יצחק תשובה מוכר את חברת הביטוח ריפבליק תמורת 220 מיליון דולר

הרוכשים הם קבוצה של משקיעים אמריקאים ■ מחיר העסקה משקף את ההון העצמי של ריפבליק ■ החברה נרכשה על ידי קבוצת דלק ב-2006 תמורת 250 מיליון דולר ■ 
גם חברת הביטוח הפניקס, שבה שולטת דלק, נמצאת על מדף המכירות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
מיכאל רוכוורגר

יצחק תשובה ממשיך לקדם את המהלכים להקטנת החשיפה של קבוצת דלק שבשליטתו לתחום הפיננסים.

קבוצת דלק, שמנוהלת על ידי אסי ברטפלד, מנהלת משא ומתן מתקדם למכירתה של חברת הביטוח האמריקאית ריפבליק לקבוצת משקיעים אמריקאית, הפועלת, בין השאר, בתחום הפיננסים, כך נודע 
ל–TheMarker.

דלק מצויה על סף הסכמות עם אותם משקיעים אמריקאים.

ההסכמה היא למכירת ריפבליק תמורת 220 מיליון דולר (800 מיליון שקל) – בדומה להונה העצמי של ריפבליק נכון לסוף 2013. השלמת העסקה כפופה להתקיימות תנאים רגולטוריים בארה"ב והשלמה של בדיקות נאותות בידי הרוכשים. בכל מקרה, העסקה תושלם בעוד כמה חודשים.

דלק מקדמת את העסקה הזאת זה כמה חודשים, ומלבד ברטפלד מעורבים בה דני גוטמן, לשעבר מנכ"ל זרוע הפיננסים של דלק בחו"ל, וכן הצוות הכספי והמשפטי של דלק. גם תשובה עצמו מעודכן בהליך המכירה.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

דלק לא תרשום בעקבות המכירה רווח חשבונאי, אך מכיוון שהיא פרעה לבנק לאומי ארה"ב את מלוא החוב שנטלה לצורך רכישת ריפבליק, היא לא תצטרך לשלם מס על הרווח. בהתאם לכך, היא תיהנה ממלוא תזרים המזומנים שיתקבל ושיסייע לדלק לעמוד בהתחייבויותיה לבעלי האג"ח והבנקים.

דלק הזרימה לחברה עד כה כמה עשרות מיליוני דולרים, אך גם נהנתה מדיווידנדים. דלק צפויה לחתום את ההשקעה בת שמונה השנים עם תשואה אפסית. בעבר דלק כבר ניהלה מגעים למכירתה של ריפבליק או להכנסת שותף, אך המגעים האלו לא הבשילו לכדי עסקה.

דלק, הנסחרת לפי שווי שוק של 17 מיליארד שקל, תקיים היום כינוס אנליסטים גדול בבורסה, שבו תסקור את תוצאותיה ל–2013, וכן תמסור עדכון על ההתפתחויות בעסקה להכנסת וודסייד האוסטרלית כשותפה במאגר לווייתן. נוסף על כך, היא תמסור פרטים על גיוס החוב הגדול ממשקיעים ישראלים ובינלאומיים בסכום של יותר מ–1.5 מיליארד דולר, שמתכננות להשלים בסוף החודש שותפויות אבנר ודלק קידוחים.

מלבד ריפבליק מנסה דלק למצוא זה זמן קונה לקבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס, המוחזקת ב–53% בידי דלק. קבוצת דלק מחויבת למכור אותה בתוך שש שנים בעקבות החוק לצמצום הריכוזיות במשק, המתייחס, בין השאר, להפרדה בין אחזקות פיננסיות לריאליות מהותיות.

על אף שהפניקס סיימה את 2013 עם תוצאות שיא בדמות רווח של 744 מיליון שקל, ואף שדלק מבקשת בגין אחזקותיה מחיר המשקף את שווי השוק של הפניקס, הנסחרת לפי 3 מיליארד שקל, הבנק האמריקאי וולאס פארגו שנשכר לצורך המכירה אינו מצליח לפי שעה לאתר קונה. כך שייתכן כי בסופו של דבר דלק עשויה למכור את אחזקתה בהפניקס בחבילות של 5% בשוק ההון, בדומה למהלכים שמבצעים בתקופה זו קבוצת ברונפמן־שראן בבנק דיסקונט.

בסוף 2006, בשיא הגאות בשווקים, רכשה דלק קפיטל (זרוע הפיננסים של דלק) מידי קרן השקעות פרטית את ריפבליק תמורת 250 מיליון דולר במזומן ונטילת חוב של 50 מיליון דולר בתוך ריפבליק. ריפבליק נחשבת אחת מחברות הביטוח הוותיקות בארה"ב בתחומי ביטוח הרכוש והתאונות (מעל 100 שנות פעילות). היא פועלת במדינות טקסס, לואיזיאנה, אוקלהומה, מיסיסיפי, ארקנסו וניו מקסיקו, וכן מחזיקה ברישיונות ביטוח ב–45 מדינות נוספות.

תקופה קצרה לאחר רכישת השליטה בריפבליק, דלק מחקה אותה מהמסחר במטרה להשביח אותה הרחק מעיני המשקיעים, ובהמשך להנפיק אותה או להכניס שותף לפי שווי הגבוה מהשווי שלפיו בוצעה העסקה. לאחר הרכישה הוצע להפניקס, שנוהלה אז בידי יהלי שפי, להצטרף להשקעה בריפבליק, אך למזלה הפניקס לא עשתה זאת.

תוכניות ההשבחה של דלק איבדו לא צלחו במיוחד. למרות גידול עקבי ומרשים בהכנסות מפרמיות (ברוטו), ריפבליק לא הצליחה לתרגם זאת לשורה התחתונה. דלק מנצלת את העובדה שריפבליק סיימה את 2013 עם תוצאות משופרות, שבאו לידי ביטוי ברווח נקי של 19 מיליון דולר. עם זאת, במצטבר ב–2007–2013 הפסידה ריפבליק 144 מיליון דולר. ההסבר לכך, לפי בכירים בקבוצת דלק, הוא שבחלק מהמקרים אירועים חיצוניים, שלכאורה לא היו תלויים בה ושנבעו בעיקר מהוריקנים שהיכו בחופי טקסס ולואיזיאנה, פגעו בתוצאותיה.

בדלק סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker