החברה לישראל נכנעה לאנטרופי: המענק לגלעד נחתך ב-45%

רף הרווח השנתי המינימלי לקבלת מענק בחברה לישראל הוגבה מ–50 ל–100 מיליון דולר. בוטלה חלוקת מענק של 4 מיליון שקל למנכ"ל, ניר גלעד, בעבור פיצול החברה לישראל

יורם גביזון

שבעה חודשים לאחר שחברת אנטרופי הביעה התנגדות נמרצת למדיניות התגמול שלה, פירסמה החברה לישראל, שבשליטת עידן עופר, מדיניות תגמול מעודכנת ונדיבה הרבה פחות, בתיאום עם המשקיעים המוסדיים וחברת הייעוץ אנטרופי.

אנטרופי קבעה אז כי מדיניות התגמול עונה במידה נמוכה על הצורך לשמור על זיקה בין רמת התגמול לביצועי החברה, ולהערכת ביצועיו האישיים של נושא המשרה. אנטרופי הדגישה שנוכח ביצועיה החלשים של החברה לישראל קשה להצדיק את רמות התגמול הגבוהות בחברה לישראל, וכן שמדיניות התגמול אינה אפקטיבית בצמצום התגמול המופרז ובקביעת יעדים אפקטיביים להשאת ערך לבעלי מניותיה של החברה. כך, למשל, טענה אנטרופי כי קביעת רף מינימלי של רווח של יותר מ–100 מיליון דולר לשנה לצורך תשלומי מענקים לנושאי המשרה, אינה אפקטיבית לנוכח העובדה שהחברה לישראל הציגה בשנים האחרונות רווחים גבוהים מהותית ביחס לרף זה.

הלקחים מהביקורת הנוקבת של אנטרופי באים לידי ביטוי במדיניות התגמול החדשה של החברה. מדיניות התגמול הנוכחית אינה כוללת שכר ליו"ר החברה בניגוד לקודמתה, שהבטיחה לו שכר חודשי של 221 אלף שקל. תקרת השכר למנכ"ל, ניר גלעד, נותרה ברמה של 246 אלף שקל והסמנכ"ל הבכיר, אבישר פז, יקבל שכר חודשי של עד 158 אלף שקל. כמו כן, מדרגת הרווח המינימלית שזיכתה את בכירי החברה במענק הוגבהה.

לפי התוכנית הקודמת, גלעד היה זכאי למענק של עד מיליון שקל על רווח שנתי של 50 עד 100 מיליון דולר ופז למענק של עד 800 אלף שקל. המדיניות הנוכחי קובעת שהרווח השנתי המינימלי שיזכה את בכירי החברה במענק יהיה 100 מיליון דולר. המענק המקסימלי שיקבל גלעד נחתך ל–5 מיליון שקל, וזאת רק אם הרווח השנתי של החברה לישראל יהיה 350 מיליון דולר או יותר. המענק לפז יהיה 3.25 מיליון שקל. רף המענק השנתי שהובטח לגלעד לפי המדיניות הקודמת היה 9 מיליון שקל.

ניר גלעד, יו"ר כיל

כמו כן, בעקבות התנגדותה של אנטרופי, הוסר הסעיף במדיניות התגמול שהבטיח מענק של 4 מיליון שקל לגלעד ו–2.6 מיליון שקל לפז בעבור חלקם בהשלמת תוכניתה של החברה לפצל את פעילותה לשתי חברות.

הנוסח הנוכחי של מדיניות התגמול קובע מפורשות שלא רק שהרווחים שיווצרו כתוצאה ממהלך הפיצול או השלמת הסדר החוב של החברה הבת צים לא יניבו לגלעד ולפז מענקים כלשהם - אלא שהם גם לא ייחשבו כרווחים המזכים במענק לפי נוסחת המענק השנתי. החברה לישראל מדגישה כי עד לסוף 2013 כיהן בחברה היו"ר אמיר אלשטיין שהיה זכאי לשכר חודשי של 174 אלף שקל ולמענק שנתי שתקרתו 8 מיליון שקל, בעוד כעת יו"ר הדירקטוריון של החברה לישראל אינו מועסק על ידי החברה וזכאי לגמול כדירקטור בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker