בכיר בענף הביטוח: "כל הביטוחים יהיו לטווח 
קצר - והמחירים יעלו"

שלוש חברות שולטות כיום בשוק ביטוח הבריאות בישראל ■ בכ-41% מהשוק מחזיקה הראל, כלל ביטוח מחזיקה בכ-21% והפניקס בכ-18% ■ הפגיעה האפשרית בתחום ביטוח הבריאות משמעותית במיוחד לחברות הביטוח

אסא ששון

חברות הביטוח נוהגות לצאת לחופשה מרוכזת בחג הפסח. כך ניתן לחייב את העובדים לקחת חלק מימי החופש שלהם, ולחברה נחסך לא מעט כסף. נראה כי לא יכול היה להיות מועד טוב מזה לפרסום על ההמלצה המתגבשת בוועדת גרמן בעניין שוק ביטוחי הבריאות, שתטלטל את השוק אם תתקבל.

לפי ההמלצה פרק בחירת המנתח, שהוא הפרק העיקרי בביטוחי הבריאות כיום, יימכר בנפרד - כפרק אחיד - על ידי חברות הביטוח וקופות החולים, ומבלי שיתאפשר לחברות הביטוח לסנן מבוטחים בקבלה לביטוח. הדבר שומט את הבסיס הכלכלי של תחום הביטוח - חיתום ביטוחי, או היכולת של חברת הביטוח לגבות תשלום שונה מכל מבוטח בהתאם לסיכון שהיא מייחסת לו. כך ניתן לחברת הביטוח לנהל את הסיכונים שלה.

"לדעתי מדובר בבלון ניסוי", אמר בסוף השבוע בכיר בתחום הביטוח על ההמלצה המתגבשת. "נחכה ונראה - כשיהיה משהו כתוב נוכל לדעת מהי המשמעות״, הוסיף בהתייחסו לכך שפרטי ההמלצה עדיין לא פורסמו, ואינם ידועים.

שלוש חברות שולטות כיום בשוק ביטוח הבריאות בישראל. בכ–41% מהשוק מחזיקה הראל, כלל ביטוח מחזיקה בכ–21% והפניקס בכ–18%. הפגיעה האפשרית בתחום ביטוח הבריאות משמעותית במיוחד לחברות הביטוח. לאחר שהמפקח על הביטוח לשעבר עודד שריג הגביל את דמי הניהול בפנסיה לרמה של 1.05%, ואסר על מכירת ביטוחי חיים עם הבטחת קצבה (ביטוחי מנהלים), פנו חברות הביטוח לתחום ביטוחי הבריאות, והן רואות בו את אחד ממנועי הצמיחה העיקריים שלהן.

דורית סלינגרצילום: אוליבייה פיטוסי

בכיר אחר בענף הביטוח אמר: "ביטוחי הבריאות הם רכישה וולונטרית. מי שהעלו את רמת הכיסוי היו הוועדים הגדולים, שהוסיפו לעובדיהם רובד נוסף מעבר לביטוח המשלים, כלומר פוליסות קבוצתיות שנבנו על פוליסות קבוצתיות של הביטוח המשלים. אין בכך חובה, ובניגוד לחשבון בנק אפשר להסתדר בלי זה - אבל מערכת ציבורית קורסת וחוסר אמון מוחלט במס הבריאות (שיצר מס אך לא כיסוי) יצרו פתרון. הרי מה תהיה התוצאה? אי אפשר לחייב מישהו לקבל לקוח, אז ייווצרו 'פולים' כמו בבביטוח אופנועים, וכולנו נקבל פחות. רופאים טובים רוצים להרוויח הרבה על ההשקעה שלהם, ואי אפשר להפוך את כולם לבינוניים - המוביליות שלהם מלאה והם יכולים לעבור לארה״ב. אנחנו רוצים אותם כאן, זה הדיון ולא אחר. כל השאר שטויות וטכניקות תשלום״.

בכיר נוסף בענף הביטוח ציין בסוף השבוע: "בהסתמך על מה שנכתב בתקשורת, שכן עדיין לא התקבל שום מסמך רשמי, המשמעות היא שאין יותר ביטוח בריאות לטווח ארוך. הכל יהיה לטווח קצר, ואז המחירים יעלו בהתאם. אם במשרד האוצר יתעקשו על כך שלא יהיה חיתום, שהוא הבסיס הכלכלי לביטוח, הדבר עשוי להוביל לכך שלא נמכור ביטוחי בריאות. מבחינת חברות הביטוח, הרכיב של בחירת המנתח לא היה הרכיב הרווחי בפוליסה - להפך - ולכן במחשבה נוספת זה לא כל כך רע לנו. בטווח הקצר אנחנו עשויים דווקא לראות נהירה לביטוחים הפרטיים, שכן אם משמעות הפוליסה האחידה שמציעה הוועדה היא שאי אפשר לבחור מנתח, מי שיש לו כסף וירצה לבחור מנתח ירוץ עכשיו לקנות ביטוח פרטי".

אותו בכיר הוסיף כי אם הביטוח ייעשה ללא סינון מבוטחים (חיתום), הדבר יעודד אנשים לא לבטח את עצמם כל עוד הם בריאים, אלא רק לאחר שיחלו - שהרי בכל מקרה חברת הביטוח מוכרחה לקבל אותם. "ואז", הוסיף, "כמו בכל ביטוח קולקטיב, תמיד יהיו כמה פראיירים שמממנים את כל השאר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker