הבנקים אישרו מכירת כלל ביטוח: ממתינים לסלינגר ולדירקטוריון אי.די.בי פיתוח

לבנקים המממנים יש אינטרס להשלמת העסקה למכירת כלל ביטוח, שכן במצב כזה לקופת 
אי.די.בי פיתוח יוזרם באופן מיידי 1.5 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר

העסקה למכירת השליטה בחברת כלל ביטוח (32%) תמורת 1.47 מיליארד שקל על ידי אי.די.בי פיתוח לקבוצת משקיעים אסיאתית בראשות JT Capital Fund Pte עברה ביום ראשון האחרון מכשול נוסף. זאת, לאחר שהמממנים של אי.די.בי פיתוח ושל כלל ביטוח, וכן מבטחי משנה עיקריים של כלל ביטוח העניקו את כל האישורים הנדרשים מצדדים שלישיים להשלמת העסקה. את העסקה מוביל איש העסקים ההונג־קונגי לי הייפינג, והיא כוללת גם את הגופים הפיננסיים הסיניים רונגטון וניו טיימס.

אי.די.בי פיתוח חייבת לבנקים המממנים 1.2 מיליארד שקל, וכלל ביטוח חייבת 450–400 מיליון שקל לבנקי לאומי, הפועלים ובנק נוסף. זאת, לאחר שפרעה ב–2012–2013 סכום 292 מיליון שקל ללאומי בעקבות מכירת גארד האמריקאית ומהלכים נוספים שבוצעו.

לבנקים המממנים של אי.די.בי פיתוח בראשות הפועלים (שבאחרונה החברה פרעה לו אשראי של 250 מיליון שקל) יש אינטרס להשלמת העסקה למכירת כלל ביטוח. שכן במצב כזה לקופת 
אי.די.בי פיתוח יוזרם באופן מיידי 1.5 מיליארד שקל; דבר שישפר את נזילותה ויבטיח שקט תעשייתי לפחות עד אמצע 2015. כל זאת בזמן שקופת אי.די.בי פיתוח יכולה לגדול בכמיליארד שקל אם החברה תממש החל באוגוסט הקרוב אופציה למכירה של יתרת האחזקות בכלל ביטוח (23%). הסכומים האלו אמורים לאפשר לאי.די.בי פיתוח לפרוע לבנקים סכומים מהותיים.

איזי כהן צילום: עופר וקנין

בן משה ואלשטיין רוצים את השליטה

כעת נותרו שני מכשולים להשלמה הסופית של העסקה. הראשון והעיקרי הוא קבלת היתר השליטה בכלל ביטוח לקבוצה האסיאתית מדורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר; והשני הוא הסכמת דירקטוריון אי.די.בי פיתוח לבקשה של הרוכשים לתת להם ארכה נוספת להשלמת העסקה עד לסוף מאי.

לפני כשבוע דיווחה אי.די.בי פיתוח כי JT CAPITAL פנתה אליה והסבירה כי קיבלה אישור עקרוני מהאוצר למבנה הקבוצה שתרכוש את כלל ביטוח. זאת, בעקבות הסכמת החברה האם של JT CAPITAL להזרים סכום נוסף של 270 מיליון דולר כדי לחזק את ההון. ואולם, לדברי המשקיעים, כדי לקבל היתרים סופיים יידרש זמן נוסף. דירקטוריון אי.די.בי פיתוח צפוי להתכנס ב–27 באפריל 2014 כדי לדון ולהחליט אם לאפשר את הארכה המבוקשת.

בעלי השליטה החדשים 
באי.די.בי פיתוח, מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, ציינו באחרונה כי הם מעוניינים להישאר בעלי השליטה בכלל ביטוח, למצוא לאי.די.בי פיתוח מקורות מימון אחרים, ולמכור את כלל בעתיד לאחר שההנהלה של החברה בראשות איזי כהן תבצע בה השבחה נוספת. ואולם, בשל עומס הפירעונות הכבדים הצפוי לאי.די.בי פיתוח של 2 מיליארד שקל ב–2014–2015 ייתכן כי המחיר שמציעים שמשקיעים האסיאתיים, המגלם נכון להיום פרמיה של 15% על מחירה של כלל בבורסה ועל הונה העצמי, בסופו של דבר ישכנעו את בן משה ואלשטיין להסכים ולתת ארכה להשלמת העסקה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker