פרוקוגניה: חברת הביומד מתה - וחוזרת לחיים בפעילות סולארית

צחי סולטן וניר פלג השולטים בפרוקוגניה, שנהפכה לשלד בורסאי, מתכננים לרכוש ולצקת לתוכו את הפעילות הסולארית של חברת סאן טים הבורסאית, בתמורה כוללת של עד 67 מיליון שקל ■ בתגובה מניית החברה זינקה ב-43%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צחי סולטן, בעל השליטה בכלל חיתום ושותף במודיעין אנרגיה, החליט ב–2010 להיכנס להשקעה בתחום מדעי החיים – שהיה זר לו עד לאותה תקופה. כשהוא רותם לצדו את ניר פלג, לשעבר מנכ"ל יצרנית הבדים הלא ארוגים אבגול, רכשו השניים את השליטה בפרוקוגניה, חברת ביומד שפיתחה טכנולוגיה לפיתוח תרופות ביולוגיות שונות. כשלוש שנים לאחר מכן – ומכיוון ששוויה נחתך ב–97% – השניים מתכננים להוציא את החברה לחיים חדשים.

סולטן ופלג שולטים בפרוקוגניה, שנהפכה לשלד בורסאי, באמצעות החברה הפרטית סולג פיתוח (ראשי התיבות בשמות המשפחה של השניים). סולטן ופלג מתכננים לרכוש ולצקת לתוך השלד את הפעילות הסולארית של חברת סאן טים הבורסאית, בתמורה כוללת של עד 67 מיליון שקל. כ–56 מיליון שקל מיועד לתשלום לבעלי המניות הקיימים, והיתרה – פירעון אג"ח של כ–11 מיליון שקל שהנפיקה החברה בינואר 2013.

סאן טים, הנסחרת לפי שווי של 57 מיליון שקל, עוסקת בייזום ותפעול פרויקטים של ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת. החברה נשלטת על ידי ח.מר (33%) שבבעלות חיים מר וקבוצת משקיעים הכוללת בין היתר את מנכ"ל חברת החשמל לשעבר עמוס לסקר, המכהן כיו"ר, ואת הממונה לשעבר על התקציבים במשרד האוצר, רם בלינקוב. מנכ"ל החברה הוא גוסטבו טרייבר.

צחי סולטן צילום: מוטי מילרוד

כדי לקדם את העסקה, פרוקוגניה מתכוונת לצאת בהצעת רכש לכלל בעלי המניות של סאן טים. הצעת הרכש תתבצע לפי מחיר של 1.71 שקלים למניה – הגבוה ב–7% ממחירה בסיום המסחר בשבוע שעבר. לאחר הרכישה סאן טים תהיה חברה פרטית המוחזקת על ידי פרוקוגניה. רוב המימון לרכישה יגיע באמצעות הלוואה שתיטול פרוקוגניה ממוסדיים, שעליה עומלים כעת סולטן ופלג.

התחום הסולארי אינו זר לסולטן ולפלג. השניים מחזיקים כבר היום באמצעות סולג פיתוח 122 מערכות סולאריות לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו וולטאית. המערכות נרכשו ממבני תעשיה ודרבן של אליעזר פישמן בספטמבר 2012 בתמורה לכ–125 מיליון שקל. 30% מהמימון לעסקה הגיע אז מהון עצמי והיתרה מקבוצת הפניקס ובנק ירושלים. בסך הכל לסולג פעילות סולרית שמספקת כ–9 מגוואט חשמל. בשלב זה, סולטן ופלג אינם מתכוונים להכניס את הפעילות הסולארית בסולג לתוך פרוקוגניה במסגרת עסקת בעלי עניין.

פרוקוגניה, שהוקמה ב–2000, פיתחה טכנולוגיה לניתוח מבנה הסוכרים על גבי החלבון במטרה לייעל ולנטר את תהליך הפיתוח של תרופות ביולוגיות וביוגנריות. החברה, שהונפקה בבורסה ב–2007 על ידי סולטן (באמצעות כלל חיתום) לפי שווי של 90 מיליון שקל, שרפה את הונה בקצב גבוה, ומעולם לא הצליחה להתרומם. כבר ב–2011 רבים סברו שהחברה הגיעה אל סופה.

ואולם, סולטן ופלג, חברים קרובים שנים ארוכות, החליטו לרכוש את השליטה (29.14%) בתמורה לכ–3.3 מיליון שקל (לפי שווי של כ–10 מיליון שקל) ולנסות להוציא את החברה לדרך חדשה. בין היתר השנים החליפו את המנכ"ל, וניסו לאתר לקוחות חדשים. ואולם, המאמצים לא נשאו פרי, כך שאת 2013 סיימה החברה בהפסד של 5.6 מיליון שקל, ועם הון עצמי של 1.9 מיליון שקל.

כבר בחודשים האחרונים דיווחה פרוקוגניה כי החלה ביישום תוכנית התייעלות, המשלבת חיסכון בהוצאות, בין היתר באמצעות צמצום כח האדם. החברה מעסיקה עובדים מעטים. במקביל דיווחה החברה שהיא בוחנת את האפשרויות העומדות בפניה לשם המשך פעילותה. בתגובה לפעילות החדשה, מניית פרוקוגניה זינקה היום ב–43%.

בשונה מפעילות החיתום המוצלחת, בשנים האחרונות סולטן נחל לא מעט כישלונות דווקא בתחום חיפושי הגז והנפט. במהלך 2012 שותפות מודיעין נכשלה בניסיון למצוא גז או נפט בקידוחי מירה ושרה; לאחר מכן סולטן לא הצליח להוציא אל הפועל קידוח ברישיון גבריאלה; ובאחרונה השקיע יותר מ–8 מיליון שקל בקידוח הכושל שביצעה גלוב אקספלוריישן הסמוך ללוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker