גאון פונה להסדר חוב באקווה: הבנקים העמידו החובות לפירעון - 27 מ' ש' יימחקו

אקווה מספקת פתרונות לניהול מים ולהשקיה ■ החברה נקלעה לקשיים תזרימיים כבדים עקב פעילותה של חברה בת המקימה גנים ציבוריים עירוניים ■ גאון: ממשיכים לנהל משא ומתן מול המוסדות הבנקאיים על מנת להגיע להסדר חוב

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כמעט שנה עברה מאז שקרן ויולה, המנהולת בין היתר על ידי הראל בית און, רכשה את השליטה בקבוצת גאון אחזקות מידי משה גאון – וככל שעובר הזמן מתגלה בור ההפסדים שעמו נדרשת הקרן להתמודד. אמש, קרוב לחצות הלילה, עידכנה גאון כי תיאלץ למחוק את יתרת השקעתה, 27 מיליון שקל, בחברה הבת (50%) אקווה, המספקת פתרונות לניהול מים ולהשקיה.

במקביל, גאון – שטרם פירסמה את דו"חותיה הכספיים ל-2013 – עידכנה שהבנקים המממנים של אקווה העמידו את חובותיה, כמו גם את החובות של החברות הבנות שלה, לפירעון מיידי, ביטלו מסגרות אשראי, וקיזזו יתרות זכות בחשבונה בעבור חלק מהחובות שלה. גאון הדגישה שהנהלת אקווה ממשיכה לנהל משא ומתן מול המוסדות הבנקאיים על מנת להגיע להסדר חוב.

ספק רב אם ויולה, שרכשה את השליטה בקבוצת גאון במאי 2013 בהשקעה של 70 מיליון שקל, צפתה את הקשיים הרבים עמן היא נאלצת להתמודד. בעקבות המחיקה, גאון תידרש לרשום הפסד חד פעמי בדו"חות של 2013, שיצטרף להפסד של 35 מיליון שקל שרשמה החברה האחות, צינורות המזה"ת, ולהפרות של התניות פיננסיות על גאון אגרו - חברת "צינור" המשמשת את הקבוצה לאחזקה בנכסיה.

הראל בית אוןצילום: ערן גת

אקווה, שמנוהלת על ידי דודי שני, עוסקת בפיתוח, תכנון, ייצור ושיווק מערכות בקרה לניהול מים ולהשקיה. החברה, שלה 104 עובדים, פועלת בכמה סקטורים: השקיה חקלאית, השקיה בגינון ציבורי, אספקת מים באזורים כפריים, וניהול מים בתחום המוניציפאלי. החברה מוחזקת על ידי גאון (50%) בשיתוף עם שני (50%). חברת הניהול בבעלותו של שני מקבלת דמי ניהול חודשיים של כ-70 אלף שקל.

מקור הבעיות של אקווה נמצא בקשיים תזרימיים כבדים אליהם נקלעה חברה בת שלה (50%) העוסקת בביצוע פרויקטים של פיתוח סביבתי, שטחי ציבור עירוניים ופיתוח והקמה של גנים ציבוריים גדולים. גאון הודיעה שמרגע שנודע על ההפסד, היא בוחנת באמצעות יועציה המקצועיים את הדו"חות הכספיים של אקווה ובודקת את "האומדנים וההנחות" שעמדו בבסיס הכנת הדו"חות.

לא ברור עדיין מה מקור המחיקה החשבונאית. בגאון הדגישו שהם בוחנים האם מקורה בטעות, והאם אקווה תצטרך להציג מחדש את הדו"חות הכספיים באופן רטרואקטיבי לשנים הקודמות. נכון למועד הדיווח, דירקטוריון אקווה טרם אישר את דו"חותיה הכספיים, מאחר שלא "התקבל לידיו כל המידע הדרוש". גם דו"חות גאון מעוכבים כתוצאה מכך.

הצרות בקבוצת גאון

הצרות בקבוצת גאון אינן נתחמות בפעילותה של אקווה. במקביל להפסד החד פעמי בחברת ההשקיה, גאון מסרה כי קיבלה כתב ויתור לעמידה באמות מידה פיננסיות מהבנקים המממנים של גאון אגרו, בתמורה להעלאת הריבית והגדלת הביטחונות. לפני כשבועיים דיווחה גאון כי היא נמצאת ב"מחלוקת פרשנית" בעניין עם הבנקים.

מדובר בהתניות פיננסיות הנוגעות להלוואה של 70 מיליון שקל שנטלה גאון אגרו בפברואר 2010. לטובת ההלוואה, שנושאת ריבית פריים + 2.2% לשנה (לתקופה של 10 שנים), שועבדו מניות צינורות המזה"ת. על רקע הקשיים באקווה, גאון עדכנה שהיא עשויה להימצא בהפרה של התניות פיננסיות בהלוואה בנקאית שנייה, וזאת בשל צניחת שוויה מניותיה של אקווה.

אל המחיקה באקווה והבעיות הפיננסיות בגאון אגרו מצטרף הפסד שנתי כבד של 35 מיליון שקל שנרשם בחודש שעבר בחברת צינורות המזה"ת. במהלך הרבעון הרביעי רשמה צינורות הפסד תפעולי של 17 מיליון שקל, ובסך הכל סיימה את 2013 בהפסד תפעולי מצטבר של 24 מיליון שקל. גם הכנסות צינורות ב-2013 צנחו בכ-40% ל-354 מיליון שקל בלבד, בהשוואה ל-580 מיליון שקל בשנה שלפני.

במטרה לייצב את צינורות ולהחזירה לפסי הרווחיות, ויולה יצאה לפני מספר חודשים לתוכנית התייעלות, שכללה פיטורים של כמחצית מהעובדים, סגירת פסי ייצור לא רווחיים והשקעה בטכנולוגיה חדשה. במטרה להקטין את המינוף, גאון מימשה באחרונה אחזקות שאינן בליבה ואיחדה את המטות הניהוליים של צינורות עם גאון אחזקות.

מפעל צינורות המזרח התיכון ליד צריפיןצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker