"גם מי שפותח את המעטפה מהבנק לא תמיד מבין מה כתוב"

במסגרת הרפורמה להגברת השקיפות בעמלות ניירות ערך קבע בנק ישראל כי על הבנקים להציג לצד התעריף הרשמי גם את המחיר הנגבה בפועל

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

"רמת המודעות של לקוחות הבנקים נמוכה מאוד. מרבית הלקוחות לא מכירים את התעריפונים ולא פותחים את המעטפות מהבנק, וגם אם יפתחו לא בהכרח יבינו במה מדובר" - כך אומר יועץ השקעות בתגובה להודעת המפקח על הבנקים, דודו זקן, מסוף השבוע, כי במסגרת הרפורמה להגברת השקיפות בעמלות ניירות ערך, שתיכנס לתוקף רק בינואר הבא, יידרשו הבנקים להציג לצד התעריפון הרשמי גם את המחיר הממוצע הנגבה בפועל.

הכוונה היא לחסל את שיטת התעריפונים שהבנקים שיכללו, ובאמצעותה מערפלים את המחירים. כל הבנקים מפרסמים תעריף עמלות יקר באופן חסר פרופורציות, ובפועל מסכמים עם הלקוחות על מחירי עמלות נמוכים יותר.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

התנהלות זו גורמת לכך שאין כל ערך עבור הלקוח בביצוע השוואה בין התעריפים הרשמיים. ההתנהלות זו גם מסייעת לבנקים להציג מדי שנה הכנסות בהיקף של כ–2.7 מיליארד שקל בגין הפעילות בניירות ערך. עם עמלות ההפצה, הכנסות הבנקים מפעילות הלקוחות בניירות ערך מסתכמת ב–3.3 מיליארד שקל בשנה.

סיון ליימן, יועץ השקעות פרטי ובעליה של כנען ייעוץ השקעות, טוען כי גם הרפורמה של המפקח על הבנקים לא תפתור את בעיית ערפול המחירים. ליימן ממליץ "לבדוק איזה עמלות אפשר להשיג בבנק אחר, לבדוק אופציות נוספות כמו ניהול חשבון ניירות הערך בבית השקעות, ולנהל משא ומתן".

מנתוני רשות ניירות ערך עולה כי מתוך 3,276 בעלי רישיון לייעוץ השקעות, 3,150 מועסקים על ידי הבנקים. כלומר 96% מבעלי רישיון ייעוץ השקעות מקבלים את שכרם מהבנקים - ולא מהלקוחות. היתר הם בעיקר אנליסטים או בעלי רישיון שאינם פעילים. 
מיותר לציין כי כאשר הבנקים מסבסדים את פעילות ייעוץ ההשקעות - כלומר מציעים לציבור ייעוץ השקעות חינם (תמורת עמלות יקרות על פעילות בניירות ערך) - הדבר מקשה על התפתחותם של יועצי השקעות פרטיים ועצמאיים בשוק. לדברי ליימן, "העובדה שאין הרבה יועצים פרטיים היא אחד הגורמים לכך שהלקוחות לא מספיק מודעים לזכויות שלהם ולעמלות שהם משלמים על ניירות ערך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker