ערן אזרן

108 חברות נכנסו להסדר חוב מאז 2009, ושווי החוב הכולל שלהן עמד על כ-38 מיליארד שקל, כ-13% מיתרת האג"ח הסחירות – כך קובע בנק ישראל בדו"ח השנתי שפירסם היום (ב'), בפרק הנוגע לשווקים הפיננסיים בישראל. הבנק מדגיש כי במהלך 2013 חל גידול משמעותי בהיקף החובות שנכנסו להסדר חוב, שנבע ממספר מצומצם של חברות עם יתרת חוב גדולה.

בין היתר, במהלך 2013, נחתמו הסדר החוב בקבוצת אי.די.בי בהיקף יותר מ-2 מיליארד שקל, והסדר החוב באלביט הדמיה בהיקף 1.8 מיליארד שקל. בדו"ח הבנק - מהנוקבים שנכתבו בו בשנים האחרונות - מציינים שנכון לסוף 2013, כרבע מהחברות שנכנסו להסדר חוב טרם השלימו אותו, כשרוב החברות הן מתחום הנדל"ן.

דו"ח בנק ישראל

מחירי הדירות יירדו? מדיניות הממשלה פועלת - בפריפריה

פלוג: מחיר הדירות התייקרו ב-60% מאז 2008

מאז המשבר ב-2007: ישראל מובילה בעליית מחירי הדירות ושכר הדירה

הבנקים מוכרים למוסדיים הלוואות שמסכנות את כספי החוסכים

לשנות חוק עידוד השקעות הון - שיתבסס על פריון ושכר עובדי ייצור

רמת החיים של עניי ישראל עלתה; תופעת העניים העובדים מתרחבת

הממשלה תצטרך לקצץ 10 מיליארד שקל בתקציב 2015

בניין בנק ישראל בירושליםצילום: תומר אפלבאום

חלק נכבד מהפרק לשווקים הפיננסים מקדיש בנק ישראל לתחום ההלוואות הפרטיות - אשראי לא סחיר שניתן על ידי גוף מוסדי לחברות. חלק מההלוואות הפרטיות ניתן לחברות באופן ישיר, וחלקו ניתן באמצעות רכישה של תיקי אשראי מהבנקים. בבנק מציינים שהיקף ההלוואות הפרטיות צמח בצורה משמעותית בשנים האחרונות, ובמיוחד ב-2013, וזאת כתוצאה מהגבלות ועדת חודק (שהטילה רגולציה על הקצאת אשראי סחיר) ועל רקע הגידול המהיר בנכסים של המוסדיים.

בבנק מדגישים שלהלוואות הפרטיות מהמוסדיים יש יתרונות, אך הן טומנות גם סיכונים. על פי הבנק, מכירה של הלוואות בנקאיות לגופים המוסדיים עלולה ליצור למשקיעים המוסדיים סיכונים חבויים, משום שקיימת "א-סימטריה במידע" בין הבנקים לבין המוסדיים על טיב ההלוואות וטיב הלווים. במלים אחרות, בנק ישראל מזהיר שהבנקים מוכרים למוסדיים הלוואות פחות טובות, והסיכון עליהן מגולגל לציבור החוסכים לפנסיה.

בבנק מתייחסים להשפעות החוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות ("חוק הריכוזיות") על השווקים הפיננסיים. בבנק מדגישים שהחוק צפוי לצמצם את הסיכון המערכתי, ואף עשוי להוזיל את מקורות המימון של המגזר העסקי. בנוסף, הבנק קובע כי החוק יצמצם את הסיכון המוסרי (moral hazard) ויצמצם את קשרי הגומלין הסבוכים בין החברות הציבוריות המרכיבות את הפירמידות.

בבנק מציינים כי במהלך השנים האחרונות חלה ירידה בהיקף האשראי של הלווים הגדולים ("הטייקונים"), בעוד שהיקף האשראי לעסקים קטנים עלה. על פי הבנק, הירידה בהקצאת האשראי ללווים הגדולים נבעה משיקולים הנוגעים לניהול סיכונים, והן כתוצאה מכניסתן של קבוצות עסקיות ובעלי השליטה בהן לקשיים ולהסדרי חוב. בבנק מדגישים שבמחצית הראשונה של 2013 המשיכו הבנקים להקטין את חשיפתם ללווים הגדולים, בהמשך לירידה של כ-3% ב-2012.

נושא נוסף אליו מתייחס הבנק הוא מחזורי המסחר בבורסה, שירדו מאז 2010 בכמחצית. בבנק מציינים שבמהלך חצי השנה האחרונה נרשמה התאוששות מסוימת במחזורי המסחר – במקביל לעלייה דומה בבורסות העולם - אך מחזורי המסחר עדיין נמוכים. בבנק זיהו שהעלייה במחזורים הייתה בעיקר במדד ת"א 100 ולא במדד ת"א 25, שמהווה את רוב אחזקותיהם של המשקיעים הזרים. מכאן, בבנק הסיקו שלהארכת שעת המסחר בבורסה ל-17:30 (שנועדה להתאים את שעות המסחר בארץ לחו"ל) היתה השפעה "מוגבלת" על הגידול במחזורי המסחר.

עוד מתייחסים בבנק להמלצות הוועדה להגברת הנזילות בבורסה, שמינה יו"ר רשות ני"ע שפרופ' שמואל האוזר. בבנק מציינים שחלק מהמלצות הוועדה עשויות להגדיל את היקפי המסחר, אך עם זאת , קיים ספק אם ההמלצות הקשורות למסחר במוצרים פיננסיים חדשים יתרמו לשיפור הנזילות בשוק המנייתי.

בבנק מותחים ביקורת על שתי המלצות הוועדה: האחת - לאפשר לבנקים לשמש כעושי שוק והשנייה - להפחית את שיעור המס על רווחי הון. "שתי ההמלצות טומנות בחובן סיכונים בולטים, ואלה עלולים להאפיל על התועלת שהן עשויות להביא לנזילות בשוק המשני", נכתב. על פי הבנק, הפיכת הבנקים לעושי שוק טומנת סיכונים ליציבות המערכת הפיננסית ועשויה להגביר את הריכוזיות; בעוד שהפחתת המס על רווחי הון "תפגע בהתפלגות ההכנסות במשק", או במלים אחרות תשרת בעיקר את בעלי הממון ותפגע בשאר האוכלוסייה.

הוועדה להגברת הנזילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker