צבי סטפק: אחת הסיבות לזינוק במחירי הנדל"ן - עלייה בעושר של הציבור

העליות בשוקי המניות והאג"ח בישראל ובעולם - שנתמכות בריבית הנמוכה השוררת כמה שנים בשווקים - הזניקו את נכסיו הפיננסיים 
של הציבור בישראל לשיא של 3 טריליון שקל בסוף 2013 ■ סטפק: "יש מאגר של כספים 'רדומים' שיכולים ללבות 'דליקה' בשווקים"

דרור רייך

"השנה היחידה בעשור האחרון, שבה נכסיו הפיננסיים של הציבור ירדו באופן מהותי היתה שנת המשבר העולמי 2008, כאשר המניות ואיגרות חוב בכל העולם וגם בישראל קרסו", כך אמר אתמול צבי סטפק, מבעלי מיטב דש בשיחה עם TheMarker. בתשע השנים האחרונות הוכפלו הנכסים הפיננסיים של הציבור, ובסוף 2013 הם הסתכמו ב–3 טריליון שקל. עלייה זו מגלמת תשואה שנתית ממוצעת של 8%.

מהנתונים של החטיבה למידע ולסטטיסטיקה בבנק ישראל עולה כי בסוף 2007 הסתכמו נכסיו הפיננסיים של הציבור הישראלי ב–2.05 טריליון שקל. מאז, חוץ מאשר ב–2008 וב–2011, נרשמת עלייה כמעט רציפה בערך הנכסים הפיננסיים - עלייה של 170–256 מיליארד שקל בשנה. ב–2011 נרשמה ירידה של 1.2% (כ–30 מיליארד שקל). באופן מצטבר מדובר על תוספת של כמעט טריליון שקל בשנים אלה, שבהן גדל העושר הפיננסי של הציבור בשיעור מצטבר של כ–60%.

צבי סטפקצילום: אייל טואג

"מי שמחפש את הסיבות לזינוק במחירי הנדל"ן יכול למצוא אותן גם כאן", אומר סטפק, "שכן תחושת העושר, יחד עם הריבית הנמוכה על פיקדונות לטווח קצר, והריבית הנמוכה על הלוואות לטווח ארוך (משכנתא), חברו יחדיו (עם גורמים נוספים) לייצר תשתית נוחה לנסיקת מחירי הדיור.

"מדיניות הריבית הנמוכה, עד כדי ריאלית שלילית, של בנק ישראל בשנים האחרונות, ומדיניות דומה של בנקים מרכזיים אחרים בעולם, עשתה את העבודה. היא ניפחה את ערך המניות ואיגרות החוב. כלומר, את נכסיו הפיננסיים של הציבור, וכן את נכסיו הריאליים, קרי נדל"ן".

עוד רבע מהנכסים הפיננסיים של הציבור מושקע באג"ח ממשלתיות בישראל, הן כאלה הנסחרות בבורסה (כולל מק"מ) והן כאלה שאינן נסחרות - אג"ח מיועדות המצויות בתיקי ביטוח החיים וקרנות הפנסיה.

סטפק מציין כי "זהו מצב הנמשך זה שנים והשיעור נע בכל השנים האחרונות בין 30% ל–35%. זוהי תופעה שנראית על פניה כמוזרה, שכן נכסים אלה הניבו ומניבים, במיוחד כיום, ריבית אפסית והפסד ריאלי. חלק ממציאות זו נובעת מאילוצים של טווח הזמן הקצר של השימוש בכספים, וחלק מאי רצון לסכן את הכספים, אך עדיין יש פה מאגר גדול מאוד של כספים 'רדומים', שדי בכך ששיעור נמוך מהם יחפש תשואות גבוהות יותר, כדי ללבות 'דליקה' בשווקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker