הנפגעים משינוי זיכיון סמסונג: 
בעלי האג"ח הלא מובטחים בסקיילקס

ההחלטה של סמסונג למכור את המכשירים ישירות לחברות הסלולר תפגע בשווי הנכסים של סקיילקס ■ לבעלי האג"ח מסדרות ז', ח' ו–ט' של סקיילקס אין ביטחונות במניות פרטנר, ולכן הם תלויים בעיקר בשווי פעילות היבוא של סקיילקס למכשירי סמסונג ■ התוצאה: מחירי האג"ח הלא מובטחות ירדו בשיעור ממוצע של 7%

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

מניית סקיילקס שבשליטת סאני אלקטרוניקה של אילן בן דב ירדה אתמול ב–6% ושווי השוק שלה הגיע ל–133 מיליון שקל. גם איגרות החוב של סקיילקס מסדרות ז', ח' וט', שלא מובטחות במניות פרטנר ואינן צמודות מדד, רשמו אתמול ירידות שערים של עד 8% והן נסחרות כעת בתשואות לפדיון דו־ספרתיות של סביב 20%.

הירידות במניה ובחלק מסדרות האג"ח של סקיילקס נובעות מהחשש של המשקיעים לגבי השלכות הדיווח של סקיילקס שלשום על הסכמי ההפצה החדשים בין סקיילקס לבין סמסונג הדרום־קוריאנית, באמצעות השלוחה שלה בישראל.

במסגרת תיקון ההסכם, אמנם הזיכיון של סקיילקס לייבא ולמכור את מכשירי סמסונג שאמור היה לפוג בסוף 2014 הוארך בשש שנים נוספות, עד סוף 2020, אך החל מ–15 במארס 2014 סמסונג ישראל תתחיל למכור באופן ישיר למפעילות הסלולר המקומיות את המכשירים, בעוד שסקיילקס תמכור את מכשירי סמסונג לרשתות הסלולר הפרטיות ולשוק הסלולר הסיטוני.

אילן בן דב עםJK SHIN נשיא סמסונג מובייל ו-CHOONG RO LEE נשיא סמסונג מזרח התיכון וצפון אפריקהצילום: יח"צ סקיילקס

משמעות הדבר עבור סקיילקס היא שאמנם מצד אחד הוסרה העננה סביב איבוד הזיכיון, אך מנגד ההסכם המעודכן עלול לגרום לפגיעה בעשרות אחוזים בהכנסות וברווח התפעולי של החברה מפעילות סמסונג, שמהווה את אחד משני הנכסים העיקריים של סקיילקס, לצד האחזקה ב–12.56% ממניות פרטנר.

מהדו"חות של סקיילקס עולה, כי בתשעת החודשים הראשונים של 2013 תחום הטלפונים והאביזרים הסלולריים רשם הכנסות של 883 מיליון שקל (קצב שנתי של 1.2 מיליארד שקל) והן נמצאות בקו עקבי של עלייה. הכנסות אלה תורגמו לרווח תפעולי של 60 מיליון שקל - קצב שנתי של 90 מיליון שקל.

לפי הערכות של מקורבים לסקיילקס, רוב הכנסות החברה בתחום זה מגיעות מהשוק הפרטי ולא ממכירה למפעילי סלולר. לטענתם, בכוונת בן דב להמשיך להגדיל את המגמה הזו גם בשנים הקרובות, כשבינתיים סקיילקס תמשיך למכור מכשירי גלקסי מדגם 3 ו–4. לפי הערכות בשוק, בן דב עשוי לקבל מסמסונג פיצוי לא מבוטל על איבוד הזיכיון המלא.

למרות שבדיווח לבורסה סקיילקס ציינה כי לשינויים אלה לא תהיה השפעה על מצבה התזרימי, בפני בן דב עומדת משימה מאתגרת למזער את הנזקים של ההסכם החדש כדי לשמור על רמת רווח תפעולי של לפחות 60 מיליון שקל שאמורים לסייע לסקיילקס לשרת את החוב שלה.

האם לבעלי האג"ח של סקיילקס יש סיבה לדאגה? באחרונה הצליח בן דב לשכנע את מחזיקי האג"ח שבלעדיו סמסונג לא תסכים להאריך את הזיכיון, ובמצב של פירוק הם יראו ריקוברי (שיעור החזר) יותר נמוך.

חוב של כמעט מיליארד שקל

בעקבות איום זה, מחזיקי האג"ח של סקיילקס מהסדרות הלא מובטחות הסכימו להצעת הסדר החוב של סקיילקס, שבמסגרתו קיבלו 20% מהחוב המגיע להם, בעוד שיתר הסכומים נפרסו לשלוש שנים תמורת חיזוק ביטחונות, העלאת ריבית והנפקת אופציות למניות סקיילקס. זאת, בזמן שבן דב לא הכניס את היד לכיס לטובת פריסת חוב. נכון להיום, החוב של סקיילקס למחזיקי תשע סדרות אג"ח מוערך ב–950 מיליון שקל, כשבמהלך השנתיים הקרובות סקיילקס צפויה לעמוד בתשלומים כוללים של 200–250 מיליון שקל. בניכוי מזומנים והון חוזר תפעולי, שניתן להפוך אותו למזומנים בהיקף כולל של 120 מיליון שקל, החוב נטו של סקיילקס הוא 830 מיליון שקל.

מול חוב זה שווי השוק של אחזקות סקיילקס בפרטנר (12.56%) הוא 610 מיליון שקל. בנוסף לכך, ברגע שפרטנר תחזור לחלק דיווידנדים בהתאם להסכמות עם חיים סבן, סקיילקס צפויה לקבל סכום נטו של 50 מיליון שקל מהדיווידנדים של סבן ובניכוי מניות פרטנר שיועברו לסבן.

בסה"כ שווי האחזקה של סקיילקס בפרטנר מוערך ב–650 מיליון שקל. בהתאם לכך, כדי שבעלי האג"ח של סקיילקס יראו את מלוא החוב שלהם, משולם במלואו השווי הצפוי של פעילות סמסונג להגיע ללפחות 180–200 מיליון שקל.

נכון להיום, סקיילקס נסחרת לפי שווי שוק של כ–130 מיליון שקל, המגלם לפעילות סמסונג שווי של כ–300 מיליון שקל, אך לא תמיד שווי השוק משקף את הערך האמיתי של הנכסים מול החובות בגינם.

להסכם המעודכן עם סמסונג יש השפעה לא מבוטלת על נושי סאני (בעיקר בעלי האג"ח) שהחברה חייבת להם 250 מיליון שקל, והנכס היחיד שהם מחזיקים הוא שעבוד על מניות סקיילקס (75.3%). באחרונה בן דב גיבש הסדר חוב גם בסאני, שבמסגרתו החוב נפרס לתקופה של יותר משלוש שנים כשהתרומה של בן דב מוערכת בקצת יותר מ–10 מיליון שקל כשהוא נשאר בעל השליטה בסאני - אך יהיה חשוף לתביעות אישיות.

שווי הנכסים של סאני הכוללים את מניות פרטנר, האחזקות בחברות מוביל־איי, תפוז ונדל"ן, מוערך ב–60–80 מיליון שקל. בהתאם לכך, כדי שבעלי האג"ח של סאני יראו את מלוא החוב בחזרה - שווי של סקילקס צריך להיות סביב 200 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ