מקוב מוביל מיזוג הודי: סאן רוכשת את רנבקסי תמורת 4 מיליארד ד' במניות

החברה הממוזגת תהיה לחברה הגנרית החמישית בגודלה בעולם לאחר מיילן האמריקאית, והגדולה בשוק ההודי מהיר הצמיחה ■ המיזוג בין שתי החברות ההודיות ייצור חברה בעלת מחזור של 2.2 מיליארד דולר בארה"ב, ויגביר את התחרות בשוק הגנרי מול טבע ומול פריגו בשוק תרופות העור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תהליך המיזוגים והרכישות בענף התרופות נמשך בחסות מחירי המניות הגבוהים עדיין. חברת סאן פארמה ההודית, שנסחרת בשווי של 20 מיליארד דולר בבורסה של מומביי, חתמה על הסכם לרכישת הבעלות המלאה בחברת רנבקסי בעסקת מניות, כך שכל בעל מניות ברנבקסי יקבל 0.8 מניה בסאן. מניית סאן עלתה ב–431% בחמש השנים האחרונות.

שווי העסקה נאמד ב–4 מיליארד דולר ומשקף מכפיל של 2.2 על מחזור המכירות של החברה הנרכשת. העסקה זכתה לתמיכתה של חברת דאייצ'י היפנית, שהיא בעלת השליטה (63.5%) הנוכחית ברנבקסי, ותהפוך לבעלת המניות השנייה בגודלה בסאן (8.9%), אחרי דיליפ שנגווי, המנכ"ל ובעל השליטה.

החברה הממוזגת תהיה לחברה הגנרית החמישית בגודלה בעולם לאחר מיילן האמריקאית, והגדולה בשוק ההודי מהיר הצמיחה. סאן פארמה עם מחזור מכירות שנתי של 2.5 מיליארד דולר כבר נמצאת במקום זה, אך הפער בינה לבין מיילן, שמחזור המכירות שלה היה 5.9 מיליארד דולר ב–2013, יקטן משמעותית.

המיזוג בין שתי החברות ההודיות ייצור חברה בעלת מחזור של 2.2 מיליארד דולר בארה"ב, ויגביר את התחרות בשוק הגנרי מול טבע ומול פריגו בשוק תרופות העור האמריקאי, שבו החברה הממוזגת תהיה החברה המובילה בפער ברור. סאן פארמה תחזיק מעתה בצנרת של 184 תרופות הממתינות לאישור ה–FDA.

טבע תיתקל בתחרות חזקה יותר מצד סאן פארמה לא רק בשוק האמריקאי, אלא גם במערב אירופה ובשווקים המתעוררים, שבהם ישולשו מכירותיה ל–900 מיליון דולר בשנה, בעיקר ברוסיה, שהוא שוק חשוב לטבע. שכן לחברה הממוזגת תהיה נוכחות ב–55 שווקים. באופן אירוני, מי שמוביל את סאן לתחרות צמודה יותר עם טבע ועם פריגו, שצמחה על בסיס רכישתה של אגיס הישראלית, הוא דווקא ישראל מקוב, יו"ר סאן פארמה ומי שכיהן כמנכ"ל טבע ב–2002–2007 עד להתערערות היחסים בינו לבין אלי הורביץ ז"ל, לשעבר יו"ר טבע.

סאן פארמה ציינה שהיא מצפה להשיג סינרגיות של מכירות וחסכונות בתוך שלוש שנים מהשלמת העסקה. ואולם, בפניה של החברה ההודית יש אתגר תפעולי לא פשוט שבו לא עמדה דאייצ'י, שרכשה את השליטה רנבקסי ביוני 2008 תמורת 4.6 מיליארד דולר - כלומר לפי שווי חברה של 6.4 מיליארד דולר. העסקה היתה אמורה לייצר לדאייצ'י נוכחות בשוק הגנרי היפני, אך במקום זאת השביעה את החברה היפנית סדרה של אכזבות על רקע חיכוכים בלתי פוסקים של רנבקסי עם ה–FDA על רקע בעיות של אבטחת איכות. האחרונה שבהן התרחשה בסוף ינואר 2014 
כשה–FDA אסרה על מפעלה של רנבקסי ב–Toansa לייצר חומרי גלם פעילים עבור תרופות שיימכרו בארה"ב.

מלינקרודט תרכוש
 את קווסטקור

חברת מלינקרודט הודיעה אתמול על רכישתה של חברת קווסטקור פרמסוטיקלס האמריקאית תמורת 5.6 מיליארד דולר במזומן ובמניות. מלינקרודט תשלם 86.08 דולר למניה עבור קווסטקור - 27% מעל מחיר הנעילה של קווסטקור בנאסד"ק ביום שישי לפני היוודע דבר העסקה. במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט זינקה אתמול מניית קווסטקור ב–34%.

קווסטקור היא יצרנית התרופה הפופולרית HP אקתר ג'ל, שמכירותיה זינקו בשנה שעברה ב–50% והסתכמו ב–761.3 מיליון דולר. התרופה, שבמקור נועדה לטיפול בהפרעה אפילפטית נדירה בשם "עוויתות ינקותיות", ויוצרה מתוצרי לוואי של תעשיית החזירים, נרכשה לפני שנים בידי קווסטקור, שהגדילה את ההתוויות שלה ובעקבות כך גם את מחירה וגם את מכירותיה. מחיר התרופה זינק מ–50 דולר בשנות ה–90 ליותר מ–28 אלף דולר ב–2012. מספר ההתוויות של האקתר ג'ל גדל, מטרשת נפוצה ועד גאוט.

בעלי המניות של קווסטקור יקבלו 30 דולר למניה במזומן, ו–0.897 מניות בחברה הממוזגת על כל מניה שבידיהם. הרכישה בידי מלינקרודט גם תעביר את הרישום של קווסטקור לאירלנד, שבה שיעור מס נמוך יותר. שיעור המס ששילמה קווסטקור ברבעון הרביעי של 2013 היה 35%, לעומת 29% ששילמה מלינקרודט, חברה אמריקאית שהעבירה את מטה החברה מהייזלווד במיזורי לדאבלין באירלנד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker