חבילת התגמול של איזי כהן עבור 2013 עשויה להגיע ל–18 מיליון שקל

גובה התגמול של מנכ"ל כלל ביטוח זינק בעקבות דרישת רשות ניירות ערך להוון את האופציות שקיבל ■ הדרישה היא חלק מההכנה להעברת השליטה בכלל ביטוח לידי חברת JT הסינית ■ כהן יוכל לממש רק את המנה המגיעה לו בגין 2013

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בתוך שבועיים צפויה חברת הביטוח כלל ביטוח לפרסם את דו"חותיה השנתיים ל–2013. על פי הערכות האנליסטים, הדו"חות צפויים להיות טובים, אולם אחד הסעיפים המסקרנים בהם הוא עלות התגמול של מנכ"ל החברה, איזי כהן, שעשויה להגיע ל–18 מיליון שקל. כהן משתכר כ–180 אלף שקל בחודש, ועלות שכרו השנתית היא כ–3.1 מיליון שקל. בנוסף זכאי כהן למענק של 1% מרווחי החברה, עד ל–6.5 מיליון שקל.

הזינוק בתגמול של כהן טמון בשווי האופציות שהוא זכאי לקבל. כהן זכאי ל–600 אלף אופציות בשווי הוגן של 11 מיליון שקל. אופציות אלו אמורות היו להיות משולמות בשלוש מנות שנתיות שוות עד 2015.

אז מנין הזינוק בתגמול? לכהן יש סעיף קטן בחוזה המתייחס לחילופי שליטה בחברה. רואה החשבון שלומי שוב כתב על כך לפני כשנה והסביר: "במקרה של שינוי שליטה בכלל ביטוח, כהן זכאי לממש את כל האופציות שעדיין לא הבשילו עד לאותו מועד - כלומר, ההבשלה תואץ. מבחינה חשבונאית, האצת ההבשלה בנסיבות כאלה מטופלת כתנאי ביצוע שאינו תלוי באחד הצדדים, המובא בחשבון בדו"חות בהתאם לתחזית להתרחשותו".

איזי כהןצילום: עופר וקנין

ל–TheMarker נודע כי אף שמכירת כלל ביטוח לחברת JT הסינית עדיין לא נחתמה, הסינים העבירו למפקחת על הביטוח את דו"חותיהם הכספיים לפי שיטת IFRS, וברשות ני"ע ביקשו מכלל ביטוח לבצע הבשלה לאופציות של כהן - כלומר לרשום את מלוא העלות של האופציות (11 מיליון שקל) בדו"חות 2013. בהנחה שכהן ייהנה ממלוא המענק המגיע לו (6.5 מיליון שקל), חבילת התגמול של כהן תגיע לכ–18 מיליון שקל. כהן לא יוכל לממש את מלוא האופציות, אלא רק את המנה של 2013.

שוב כתב עוד כי "האצת ההבשלה במקרה של חילופי שליטה כשלעצמם אינה כה טריוויאלית - כי היא מביאה לכך שההחלטות של בעל השליטה בנוגע לאחזקותיו גורמות ליצירת עלות נוספת לציבור המחזיקים במניות החברה. כך, ייתכן שכתוצאה מכך שבעל השליטה נמצא בלחץ למכירה הוא ישית עלויות נוספות על הציבור, בבחינת "אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה".

שוב סיכם כי "יכולה אמנם לעלות טענה כי האצת ההבשלה האוטומטית, שמספקת למנכ"ל מוטיבציה לסייע לחברה האם למכור את המניות, היא גם אינטרס של הציבור. ואולם, טענה זו אינה פותרת את חוסר הסימטריה בין בעלי המניות, מעבר לכך שיכול לעלות החשש לחשיבה קצרת טווח ושירות אינטרסים של בעל השליטה הקיים. הדבר מקבל משנה תוקף כשמדובר בחברה הנמצאת 'על המדף', כמו כלל ביטוח".

בשבוע שעבר, בכנס הפיננסים של TheMarker, נשאל כהן על שכר הבכירים בחברות הביטוח ואם הוא אינו גבוה מדי. כהן השיב: "חלק מהשכר צריך להיות מותנה בעמידה ביעדים ובהשבחת החברה. אם החברה מושבחת, השכר צריך לגדול. צריך לזכור כי שוק הביטוח תחרותי וקשה מאוד, וצריך לנהל את החברות האלו בזהירות, באחריות ובעבודה קשה. אז אם חלק גדול מהתגמול מותנה בהשבחה, אני לא רואה בכך שום בעיה".

את תשעת החודשים הראשונים של 2013 סיימה כלל ביטוח עם רווח כולל של 408 מיליון שקל לאחר מס, וב–2013 כולה עלתה מניית כלל ביטוח בכ–17%.

מכלל ביטוח נמסר: "החברה נמצאת לקראת פרסום הדו"חות, ולכן אנו מנועים מלהגיב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker