היעד של פריגו: הכפלת המכירות 
מחוץ לארה"ב בשלוש השנים הקרובות

פריגו החלה לשווק מוצרים באמצעות אמזון ובתוך שישה חודשים הגיעה לנתח שוק מוביל בתרופות משככות כאבים ■ החברה מעריכה שיש סבירות של 60% שה-FDA יתיר לשווק תרופות נגד כולסטרול, שמכירותיהן הן 7.3 מיליארד דולר בשנה, ללא מרשם רופא

יורם גביזון

מניית פריגו עלתה ב–615% בחמש השנים האחרונות בעקבות הכפלת מחזורה ל–4 מיליארד דולר, גידול של 171% בתזרים המזומנים ל–700 מיליון דולר ועלייה של 259% ברווח התפעולי.

פריגו, החברה הגדולה בארה"ב לייצור ושיווק של תרופות ללא מרשם רופא במותג פרטי, קיימה אתמול יום אנליסטים בבורסה בתל אביב, שבו חלקה מידע בנוגע ליעדיה בשלוש השנים הקרובות. פריגו קבעה כיעד צמיחה אורגנית של 5%–10% בשנה בשלוש השנים הקרובות; שיפור של 3 נקודות אחוז בשיעור הרווחיות התפעולית של החברה; גידול של 10%–20% בשנה ברווח המתואם למניה; והמרת 125% מהגידול השנתי לעודף בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת.

יצחק מעיין, סמנכ"ל הכספים של הפעילות הבינלאומית של פריגו, ושרון קוחן, מנהל הפיתוח העסקי של פריגו, הדגישו כי הגידול אינו כולל את הפוטנציאל לעלייה במכירות כתוצאה מהעברת קטגוריות גדולות של תרופות מרשם, כמו התרופות להפחתת כולסטרול (סטטינים), לתרופות שניתן לרוכשם ללא מרשם.

מנועי הצמיחה של החברה יהיו רכישות, התרחבות גיאוגרפית, יצוא של מוצרים, בעיקר תחליפי חלב אם לשוק הסיני, תמלוגים ממכירות התרופה טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה, שהזכויות לקבלתם נרכשו במסגרת רכישת אלאן תמורת 8.6 מיליארד דולר, שהושלמה בדצמבר 2013; והמגמות שתומכות בגידול בביקושים לתרופות ללא מרשם רופא, כמו עלייה של 10 שנים בתוחלת החיים ל-80 שנה מאז 1960; העובדה שגילאי 60 פלוס צורכים פי 2.7 תרופות מצריכתם של צעירים יותר; והעלייה הצפויה ביחס שבין בני 65 ומעלה בהשוואה לבני 20–64 מ–1 ל–5 ב–2000 ל–1 ל–2 ב–2050.

רווחיות משופרת בתרופות ללא מרשם

מגמות נוספות שמסייעות לצמיחת החברה הן הרווחיות המשופרת שמספקות התרופות ללא מרשם במותג פרטי לרשתות הפארם, כמו וול מארט קוסקו ו–cvs, וכן המעבר הפוטטנציאלי של שמונה קבוצות תרופות ממעמד של תרופות מרשם שמכירותיהן הן 37 מיליארד דולר למעמד של תרופות ללא מרשם. קוחן הזכיר שפייזר מבצעת ניסוי קליני בשלב השלישי בגרסה ללא מרשם רופא לתרופה ליפיטור במינון הנמוך של 10 מ"ג, ושפריגו מעריכה שיש סבירות של 60% שיינתן אישור למכור תרופות להפחתת כולסטרול ללא מרשם רופא שמכירותיהן הן 7.3 מיליארד דולר בשנה.

רכישות החברה יתבססו על בחינת פוטנציאל הצמיחה של העסק הנרכש בחמש השנים הקרובות, גודל השוק, שיעורי הרווחיות, חסמי הכניסה לתחום, ווכן יכולת פריגו למנף את יכולותיה הקיימות כדי להגדיל את מכירותיו ולשפר את רווחיותו של העסק הנרכש. פריגו תרכוש עסק שעמד בקריטריונים אלו, אם להערכתה התשואה על ההון שתשקיע ברכישה תהיה גבוהה ב–2% לפחות ממחיר ההון המשוקלל של החברה שמגיע כיום ל–7%.

מעיין אמר שפריגו מתכננת להגדיל משמעותית את פעילותה מחוץ לגבולות ארה"ב, שהסתכמה ב–669 מיליון דולר בשנת הכספים 2013 והיתה פחות מ–20% ממחזור המכירות. פריגו מעוניינת להכפיל את המכירות הבינלאומיות בשלוש השנים הקרובות, ומציינת ש–78% מהמכירות העולמיות בקגטוריות שהן היא מתמחה - משככי כאבים, מערכת העיכול, אלרגיות ותרופות לשיעול וצינון, וויטמינים ותחליפי חלב אם - מתבצעות מחוץ לארה"ב.

פריגו תעדיף להתרחב בשווקים בינלאומיים שבהם היא כבר פועלת, כמו בריטניה, אוסטרליה, מקסיקו, ישראל ואירלנד, ובטריטוריות קרובות, כמו כניסה לשוק התרופות במותג פרטי בקנדה, ניו זילנד ומערב ומרכז אירופה על בסיס הפעילות באנגליה, וכן שווקים נבחרים באמריקה הלטינית.

מנוע צמיחה אחר של פריגו יהיה באמצעות מערכות מסחר מקוונות, לאחר שמחקר שוק לימד ש–70% מהצרכנים יעדיפו מוצרי מותג פרטי. החברה משווקת בתוך שישה חודשים בלבד 200 מוצרים והגיעה לנתח השוק המוביל בתרופה משככת הכאבים Acetoaminophen, בנתח השוק השני בגודלו בתרופה משככת הכאבים Ibuprophen ובתרופות נגד חומציות הקיבה.

פריגו מתכננת להרחיב את פעילותה בתחום התרופות המרשם לפעילות סלקטיבית גם בתרופות ייחודיות וממותגות בסיוע כוח מכירות שיתעמלן את המוצרים ומונה 20 איש. פריגו תיכנס לשיווק תרופות מקוריות וייחודיות, למשל על בסיס רכישת פעילותה של חברת Fera בתחום בריאות העין, שיהיו בעלי רווחיות תפעולית בת קיימא של 65% מהמחזור, ומקווה שניתן יהיה להגיע לפלח משמעותי מהשוק באמצעות כוח מכירות מצומצם.

קוחן ומעיין התייחסו לאפשרות של מכירת נתחים מהזכות לקבל תמלוגים ממכירות טיסברי. פריגו שהפכה לחברה אירית בעקבות העסקה עם אלאן, זכאית לקבל תמלוגים של 12% ממכירות התרופה עד מאי, 18% מהמכירות החל במאי 2014 ו–25% לאחר שמכירות התרופה (1.7 מיליארד דולר ב-2013) מעל 2 מיליארד דולר בשנה.

לדברי קוחן ומעיין, טיסברי היא נכס מצוין שנהנה משיעור מיסוי זעיר (1%), אך החברה עשויה למכור נתחים מהזכות אם תמצא שימוש ראוי לכסף, למשל רכישה. הם הזכירו את העובדה שלמוצר יש פוטנציאל צמיחה משמעותי, לאחר שב–19 לדצמבר 2013 אושר שינוי ההתוויה של המוצר כאופציה טיפולית ראשונה בארה"ב. פוטנציאל אחר לגידול במכירות הוא השלמת ניסוי לשימוש בתרופה לחולי טרשת נפוצה גם בשלב Secondary Progressive.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker