צו עיקול זמני על סך 56 מיליון שקל ניתן במעמד צד אחד על נכסי חברת אדרי אל

קרן ריט 1, שהיתה אמורה לרכוש את שטחי המסחר בקניון דיזינגוף, תובעת את החברה על הנזקים שנגרמו לה בגין ביטול העסקה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

צו עיקול זמני על סך של 56 מיליון שקל ניתן במעמד צד אחד על נכסי חברת אדרי אל. הצו ניתן לפני חמישה ימים לטובת חברת ריט 1 בשל ביטול העסקה למכירת 50% מהזכויות וההתחייבויות בשטחי המסחר של קניון דיזינגוף לקרן הריט 1, המנוהלת על ידי שמואל סייד, בתמורה ל-175 מיליון שקל. בפברואר חתמה אדרי אלי על הסכם למכירת השטחים, אך אי הסרת השעבודים מהנכסים ששועבדו לטובת מחזיקי איגרות החוב גרמה לביטול העסקה.

ב-2 באפריל הודיעה אדרי אל כי הגיעה להסכם מול קבוצת משקיעים אמריקאית לפיו תמכור את זכויותיה בשטחי המסחר בדיזינגוף סנטר בתמורה ל-304 מיליון שקל. קבוצת המשקיעים כוללת, בין היתר, את האחים נקש ואיש העסקים ריצ'רד כהן.

בעלי האג"ח מחזיקים בחוב של 300 מיליון שקל. בעת הנפקת סדרה ב' שועבדו מרבית שטחי המסחר של אדרי אל בקניון דיזינגוף וקניון שמונה וחצי בקריית שמונה (ששוויו בדו"חות כ-115 מיליון שקל - ש"א) כבטוחה למחזיקי איגרות החוב. בשטר איגרת החוב של הסדרה נקבע כי ברגע שהחברה תמכור את שטחי המסחר הללו לצד שלישי, חלק מהתמורה אמורה להיות מופקדת בחשבון נאמנות שינוהל על ידי הנאמן, כאשר החלק הנותר יוותר לה לפעילותה השוטפת. לאור העסקה המתגבשת מול נקש וכהן, תידרש החברה להפקיד אצל נאמן מחזיקי איגרות החוב, חברת רזניק פז נבו, סכום של כ-200-220 מיליון שקל, כאשר 50-40 מיליון שקל ישתחררו לפעילותה השוטפת של אדרי–אל.

דיזנגוף סנטר. אדריאל זקוקה למימושים נוספים צילום: ניר קידרצילום: ניר קידר

מצב זה הינו בעייתי שכן הריבית בסדרה צפויה להיות כ-5.6% צמוד מדד (החברה צפויה להיות בהפרת קוונטים, ש"א) בעוד שהריבית אותה יישא הפיקדון של הנאמן תהיה זניחה. מצב זה ייצור תמריץ לאדרי אל לבצע פירעון מוקדם של האג"ח, אחרת ייווצרו לחברה הפסדים עד לפירעון הסופי של הסדרה ביולי 2017. השטר קובע קנס בעת פירעון מוקדם שצפוי להגיע לסכום של כ-40 מיליון שקל. את הקנס הזה החברה מנסה כעת להפחית.

על בעיה זו למדו בחברת אדרי אל ביום שרצו למכור את הקניון לקרן ריט. בתביעה אותה הגישה ריט 1 לבית המשפט טוענת הקרן כי הסכם המכירה בוטל בשל הפרה יסודית של ההסכמים מצד אדרי אל, בין השאר מאחר שלא הוסר השעבוד על הכנסים על ידי הנאמן של מחזיקי האג"ח מסדרה ב'. בקרן דורשים כי אדרי אל תשלם לה פיצוי של 17.2 מיליון שקל, כפי שקובעים הסכמי המכר. מנגד, באדרי אל טוענים כי לא הייתה הפרה של העסקה, מאחר שנעשתה תוך הסתמכות על מכתב כוונות של הנאמן.

בהודעה למשקיעים הסבירה החברה כי בכוונתה לתבוע את חברת רזניק פז נבו שהייתה הנאמן לאיגרות החוב של הסדרה, בין היתר על הנזקים שנגרמים ונגרמו לה, לרבות העלויות המשפטיות הרבות שמועמסות על החברה בגין התביעה וההליכים הנלווים לה. בנוסף, בודקת החברה תביעות נוספות נגד גורמים נוספים בקשר לנזקים משמעותיים שנגרמו לה וככל שתחליט להגישם היא תודיע על כך למשקיעים.

מאדרי-אל נמסר כי "מדובר במהלך חד צדדי, לא מידתי וחסר כל פרופורציות ביחס למציאות. החברה פועלת להסרה לאלתר של העיקול. כמו-כן מבקשת החברה לציין, כי כל פעולותיה של ריט הנובעות מביטול העסקה גובלות בבריונות וכל מטרתן היא לייצר מקור הון, זול וזמין בשיטת מצליח. אנו מאמינים כי בית המשפט ישתכנע במופרכות הדרישות של ריט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker