כלל ביוטכנולוגיה הוכיחה: אפשר להרוויח גם בלי טבע

ב–2012 ספגה כלל ביוטכנולוגיה מכה בשל הפסקת שיתופי הפעולה עם טבע, ומנייתה איבדה שני שלישים מערכה תוך שנה וחצי ■ אתמול דיווחה על מכירת אנדרומדה בסכום המוערך ביותר מחצי מיליארד דולר ■ התוצאה: מנייתה זינקה ב-60% בחצי שנה ושוויה קפץ ל-1.3 מיליארד ש'

יורם גביזון

מניית כלל ביוטכנולוגיה קרסה בכמעט שני שליש מערכה בינואר 2012, מועד מינויו של ג'רמי לוין למנכ"ל טבע. שוק ההון חשש שהמנכ"ל החדש יבחן מחדש את שיתופי הפעולה בין ענקית הגנריקה לבין כלל ביוטכנולוגיה, שהפכו את טבע לגורם המימון החשוב ביותר לפעילות הפיתוח של חברות הסטארט־אפ. החשש התברר כמבוסס בדצמבר 2012 כאשר לוין הכריז על האסטרטגיה העסקית החדשה של טבע, שכללה הפסקת השקעות בחברות כמו קיורטק ומדיוונד, והכרזה על הכוונה למצוא שותף אסטרטגי לחברת אנדרומדה שמפתחת תרופה לסוכרת נעורים.

טבע, שהסבירה שריפוי פצעים וסוכרת אינם בליבת עסקיה, גרמה נזק כפול לכלל ביוטכנולוגיה: היא חייבה אותה לאתר מקור מימון חלופי לטבע, ובעת ובעונה אחת זרעה ספקות בנוגע לערך המחקר והפיתוח של החברות הבנות, מעצם העובדה שטבע החליטה לוותר על ההשקעה בהן.

קריסת המניה, וקשייה של כלל ביוטכנולוגיה, העכירו את היחסים בין החברות. נראה שהודעתה של כלל ביוטכנולוגיה על מגעים למכירתה של החברה הבת אנדרומדה (96%) פחות משבוע לאחר שרכשה את מניותיה של טבע באנדרומדה באה בהפתעה לטבע - ולא תשפר את היחסים בין החברות.

כלל ביוטכנולוגיה הודיעה, שאנדרומדה חתמה שלשום על מזכר הבנות לא מחייב לרכישתה על ידי חברת תרופות אמריקאית. התמורה תכלול תשלום מיידי ותשלומים עתידיים נוספים, שעשויים להגיע למאות מיליוני דולרים, כתלות בעמידה באבני דרך הקשורות בפיתוח וברישום התרופה DiaPeP277, התרופה לסוכרת נעורים שאותה מפתחת אנדרומדה. התמורה תכלול בנוסף תמלוגים בשיעור דו־ספרתי ממכירות התרופה.

מכירת הבעלות המלאה באנדרומדה, אם תושלם, תניב לכלל ביוטכנולוגיה רווח הון גדול, שכן אנדרומדה רשומה בספריה בשווי מאזני של 132 מיליון דולר לפי הערכת שווי שבוצעה לחברה ברבעון השני של 2013.

הסבירות לרישום רווח הון משמעותי, וגידול ביתרת המזומנים שבקופתה, הביא לעלייה של 13.7% במניית כלל ביוטכנולוגיה אתמול, במחזור של 18 מיליון שקל שגדול פי 10 מהמחזור היומי הממוצע במניה. בחצי השנה האחרונה זינקה מניית כלל ביוטכנולוגיה ב–60% ושווי החברה האמיר ל–1.3 מיליארד שקל.

העובדים יתעשרו

העסקה צפויה להעשיר עוד 15 עובדים של אנדרומדה, כולל המנכ"ל שלמה דגן, וסמנכ"ל הכספים חיים אלדר, ובעתיד הרחוק יותר את חברת ידע, שהיא חברת מסחור הקניין הרוחני שנוצר במכון ויצמן, שמכרה לאנדרומדה את הזכות לפתח ולמסחר את התרופה בתמורה ל–3% ממכירותיה בעתיד.

מזכר ההבנות הלא מחייב למכירת אנדרומדה נחתם חמישה ימים לאחר שאנדרומדה חתמה על הסכם לרכישת כל זכויותיה המסחריות של טבע בתרופה DiaPeP277, ואת מניותיה בחברה (16%) תמורת תשלומים עתידיים ממכירותיה של התרופה, או מסכומים שישולמו לבעלי מניותיה של אנדרומדה בסכום כולל של 72 מיליון דולר. זהותה של החברה הרוכשת ופרטי העסקה לא נמסרו. עם זאת, החברות שמתמחות בשוק הסוכרת הן סנופי, נובו נורדיסק, אסטרה זנקה, והחברות האמריקאיות פייזר ומרק, ולכן סביר להניח שמדובר בפייזר או במרק.

מניית כלל ביוטכנולוגיה בחודש האחרון

אפשר להעריך, שהתמורה הכוללת בעסקה גבוהה משמעותית מ–500 מיליון דולר שכן אנדרומדה שבשליטת כלל ביוטכנולוגיה (84% לפני ההסכם עם טבע) ויתרה על קבלת תשלומים עבור אבני דרך בסכום של 100 מיליון דולר, ועל מחויבותה של טבע לממן את הפיתוח הקליני של DiaPeP277 בסכום של עשרות מיליוני דולרים, וכן על תמלוגים בשיעור של 20% ממכירותיה של התרופה. היא העדיפה לשלם לטבע סכום לא מהוון של 72 מיליון דולר עבור 16% ממניות החברה והזכויות המסחריות, עסקה שמשקפת שווי חברה של 450 מיליון דולר.

בחוכמה שבדיעבד, ייתכן שההסכם פחות מפתיע בהתחשב במצבה הפיננסי של כלל ביוטכנולוגיה. חברה זו החזיקה בקופתה 57 מיליון דולר נטו נכון לסוף הרבעון השלישי, כך שעצם העובדה שהיתה מוכנה לקחת על עצמה חשיפה של עשרות מיליוני דולרים הכרוכה במימון עצמאי של המחקר הקליני של אנדרומדה, היתה צריכה ללמד כי היא מעריכה בסבירות גבוהה שעסקת מסחור תיחתם בטווח מיידי.

סוכרת נעורים היא מחלה אוטו־אימונית שבה המערכת החיסונית תוקפת את תאי הבטא שבלבלב המייצרים אינסולין, הורמון שאחראי על ויסות רמת הסוכר בדם, ובכך גורמת בהדרגה לחוסר באינסולין ולתלות מוחלטת בהזרקת אינסולין. 10% מבין 280 מיליון חולי הסוכרת בעולם חולים בסוכרת נעורים. מדי שנה מאובחנים 30 אלף חולים חדשים במחלה בארה"ב, ו–40 אלף באירופה.

DiaPeP277 הראתה בניסוי בשלב השלישי והמכריע שהתרופה השפיעה על שימור תאי הבטא שבלבלב, ובכך שמרה על יכולת מסוימת של הלבלב להפריש אינסולין. החולים שטופלו בתרופה שמרו על איזון סוכרתי טוב יותר. תוצאות השלב השני של הניסוי הקליני השלישי והקובע צפויות להתפרסם בנובמבר 2014. כלל ביוטכנולוגיה העריכה שפוטנציאל המכירות של התרופה הוא מאות מיליוני דולרים בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker