צחי סולטן וירון ייני מחפשים זהב באתיופיה: "על סמך בדיקות - זהב יש שם"

סולטן, שנחל באחרונה לא מעט כישלונות בתחומי חיפוש הגז והנפט, יזרים כ-130 אלף דולר: "לא התייאשתי - חיפושי נפט, גז וזהב הם עסק עם סיכונים וסיכויים; המכרה נראה מאוד מעניין, אבל מדובר בעסק עם סיכון גבוה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

צחי סולטן, מבעלי השליטה בשותפות מודיעין אנרגיה, לא רווה עד כה נחת מתחום חיפושי הגז והנפט: הוא נכשל בניסיון למציאת גז ; התקשה למצוא שותפים ; נחל כישלון בהשקעה בקידוח "אופק" שבו היה ; ובאחרונה מודיעין דיווחה כי אין ברשותה האמצעים להעמיד ערבויות בהתאם לדרישת משרד האנרגיה.

כל אלה לא מפריעים לסולטן להיכנס להרפתקה נוספת - הפעם באמצעות חברה פרטית שבבעלותו (דו-צח) - השקעה בחברה העוסקת בחיפוש זהב באתיופיה. גרינסטון, הנשלטת על ידי סוחר השלדים ירון ייני, דיווחה הבוקר (ד') כי סולטן ישקיע כ-130 אלף דולר בחברה האתיופית, תמורת כ-5.5% ממניותיה. לצדו של סולטן, גרינסטון תחזיק ב-22.2% מהמניות.

צחי סולטןצילום: עופר וקנין

החיבור בין גרינסטון לחיפושי הזהב באתיופיה החל באפריל שנה שעברה. גרינסטון חתמה אז על הסכם עם חברה מקומית למימון פעילות החיפוש בהשקעה של כ-750-500 אלף דולר. עד עתה העמידה גרינסטון כ-510 אלף דולר מהסכום כהלוואה. כעת, גרינסטון מכניסה את סולטן כשותף עסקי תמורת חלק מזכויותיה במטרה להשלים את המימון הנדרש.

החברה האתיופית מיועדת לקבל רישיון לחיפוש זהב (Exploration License) באתר כרייה בשטח של כ-30 קמ"ר. עד כה היא ביצעה הערכות גיאולוגיות ביחס לפוטנציאל קיומו של זהב בכמות מסחרית. "הבדיקה העלתה שקיים פוטנציאל לקיומו של זהב, בריכוז העולה על הממוצע ושלכאורה מצדיק את המשך פעילות האקספלורציה בשטח", כתבה החברה בדו"חותיה.

סולטן הסביר בשיחה עם TheMarker את מניעו בהשקעה החדשה: "יצא במקרה שאני מכיר את הגיאולוג שבדק את המכרה - ד"ר אמיר אידלמן", אמר. "הוא ערך בדיקות שהעלו תוצאות מאוד מעניינות והציע שאסתכל עליהן. על סמך הבדיקות והדגימות - זהב יש שם. צריך לראות אם הכמויות הן מסחריות. נראה לי שיש כאן פוטנציאל מעניין ולכן נכנסתי".

- האם לא התייאשת מתחום החיפושים לאחר חוסר ההצלחות האחרונות?

"לא התייאשתי. חיפושי נפט וגז - וגם זהב – הם עסק עם סיכונים וסיכויים. רציו ביצעה 13 קידוחים לפני שמצאה את מאגר לווייתן . סיכויי ההצלחה אף פעם לא גבוהים - למרות שבזהב הסיפור קצת שונה. המכרה נראה מאוד מעניין, אבל גם הפעם מדובר בעסק עם סיכון גבוה. זה לא נדל"ן וגם לא אנרגיה סולארית - גם מבחינת האפסייד וגם בדאונסייד".

במסגרת הסכם ההשקעה בין גרינסטון לסולטן נקבע מנגנון מיוחד שמאפשר לסולטן להיות נזיל ביחס להשקעה. בין היתר, נקבע שהחברה האתיופית תוכל להכניס משקיע שיזרים עד 2 מיליון דולר, ולפי שווי מינימאלי של 5 מיליון דולר . במדינה שלא ייכנס שותף, בהסכם נקבע שסולטן יוכל להמיר את השקעה למניות גרינסטון - שהן סחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker