בלנק כבר החזיר הביתה 70% מההשקעה באי.די.בי

ביוני אמורה קרן יורק, שמנהל ג'רמי בלנק, לקבל מאי.די.בי פיתוח תשלומי ריבית וקרן של 150 מיליון שקל, ובכך להחזיר לעצמה את מלוא קרן ההשקעה בסך כ–400 מיליון שקל ■ הפועלים יקבל מאי.די.בי תוך חודש 250 מיליון שקל - כ–30% מהחוב הכולל כלפיו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

"אני לא יודע מהיכן יביא נוחי דנקנר את הכסף", אמר לנו בקיץ האחרון בנקאי בכיר. "גם אם יצליח לארגן 700 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח, עדיין אין הרבה כדאיות בהשקעה כזו. החוב של החברה גדול מדי. מי שהבין זאת הוא ג'רמי בלנק מקרן יורק. לפי דעתי הוא הולך לעשות שם 'קילינג'. הוא ירוויח לפחות 100% על הכסף שהשקיע".

כמעט שנה חלפה מאז. דנקנר כבר איבד את השליטה באי.די.בי, והבעלים החדשים, מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, השקיעו הון שספק מתי יוכלו לראות עליו רווח כלשהו. אצל בלנק הסיפור אחר. הוא לא רק עשה "קילינג" על ההשקעה שלו באג"ח של אי.די.בי (כ–400 מיליון שקל). ביוני הקרוב, מועד התשלום הגדול הבא של קרן וריבית על האג"ח של אי.די.בי, עתידה יורק להחזיר לעצמה כבר את כל קרן ההשקעה שלה - כ–400 מיליון שקל. עד כה כבר חזרו ליורק בתשלומי ריבית וקרן כ–70% מההשקעה המקורית.

יורק רכשה את האג"ח של אי.די.בי פיתוח בטווח מחירים של 50–40 אגורות. בדיווחים של אי.די.בי פיתוח בעבר צוין כי יורק החזיקה נכון לנובמבר 2012 כ–488 מיליון שקל ערך נקוב מאג"ח ז' של אי.די.בי פיתוח (כ–30.1% מכלל הסדרה), כ–211 מיליון שקל ערך נקוב מסדרה י' (כ–28.7% מכלל הסדרה) והיתר בסדרות האחרות. בסך הכל יורק רכשה כ–20.7% מהחוב של אי.די.בי פיתוח כלפי בעלי האג"ח המוערך כיום ב–3.4 מיליארד שקל.

יורק ביצעה את ההשקעה שלה במחצית הראשונה של 2012. עד כה הקרן לא מכרה את האג"ח של אי.די.בי פיתוח בשוק. ליורק יש מגבלות על מכירת האג"ח עקב היותה חברה בנציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, לצד נציגים של פסגות והפניקס.

עד כה קיבלה יורק חזרה כבר כ–70% מהיקף ההשקעה כלומר כ–280 מיליון שקל. ביוני הקרוב אי.די.בי פיתוח אמורה לשלם למחזיקי האג"ח של סדרה ז' כ–400 מיליון שקל, וכן כ–100 מיליון שקל למחזיקי הסדרות האחרות. מתוך סכומים אלה תקבל יורק כ–150 מיליון שקל. במידה שיורק תחליט להמשיך להחזיק באג"ח עד למועד הפדיון - היא תיהנה בשנים הקרובות מתשלומי ריבית וקרן נוספים.

האג"ח של אי.די.בי פיתוח נסחרות כיום סביב תשואות לפדיון של 7%–11%. מחירי האג"ח נעים סביב 100 אגורות לאיגרת. כלומר יורק מורווחת כעת (על הנייר) 100% על ההשקעה המקורית. בשנה שעברה בלנק התנגד למהלכים של נציגות אי.די.בי פיתוח שהובילו בסופו של דבר להקפאת התשלומים, אך שוכנע על ידי אנשי פסגות לוותר כדי לקדם את הסדר החוב הכולל בחברה.

פועל מאחורי הקלעים

בלנק ממשיך להיות מעורב מאחורי הקלעים בנעשה באי.די.בי פיתוח, ומחכה לראות כיצד יפעלו הבעלים החדשים שלה. אי.די.בי קיבלה בימים האחרונים הלוואת גישור של 170 מיליון שקל מתוך הכספים שהפקידו בן משה ואלשטיין בנאמנות לטובת ההסדר. בזכות הכסף שנכנס תוכל אי.די.בי פיתוח לפרוע היום (18 במארס) תשלום של 110 מיליון שקל לבנק הפועלים. בחודש הבא תפרע פיתוח תשלום נוסף של 140 מיליון שקל להפועלים בגין ערבות שהעמידה לטובת החוב של אי.די.בי תיירות כלפי הפועלים. לאחר שני תשלומים אלה יפחת החוב של אי.די.בי פיתוח להפועלים בכ–250 מיליון שקל וייוותר על כ–650 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker