"איכות הסלע לא טובה; אני מבקש שהמידע יישמר בסודיות" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
פרסום ראשון

"איכות הסלע לא טובה; אני מבקש שהמידע יישמר בסודיות"

בעקבות תביעה ייצוגית נחשפו היום פרוטוקולים מישיבות הדירקטוריון של שמן ■ גבי אשכנזי: "יש מספר סימני שאלה. חלק מהלוגים היו בעיתיים" ■ מתברר: קבוצת דלק החליטה שלא להשקיע לאחר שעיינה בממצאי הקידוח ■ שמן: "כל הדיווחים נעשו בהתאם לתקנות רשות ני"ע"

42תגובות

חצי שנה לאחר שמחקה כ-170 מיליון דולר - מרביתם כספי הציבור הרחב - הפרוטוקולים מישיבות הדירקטוריון של שותפות חיפושי הגז והנפט שמן נחשפים. הפרוטוקולים נמסרו בהוראת בית המשפט, על רקע תביעה ייצוגית שהגיש עו"ד יוגב חלפון נגד שמן גז ונפט ומנהליה - יו"ר החברה והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי והמנכ"ל יוסי לוי.

לתוכנית ועידת הפיננסים של TheMarker ולהרשמה לחצו כאן

במרכז התביעה טוען חלפון כי שמן ומנהליה ביצעו הטעיה חמורה ואי גילוי מידע מהותי למשקיעים. לשיטתו של חלפון, "שמן פירסמה הודעת שווא או הודעה רשלנית אשר גרמה להטעייתם של המשקיעים ונטעה תקוות שווא כי נמצא נפט ברמת איכות גבוהה והחברה החלה במבחני הפקה, שהסתיימו בעובדה כי לא נמצא דבר והקידוח נמצא יבש".

בבקשת התביעה הייצוגית טוען חלפון כי "שמן דיווחה הודעות כוזבות לרשות ניירות ערך בדבר סימנים משמעותיים ומציאת נפט ברמת איכות גבוהה, וכל זאת מתוך רצון להטעות את המשקיעים ולגרום להם להשקיע במניה ולגייס כספים נוספים לחברה, הן בגיוס משקיעים והן במימוש אופציה סדרה 4, שגרמה למשקיעים לנזק רב כשמימשו אותה בעקבות הטעיית החברה".

"פתאום קם לו מר גבי אשכנזי, רמטכ"ל לשעבר של מדינת ישראל, ומחליט שהוא בקיא בנפט והפך ליו"ר חברת שמן משאבי גז ונפט העוסקת בחיפושי נפט, אך בדיעבד הוכח שאין לו כל נגיעה לתחום וגם בכך לפגיעה קשה בכספי ציבור", כתב חלפון בבקשה לתביעה הייצוגית. מאז הקידוח, אשכנזי כבר התפטר ואינו מכהן כיו"ר החברה.

עופר וקנין

"יש מספר סימני שאלה"

חלפון, שהגיש היום תגובה לתשובה של שמן כנגד הבקשה לייצוגית, טוען שהדיונים בדירקטוריון מאוששים שנעשו לכאורה עבירות חוקי ניירות ערך. להלן קטע מישיבת דירקטוריון, שהתקיימה ב-7 בספטמבר 2013, כפי שנחשפו בפרוטוקולים שהוגשו לבית המשפט. בישיבה לקחו חלק, בין היתר, אשכנזי, לוי, הדירקטורים, וצ'אק דומר – הגיאולוג המומחה. במהלך הישיבה מתייחס לוי, כמו גם אשכנזי והגיאולוג המומחה, למוליכות והנקבוביות הבעייתית של הסלע במאגר. מבנה הסלע הבעייתי הוא שגרם בסופו של דבר לכישלון במבחני ההפקה - ולכך שהנפט לא הצליח לזרום לפני הים.

לוי: "מהנתונים שהתקבלו מהלוגים עולים דברים טובים, אך גם לא טובים... איכות הסלע למוליכות לא מאוד גבוהה. אנו מחפשים של סדקים בסלע, המוליכות תפצה על הנקבוביות".

אשכנזי: "יש מספר סימני שאלה, לא רק בעיית תקציב. גם חלק מהנתונים שהתקבלו מהלוגים (בדיקות חשמליות שמבוצעות במהלך הקידוח – ע"א) היו בעיתיים".

לוי: היועצים אמרו שיש הידרוקרבונים (גז או נפט – ע"א) ואין מים שזה חשוב. יצא נפט, השאלה כמה קיים במאגר".

לוי: "אנו מסיימים את המקורות הכספיים שלנו. נבחן עם CDC (מפעילת הקידוח – ע"א) את ההוצאות וניתן דו"ח לדירקטוריון. יש לתאם ישיבה נוספת בנושא התקציב, שכן כרגע אין בידי החברה כסף לשני המבחנים".

מיקי בר חיים (דירקטור): "מה החברה תדווח לציבור?"

אשכנזי: "אנו נדווח בהתאם לאישור הדירקטוריון. יוסי אנא קרא את הנוסח..."

יוסי מקריא את הנוסח, שבו לא מוזכרת בעיית המוליכות של הסלע: "החברה מתכבדת להודיע כי בהתאם למידע שנמסר לשותפים ברישיון על ידי מפעיל הקידוח, השותפים ברישיון הגיעו למסקנה כי בקידוח קיימים סימני נפט משמעותיים וקיבלו החלטה בדבר ביצוע מבחני הפקה בקידוח".

בשמן הדגישו היום שכל הדיווחים למשקיעים נעשו בהתאם לתקנות רשות ני"ע, ולא הוסתר כל מידע מהמשקיעים.בהמשך עולה בדירקטוריון שאלת תקציב הקידוח, שבשלב זה כבר הגיע ל-150 מיליון דולר. תקציב הקידוח נשען על אופציה 4, שמימושה היה מכניס לקופת החברה סכום משמעותי.

מור כהן (דירקטור): "אנחנו בנקודה קריטית לפני מימוש אופציה 4, בלי מימוש אופציה 4 לא יהיה תקציב גם לקיום יום אחד".

יצחק קיאלי (דירקטור חיצוני): "בישיבה הקרובה אני ארצה לשמוע איך נגייס עוד 5 מיליון למבחנים נוספים".

איתי רובין (דירקטור): "איך התקציב לביצוע מבחני הפקה קפץ ל-20 מיליון?"

לוי: "מחר אני נפגש עם CDC ונחשב בצורה מפורטת את התקציב עבור מבחן אחד ושני מבחנים".

כהן: "אני מבקש שלא תעשו קולות של חיפוש משקיעים. יש לבדוק קודם בדיוק מהו התקציב".

לוי: "אתה צודק. אני מבקש שכל המידע יישמר בסודיות מרובה".

כהן: "זה קריטי לחברה".

גם קבוצת דלק התעניינה בקידוח

בבקשה לתביעה הייצוגית, התובע מתייחס לכך שאשכנזי ולוי לא מימשו 605 אלף אופציות מסדרה 4 שהיו ברשותם. את האופציות קיבלו אשכנזי ולוי במהלך ההנפקות שביצעה שמן בחודשים שלפני הקידוח – ותוקף המימוש שלהן היה עד לסוף חודש ספטמבר. אי מימוש האופציות נחשף בזמן אמת על ידי TheMarker.

בתצהיר שהגיש לבית המשפט הסביר אשכנזי כי יועציה המשפטיים של שמן הבהירו לו וללוי שעליהם להימנע מלבצע כל פעולה באופציות: "היועצים המשפטיים הביעו בפניי ובפני לוי את דעתם כי למען הזהירות - לאור החשיפה לאחריות פלילית ומנהלית הקיימת הן לחברה והן לנושאי המשרה באופן אישי - בנסיבות אלו בהן נושאי המשרה עלולים להיות חשופים באופן יומיומי למידע עודף אודות הקידוח ופעילות החברה, עדיף להימנע מליתן היתר לחרוג מתקופת ההדממה".

מהפרוטוקולים לבית המשפט עולה שגם קבוצת דלק התעניינה בהשקעה בקידוח – מידע שלא היה ידוע עד כה לקהל המשקיעים. בישיבה מיום 16 בספטמבר מתייחסים למגעים עם דלק אנרגיה, שהחליטה – לאחר שבחנה את הנתונים - שהיא לא מעוניינת ברכישת הזכויות.

על פי הפרוטוקולים לוי אמר בישיבה: "אספנו להם את החומר שהם ביקשו. אני יכול להגיד שמדובר בדלק אנרגיה. הם עברו על הנתונים ומסרו לי שהם הגיעו למסקנה שהם לא מעוניינים באחזקה מינימאלית... הם החליטו שהם לא מעוניינים בעסקה. הם אמרו שדמי המפעיל יקרים מידי".

"יכול להיות שנופתע לטובה"

בישיבת הדירקטוריון התייחס לוי שוב למוליכות בעייתית של הסלע בקידוח: "הנקבוביות היא לא הכי גדולה, בין 2%-6%. מניסיוני הנקבוביות לא הכי טובה. יחד עם זאת, לא רק הנקבוביות תקבע את קצב ההפקה, אלא גם קיומם של שברים, שככל הנראה קיימים בקידוח...היועצים טוענים שדווקא בחלק התחתון יש לא מעט שברים...

"אנחנו מקווים שהעובי יפצה על הנקבוביות, שהיא לא הכי גבוהה. אני רוצה להגיד שב'ים 2' (הקידוח שנעשה במקום בשנות ה-90 – ע"א) הייתה נקבוביות טובה יותר, משהו באזור 12%-13% בקטע של 6 מטר ושם פתחו. אנחנו הולכים לפתוח הרבה יותר... ומקווים שדווקא העובי של המקטעים ייתן לנו כמויות נפט מסחריות...".

בהתייחסו לנקבוביות ציין לוי: "ההתרשמות שלי היא כזאת שעד שלא נפתח את השכבה יהיו הרבה סימני שאלה. הייתי הרבה יותר שמח אם הייתי רואה נקבוביות טובה יותר... הגענו לרגע הזה ואנחנו חייבים, גם לנו וגם למשקיעים, למצות את התהליך של הקידוח ולראות מה ישם שם למטה. יכול להיות שנופתע לטובה...אם לא נעשה את זה - יבוא מישהו אחר...".

בשמן הדגישו היום שכל הדיווחים למשקיעים נעשו בהתאם לתקנות רשות ני"ע. בתגובה לבית המשפט, עורכי הדין של שמן - דרור סבקנסקי, ערן קריו ומעיין אביטבול - בחרו לצטט משירו של שלמה ארצי: "פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כי הוא עם, ומתחיל ללכת. ובאנלוגיה לענייניו: קם אדם בבוקר, מרגיש שהוא מקופח (ואולי גם בצדק) ושנעשה לו עוול (ואולי גם לחברים בלתי ידועים שלו), נוסע לעבודתו, חולף בדרכו ליד ביהמ"ש; ואז מבליח בראשו רעיון, מדוע לא להגיש תובענה ייצוגית בשם העם.

"זה תיאור מדויק של הבקשה דכאן, אלא שכאן איש לא עשה עוול למבקש ואיש לא קיפח אותו. המבקש פשוט קם לו בוקר אחד, נחמץ לבו על כך כי ההשקעה שעשה בניירות ערך (בסך של 145 שקל) לא צלחה, נסע לעבודתו במשרד עורכי הדין, קרא טוקבקים נלהמים באינטרנט והחליט להגיש תובענה ייצוגית. בשם העם. כך סתם. תובענה ייצוגית ללא בסיס עובדתי וללא בסיס משפטי שכל כולה מושתת על ספקולציה מופרכת ואי הבנה חמורה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#