אורמת תתמודד מול קבוצת אנרגיה איטלקית על מכרז ענק בקניה

המכרז נועד להקמת שלוש תחנות כוח גיאותרמיות בהספק של 100–140 מגה־וואט ■ קניה היא השוק הגדול בחשיבותו של אורמת מחוץ לארה"ב

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת אורמת טכנולוגיות, שבשליטת משפחת ברוניצקי וקרן פימי, תתמודד במכרז של ממשלת קניה להקמת שלוש תחנות כוח גיאותרמיות שהספק כל אחת מהן 100–140 מגה־וואט.

המכרז, שיפורסם עד סוף 2014, הוא חלק מתוכניתה של קניה להגדיל את ייצור החשמל ממקור גיאותרמי ל–5,000 מגה־וואט עד 2030. היעד השאפתני של הממשלה נתמך בתוכנית Power Africa של נשיא ארה"ב ברק אובמה מיוני 2013, שלפיה ארה"ב תתמוך בסכום של 7 מיליארד דולר ביוזמות של אנרגיה גיאותרמית ב–6 מדינות אפריקאיות כולל קניה, טנזניה ואתיופיה.

יהודה ויהודית ברוניצקיצילום: רלי אברהמי

קניה היא השוק הגדול בחשיבותו של אורמת טכנולוגיות מחוץ לארה"ב בכל הקשור לפיתוח וייזום עצמי של תחנות כוח גיאותרמיות. החברה הקימה באזור אולקריה מתחם של שלוש תחנות כוח גיאותרמיות בהספק כולל של 110 מגה־וואט ובהשקעה כוללת של 338 מיליון דולר. כעת קניה מהווה 72% מההספק של אורמת טכנולוגיות מחוץ לארה"ב. היקף ההכנסות מפרויקט אולקריה נאמד ב–64 מיליון דולר לשנה לפי חוזה למכירת החשמל לחברת החשמל הקנייתית KPLC עד 2033.

מיזם משותף שאורמת טכנולוגיות מחזיקה ב–51% ממניותיו (יתרת המניות מוחזקות על ידי חברה קנייתית וחברה אמריקאית) זכה לאחרונה במכרז להקמת תחנת כוח גיאותרמית שהספקה 30 מגה־וואט באזור Menengai שסמוך למתחם אולקריה.

המכרז שבו זכתה אורמת היה אחד משלושה מכרזים של 30 מגה־וואט כל אחד באזור Menengai שפורסמו בקיץ 2013 על ידי חברת GDC - החברה הממשלתית לפיתוח גיאותרמי, כאשר במהלך 2014 יפורסמו המכרזים להקמת שלוש התחנות הגיאותרמיות הנוספות במתחם זה שיעלו את ההספק הגיאותרמי הכולל באזור ליותר מ–400 מגה־וואט. שתי החברות הנוספות שזכו במכרזים הם Geothermal Development Associates ו–Quantum Power מפינלנד.

אורמת טכנולוגיות צפויה להיתקל בתחרות קשה יותר מבעבר בקניה, לאחר שהחברה האיטלקית Enel Green שבשליטת ענקית האנרגיה האיטלקית אנל, חשפה כי בכוונתה להתמודד על המכרז הצפוי. Enel Green פעילה בתחום האנרגיה החלופית ובתחום הגיאותרמי, בעיקר בארה"ב, איטליה, צ'ילה וטורקיה, אך עד עתה לא היתה מעורבת בפרויקטים באפריקה.

הפרויקט המשמעותי ביותר של אורמת טכנולוגיות מחוץ לארה"ב הוא פרויקט Sarulla באינדונזיה, שהסכם התפעול ומכירת החשמל ממנו נחתמו בשבוע שעבר. הפרויקט שבצפון סומטרה להקמת תחנת כוח גיאותרמית, שהספקה 330 מגה־וואט, יוקם בהשקעה של 1.5 מיליארד דולר. אורמת טכנולוגיות תחזיק ב–12.75% מהחברה היזמית שתמכור את החשמל לחברת החשמל האינדונזית לפי חוזה ל–30 שנה בהיקף צפוי של 180 מיליון דולר לשנה, ובנוסף תספק את הציוד להקמת התחנה בשווי של 254 מיליון דולר.

תגובות