פשרת סלינגר-בנט: חוסכים יוכלו לבחור אקטיבית מסלול עם כפל דמי ניהול - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פשרת סלינגר-בנט: חוסכים יוכלו לבחור אקטיבית מסלול עם כפל דמי ניהול

הממונה על שוק ההון ושר הכלכלה סיכמו: תקרה של 0.25% לדמי ניהול כפולים כהוראה קבועה ולא כהוראת שעה ■ בתמורה - מסלולי חיסכון מיוחדים שיבוססו על כפל בדמי ניהול ■ גורמים בכנסת מבקרים ההתערבות של בנט: "את מי הוא מייצג? נהפך ללובי של קרנות הון-סיכון?"

17תגובות

פשרה בין המפקחת על הביטוח במשרד האוצר דורית סלינגר, לבין שר הכלכלה נפתלי בנט: הצעתה של סלינגר להגבלת דמי הניהול החיצוניים בחיסכון הפנסיוני לתקרה של 0.25% תיקבע כהוראה קבועה (ולא כהוראת שעה ארעית), ובתמורה יתאפשרו מסלולי חיסכון מיוחדים שבהם לא תהיה הגבלה על תקרת דמי הניהול - כך על פי ההסכמה שהושגה היום (ב') בין השניים.

לפי הפשרה, שהתקבלה זמן קצר לפני דיון שאמור היה להתקיים בנושא בוועדת הכספים, מנהלי החסכונות יוכלו להקים בעתיד באישורה של הממונה מסלולי חיסכון נפרדים שאליהם יצטרפו החוסכים באופן אקטיבי, ובהם לא תהיה מגבלה על תקרת דמי הניהול החיצוניים. על רקע התארכות הדיונים בנושא העברות תקציביות, בסופו של דבר לא התקיים הדיון המתוכנן בוועדת הכספים, שנדחה ככל הנראה ליום א' הקרוב.

במצב הקיים היום, החוסכים בפנסיה, בגמל ובהשתלמות משלמים דמי ניהול כפולים. מצד אחד, החוסך משלם דמי ניהול "רגילים" למנהל החיסכון - בדרך כלל בית השקעות או חברת ביטוח – באופן שוטף; במקביל החוסך משלם דמי ניהול ל"קבלני משנה" של מנהלי החיסכון - כמו קרנות השקעה, קרנות גידור או הון סיכון – שמשקיעים את חסכונות הציבור במטרה להשיג תשואות.

סלינגר, שזיהתה את העיוות במצב הקיים, הציעה בתחילה להגביל את דמי הניהול החיצוניים לרמה של 0.15% - כך שיהיו תחת מגבלה רגולטורית. על רקע התנגדותם העזה של מנהלי החסכונות (שחששו מפגיעה ברווחיותם) ושל ומנהלי קרנות ההשקעה (שחששו שהמנהלים המוסדיים יימנעו מלהשקיע את כספי לקוחותיהם) הועלתה התקרה לרמה של 0.25%.

אמיל סלמן

לצורך ביטול היוזמה, מנהלי קרנות ההשקעה רתמו לצדם את בנט - איש היי-טק בעברו – ואת היועץ הכלכלי של ראש הממשלה – פרופ' יוג'ין קנדל, שהפעילו לחצים עזים בנושא על סלינגר ועל חברי ועדת הכספים. בהקשר זה, חשוב לציין כי דמי הניהול על החסכונות בישראל גבוהים בצורה משמעותית מארה"ב (יותר מפי שתיים), כך שבפועל דמי הניהול ה"רגילים" שמשולמים למנהלי החיסכון עשויים להספיק גם לשכירת "קבלני משנה" שינהלו חלק מכספי הציבור.

גורמים בכנסת ביקרו את התערבותו של בנט בנושא דמי הניהול: "מה הקשר של בנט לנושא? הוא לא קשור כלל למשרד האוצר. את מי בנט מייצג? האם הוא נהפך ללובי של קרנות הון-סיכון?", אמרו. ממשרד הכלכלה נמסר בשמו של בנט כי "קרנות ההשקעה הינן כלי מרכזי לפיתוח תעשיית ההייטק ותעשיות אחרות באמצעות השקעה במיזמים ובחברות קטנות ובינוניות. החשש העיקרי הוא שהתקנות החדשות יעוותו את קבלת ההחלטות של המשקיעים המוסדיים ושיקולי ההשקעה שלהם תוך צמצום החשיפה להשקעות איכותיות וכתוצאה מכך פגיעה בתעשייה ובצמיחה".

ח"כ חיים כץ (ליכוד), שאינו חבר בוועדת הכספים אך קיבל את זכות ההצבעה של ח"כ גילה גמליאל, ציין שאם לא תאושר תקרת דמי הניהול, יעלה את ההגבלה על דמי הניהול בחקיקה פרטית. כץ ביקר את החלטתה של סלינגר להתפשר על דמי ניהול של 0.25%, והדגיש שיש לאסור כליל את כפל דמי הניהול - אלא אם יוכח שיש תועלת לחוסך. "במידה שהרגולטור יתפשר, הציבור ישלם. יש צורך למנוע רווח חזירי, כפי שמתקיים היום, ולמתן את השוק. לא יכול להיות שמעמיסים דמי ניהול על העמיתים", אמר כץ.

עו"ד עמירם גיל, ראש הקליניקה לשוק ההון במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, הגיב לפשרה המסתמנת: "הפשרה רחוקה מלשרת את טובת החוסכים לפנסיה. אם כבר סוכם על מסלול מיוחד ללא הגבלה על דמי הניהול הכפולים, מתבקש היה להוריד את דמי הניהול במסלול הרגיל בו נכלל הציבור הרחב. לכל הפחות, מן הראוי היה לחזור לתכנית המקורית של סלינגר ולהגביל את המסלול הרגיל ל-0.15% בלבד מהצבירה - במקום 0.25%. הכדור עובר כעת לועדת הכספים להחזיר את נקודת האיזון שאבדה ולהגן טוב יותר על החוסכים", אמר.

מיכל פתאל

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם