הצוות ביצע בדיקה משפטית נרחבת באשר למבנה השליטה והבעלויות בקבוצת אקסטרה, במטרה לבחון את אמיתות הצהרתו של בן משה כי הוא הבעלים היחיד בחברה. מסקנת הצוות היתה כי לא אותר שום מבנה או גורם שמעיד על כך כי משהו אחר מלבד בן משה מחזיק באקסטרה הולדינג. הצוות הבהיר כי צוותי הבדיקה ששהו בגרמניה התרשמו כי בן משה שולט בכל פרטי קבוצת אקסטרה וכי צוות ההנהלה פועל בהתאם להנחיותיו. מעבר לכך, מבנה הנאמנויות שבו משתמש בן משה מוכר ומסמכי הנאמנויות המנוסחים שהועברו לצוות הם סטנדרטיים.

‎הדו"ח מתייחס גם לשותף השני, אדוארדו אלשטיין, שרכש את אי.די.בי באמצעות חברת דולפין. החוקרים הסבירו כי מדובר בחברה שהיא קרן שנועדה לגיס כספים ממשקיעים. עד מועד הדו"ח הפקידה הקרן בישראל עבור השקעה באי.די.בי כ–405 מיליון שקל. עוד הם מציינים כי בדולפין לא קיימות יתרות מזומנים מהותיות, אך לטענתם אין לה חובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker