מדיוונד תונפק לפי שווי של 317 מיליון דולר

חברת הטיפול בכוויות תובעת מטבע לשלם לה סכום מצטבר של 11.5 מיליון דולר בגין השקעותיה בחברה המוחזקת פוליהיל, 
אך טבע דחתה את הבקשה ■ מדיוונד צברה הפסד של 47 מיליון דולר מהקמתה, ועלולה לספוג עוד הפסדים בעתיד הנראה לעין

יורם גביזון

מדיוונד, שהיא חברה בת (64%) של חברת כלל ביוטכנולוגיה, תנסה לגייס 75 מיליון דולר בהנפקת 5 מיליון מניות, שהן 24.5% ממניותיה אחרי ההנפקה. מדיוונד נתנה לחתמי ההנפקה בראשות קרדיט סוויס אופציה לרכוש עוד 750 אלף מניות במחיר ההנפקה. תמחור ההנפקה - מחיר של 14–16 דולר למניה - משקף שווי חברה של 231 מיליון דולר לפני ההנפקה ו–317 מיליון דולר אחריה, בהנחה שהחתמים יממשו את האופציה של הקצאת היתר (Green Shoe).

מדיוונד מפתחת תרופות להטריית כוויות, כלומר להסרת הרקמה שנכוותה. המוצר של מדיוונד, נקסובריד (NexoBrid), מבוסס על תערובות של אנזימים מפרקי חלבונים שמופקים מגבעולי אננס ומעורבבים בג'ל סטרילי. התערובת נמרחת על הרקמה הפגועה ומסירה את הרקמה שנכוותה אחרי ארבע שעות, בהשוואה להסרת הגלד בתוך שישה ימים בסטנדרט הטיפול הנוכחי.

מדיוונד קיבלה אישור שיווק לנקסובריד מרשות התרופות האירופית ונתנה את זכויות השיווק שלו לחברת טבע, שהחליטה לוותר עליהן בדצמבר 2012. מדיוונד החלה לשווק עצמאית את נקסובריד בגרמניה בדצמבר 2013.

התשקיף של מדיוונד מגלה שהפרידה של החברה מטבע לא היתה חלקה. מדיוונד הודיעה לטבע בנובמבר 2012 שהחברה הבת פוליהיל השיקה מסחרית את התרופה שפיתחה; אירוע שהיה אמור לפי ההסכם בין מדיוונד לטבע לחייב את ענקית הגנריקה להשקיע במניותיה של 6.8 מיליון דולר.

מדיוונד תובעת מטבע תשלומים נוספים בסכום של 4.7 מיליון דולר בהתאם לאותו הסכם. דיונים בין שני הצדדים לא הביאו להסכמות. מדיוונד התחייבה לשלם לטבע תמלוגים בגין מכירות נקסובריד, כך שסביר להניח שהוויכוח בנוגע לחובותיה של טבע ישפיע גם על קצב העברת התמלוגים לטבע בגין מכירות התרופה נקסובריד.

מדיוונד הפסידה 15.4 מיליון דולר ב–2013 בעקבות העברת האחריות לשיווק מטבע אליה, שייצרה הוצאות שיווק ומכירות של 2.2 מיליון דולר וירידה חדה בהכנסות המימון. החברה צברה הפסד מצטבר של 47 מיליון דולר וגירעון בהיקף של 19.8 מיליון דולר בהון העצמי.

חברת מדיוונד צופה שתרשום הפסדים משמעותיים גם בעתיד, אשר יצריכו ממנה גיוסי הון נוספים וידללו את בעלי המניות שלה. ההפסדים והפסקת התמיכה מצד טבע אילצו את מדיוונד להתממן באמצעות הלוואות בעלים בהיקף של 3.4 מיליון דולר.

עוד עולה מהתשקיף, כי החברה רכשה מהמייסד ד"ר ליאור רוזנברג (8.7% בדילול מלא) משפחה של פטנטים שאינם חלק מהמוצר נקסובריד תמורת תשלום חד־פעמי של 50 אלף דולר, וכן תשלומים שנתיים של 30 אלף דולר כל אחד עד לפקיעת הפטנט במאי 2018.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker