בעקבות החלטת גרמן: מנכ"ל כיל הורה להיערך לסגירת מפעל רותם

שרת הבריאות, יעל גרמן, החליטה שלא לאשר כריית פוספטים בשדה בריר שסמוך לערד ■ סגירת מפעל רותם כרוכה בפיטורי 1,200 עובדים שמועסקים ישירות במפעל ועוד כ-7,000 איש, שמשמשים כקבלני משנה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

סטפן בורגס, מנכ"ל חברת כיל, הינחה את את הנהלת החברה להכין תוכנית לסגירת מפעלה של החברה הבת, רותם אמפרט, במישור רותם שתבוצע ב-5 השנים הקרובות. החלטתו של בורגס התקבלה בעקבות מכתבה של שרת הבריאות, יעל גרמן, לבינת שוורץ, ראש מינהל התכנון במשרד הפנים, שלפיו החליטה שלא לאשר כרייה ניסיונית או כרייה מלאה של פוספטים בשדה בריר שסמוך לערד.

גרמן נימקה את החלטתה בחוות דעת שהגיש המומחה ג'ונתן סאמט, שנשכר על ידי משרד הבריאות, לפיה הניסיון שייצבר בכריה ניסיונית לא יוכל לספק ביטחון שלכרייה בהיקף מלא לא יהיו השפעות בריאותיות שליליות. ההחלטה הסופית בענין הכריה בשדה בריר נתונה בידיה של הועדה המחוזית לתכנון ולבניה שצפויה להתקבל בשבועות הקרובים.

בורגס הורה לנקוט במספר פעולות מידיות כמו הפסקת קליטתם של עובדים חדשים לרותם , ביטול קנייה של כלים וציוד, הפסקת שיפוץ מבנים וציוד, למעט בנושאים חיוניים לבטיחות ולאיכות הסביבה. סגירת רותם כרוכה בפיטורי 1,200 עובדים שמועסקים ישירות במפעל ועוד מספר המוערך על ידי כיל ב-7,000 איש, שמשמשים כקבלני משנה של רותם.

סטפן בורגס, מנכ"ל כילצילום: עופר וקנין

מפעל רותם במישור רותם נקלע להפסדים כבדים לאחר שחברת OCP, ששולטת ב-70% מכושר הייצור בענף חתכה את המחירים ב-50% ברבעון הרביעי של 2012. כיל טענה שאחת הדרכים להתמודד עם ההרעה בסביבה העסקית היא לצמצם את כוח העבודה במפעל ולהרחיב את כושר הייצור באמצעות הקמת מכרה חדש בשדה בריר. כיל טוענת כי אם לא יתאפשר לה לכרות בשדה בריר, היא תמצה את עתודות הפוספט ב-3 המכרות הנוכחיים של החברה ועל כן אין הצדקה כלכלית להמשיך ולהשקיע בתפעולם ובהחזקתם.

כיל נערכת לפעילות בתחום הפוספט מחוץ לישראל. החברה חתמה בספטמבר 2013 על מזכר עקרונות עם החברה הוויטנאמית Duc Giang להקמה ולתפעול משותף של פרוייקט לכריית פוספט והקמת מפעלים לעיבוד פוספט שישווק בוויטנאם ולמדינות נוספות בדרום מזרח אסיה. ההסכם מתייחס לכרייה ולייצור פוספט במחוז Bao Thang בוויטנאם ולייצור מגוון שימושים ב-3 תחומי פעילות: מזון, חקלאות וחומרים מורכבים לשימושים תעשיתיים נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום