אחד העם

הפאניקה מאוקראינה התחלפה באופוריה: ת"א 25 זינק ב-1.3%

האג"ח של אי.די.בי אחזקות ירדו בכ-5% (סדרה ד') על רקע החשש לגורל הסדר החוב ■ די פארם זינקה ב-125% ■רציו נפלה ב-3% ■ קומפיוג'ן זינקה ב-7% ■ ירידות באג"ח הממשלתיות, עליות בקונצרניות

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

הפאניקה מהאירועים באוקראינה התחלפה באופוריה. דבריו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מהיום, לפיהם רק במקרה קיצוני ייעשה שימוש בכוח צבאי באוקראינה שלחו מסר מרגיע למשקיעים. בורסות אירופה נסחרו בעליות חדות, והחוזים העתידיים על המסחר בוול סטריט הצביעו על עליות.

המסחר ננעל בעליות חדות: מדד ת"א 25 התחזק ב-1.3% ומדד ת"א 100 הוסיף 1.2%.  מדד הבנקים עלה ב-1.35%, ומדד נדל"ן 15 הוסיף 1.05%. מחזור המסחר היומי הסתכם ב-1.42 מיליארד שקל.

בגזרת השוק הסולידי נרשמו עליות שערים. מדדי איגרות החוב הקונצרניות - תל בונד 20,40 ו-60 - עלו ב-0.16%. מדד תל בונד שקלי ננעל בעלייה של 0.02%. אג"ח אדמה (מכתשים אגן) מסדרה ב' עלו ב-0.71% והתשואה עליה ירדה ל-4.02%. האג"ח של אי.די.בי אחזקות ירדו בכ-5% (סדרה ד') על רקע החשש לגורל הסדר החוב, בשל בקשת בעלי השליטה החדשים למחיקת תביעת נגזרת בחברה הבת דסק"ש.

בגזרת איגרות החוב הממשלתיות נרשמו ירידות שערים. אג"ח ממשלתית לפדיון מלא ב-2023 ירדה ב-0.26% והתשואה עליה עלתה ל-3.28%. אג"ח צמודה למדד לתקופה דומה ירדה ב-0.0% והתשואה עליה עלתה ל-1.15%.

מעבר לים

בורסות אירופה רושמות עליות שערים, והחוזים על המסחר בוול סטריט מורים על מגמה חיובית, על רקע דבריו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ותקוות להקלה במתיחות באוקראינה. לונדון עולה ב-1.6%; פרנקפורט מוסיפה 2.2% לאחר שנפלה אתמול ביותר מ-3%; פריז עולה ב-2.3%. מדד סטוקס 50 מוסיף 2.2%.

הבורסה באוקראינה מזנקת בקרוב ל-8%, לאחר שאתמול צנחה ב-11%. מדד MICEX של בורסת מוסקבה עולה ב-5%. החוזים על המסחר בוול סטריט מורים על עליות של סביב 0.7% במדדים המובילים, לאחר שאתמול ננעל המסחר בירידות שערים.

"הסכנה לעימות צבאי בין רוסיה לאוקראינה והאיומים בסנקציות כלכליות כלפי רוסיה הצניחו ביממה האחרונה את הרובל לשפל של כל הזמנים למול הדולר והיורו", אמרו במחלקת המחקר של FXCMישראל. "מה שמכביד יותר מכול על הרובל הוא העובדה כי האיום המרכזי של המערב כנגד רוסיה אינו צבאי אלא כלכלי, כאשר אמש איים ג'ון קרי להפעיל סנקציות כלכליות כנגד רוסיה אם לא תיסוג מאוקראינה. זוהי בעצם נקודת התורפה של רוסיה במשבר הנוכחי ומנוף הלחץ הממשי היחיד של המערב לכופף את ידה של רוסיה.

"הבנק המרכזי של רוסיה מנסה לבלום את הפיחות החד בערך הרובל ועל פי ההערכות מכר אמש כ-10 מיליארד דולר במטרה לבלום את הסחף, וגם העלה במפתיע את הריבית. ואולם לפי שעה ללא הועיל. הן ההתערבות המסיבית והן העלאת הריבית אמנם נועדו כדי לבלום את התדרדרות המטבע, ואולם לצעדים הללו עשויות להיות השלכות מזיקות על הכלכלה הרוסית. המשך המגמה השלילית במסחר ברובל ובשוק המניות הרוסית יגביר את הלחץ על פוטין ליישר קו עם המערב".

מניות במרכז

אופקו , חברת אחזקות של חברות בתחום מדעי החיים, הנסחרת בשווי של 13 מיליארד שקל פירסמה הבוקר את תוצאותיה הכספיות לרבעון האחרון של 2013 ולשנה כולה. הכנסות החברה ברבעון הרביעי של 2013 הסתכמו ב-20.7 מיליון דולר - עלייה של 30% לעומת הכנסות של 16.2 מיליון דולר ברבעון המקביל. אופקו סיימה את הרבעון עם הפסד של 16.8 מיליון דולר, לעומת הפסד של 1.1 מיליון דולר ברבעון המקביל. המניה עלתה ב-4.3%.

מניית קומפיוג'ן עלתה ב-7%. החברה הודיעה שלשום על סיום הליך תמחור לקראת הנפקה בנאסדק לפי כ 10.5דולר למניה. קומפיוג'ן מתכוונת לגייס כ-63 מיליון דולר.

אחר שמכרה את השליטה בתאת טכנולוגיות לקרן פימי, ת.א.ת תעשיות, הנסחרת בבורסה לפי שווי שוק של 49 מיליון שקל, מעוניינת להימחק מהמסחר. חברת א.ר ראם החזקות בנדל"ן הגישה למשקיעים הצעת רכש מלאה לרכישת 2.4 מיליון רגילות בנות 5 שקלים ערך נקוב כל אחת בתמורה ל-50.895 מיליון שקל. המניה עלתה ב-7%.

כלל ביוטכנולוגיה עלתה ב-7%. החברה הבת די-פארם המפתחת מוצרים לטיפול בהפרעות במערכת העצבים המרכזית, הודיעה היום על קבלת דו"ח ביניים מוצלח במסגרת ניסוי קליני שלב 2a בחולים שלקו בשבץ מוחי. מניית די פארם עלתה ב-125%. 

אשלד עלתה ב-12%. בעלת השליטה פרסמה הצעת רכש מלאה מותנית למניות החברה במחיר של -12.7 שקל למניה. מניית רציו נפלה ב-2.9%. החברה פרסמה היום  זימון אסיפה מיוחדת ל-12 במארס לשם קבלת אישור לוביצוע גיוס הון.

פריגו, החברה הגדולה בארה"ב לייצור ושיווק של תרופות ללא מרשם רופא במותג פרטי, קיימה אתמול יום אנליסטים בבורסה בתל אביב, שבו חלקה מידע בנוגע ליעדיה בשלוש השנים הקרובות. פריגו קבעה כיעד צמיחה אורגנית של 5%–10% בשנה בשלוש השנים הקרובות; שיפור של 3 נקודות אחוז בשיעור הרווחיות התפעולית של החברה; גידול של 10%–20% בשנה ברווח המתואם למניה; והמרת 125% מהגידול השנתי לעודף בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת. המניה עלתה ב-2%.

חברת אל על השלימה גיוס של 95 מיליון דולר בהנפקה של איגרות חוב. תמורת ההנפקה תשמש את אל על לממן את רכישתם של 2 מטוסי ER737-900 A שיימסרו לה במארס 2014 וביולי 2014. אל על ביצעה את ההנפקה באמצעות חברה ייעודית בשם Rimon ובליווי של בנק קנדי. המניה עלתה ב-2.3%.

מניית חברת הביו-מד כיטוב פארמה ירדה ב-0.4% במחזור יומי הגבוה פי 15 מהממוצע. מוקדם יותר נפלה ב-8%. התנודה והמחזורים החריגים הם במידה רבה תוצאה של דרמה לא קטנה שהתרחשה היום ואתמול בעת הנפקת מניות שביצעה חברת הביומד, ובה ביקשה לגייס כ-15 מיליון שקל. כיטוב, שנסחרת בבורסה לפי שווי של 18 מיליון שקל, מפתחת תרופה לטיפול בכאב המשולבת בתרופה להורדת לחץ דם.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker