סלינגר מגבילה כפל דמי ניהול בחיסכון פנסיוני ל-0.25%

המפקחת על הביטוח במשרד האוצר החליטה להגביל את כפל דמי הניהול: קבעה תקציב שבו יוכל להשתמש מנהל הכספים הפנסיונים כתשלום עבור שרותי ניהול חיצוניים ■ המגבלה תקבע כהוראת שעה בשנתיים הקרובות

אסא ששון

הציבור שילם כ-800 מיליון שקל בשנה למגוון שלם של ברוקרים, מתווכחים ומנהלי השקעות זרים. זאת בעקבות השקעה של מנהלי הכספים הפנסיונים בקרנות השקעה, קרנות גידור, נדל"ן, קרנות זרות ושאר מוצרים פיננסיים אלטרנטיביים. המוסדיים הסבירו כי הם חסרים את יכולת ההשקעה במוצרים אלו ולכן הם נדרשים להשתמש במומחים חיצוניים. לצערנו, מומחים אלו עולים כסף ואנו, ציבור החוסכים, מימנו זאת.

דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, שבחנה את הנושא הגיעה למסקנה כי למעשה נוצרים כאן כפל דמי ניהול על החוסך. פעם אחת משלמים דמי ניהול למנהל הכספים הפנסיוני ופעם שנייה משלמים דמי ניהול עבור הניבול החיצוני. בעקבות כך היא החליטה להגביל את כפל דמי הניהול וקבע תקרה של 0.25% מהנכסים. כלומר, סלינגר קבעה תקציב שבו יוכל להשתמש מנהל הכספים הפנסיונים כתשלום עבור שרותי ניהול חיצוניים.

מגבלה זו תקבע כהוראת שעה בשנתיים הקרובות. מעבר למגבלה זו, לא יהיו רשאים הגופים המוסדיים להטיל על החוסכים כל הוצאה נוספת. אולם, למרות זאת, החריגו באוצר את עלויות עורכי הדין והמהנדסים בכל מה שקשור להשקעה בנדל"ן.

דורית סלינגרצילום: אבי אוחיון / לע"מ

הצעתה זו של סלינגר באה לאחר קרב שניטש בינה לבין מנהלי הכספים הזרים שחוששים כי מגבלה זו עשויה לפגוע בזרימת הכספים של המוסדיים לקרנות שבניהולם. סלינגר אמרה כי "חשוב לעודד את הגופים המוסדיים להשקיע במכשירי השקעה מגוונים. עם זאת, ראוי כי הוצאות המושתות על העמיתים, תוגבלנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker