מרקסטון במגעים להסדר חוב עם המוסדיים המחזיקים באג"ח של חברת פנומנל

הקרן מתקשה למכור את אחזקתה בפסגות, ומבקשת לפרוס חובות של 100 מיליון שקל בחצי שנה תמורת חיזוק ביטחונות ■ המחזיקים הגדולים באג"ח של פנומנל הם חברות הביטוח והפיננסים הפניקס ומנורה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

קרן ההשקעות מרקסטון, המנוהלת בישראל בידי רון לובש ואמיר קס, מנהלת מגעים להסדר חוב עם גופים מוסדיים המחזיקים באג"ח של חברת פנומנל החזקות בהיקף של כ-100 מיליון שקל. פנומנל היא החברה שדרכה מחזיקה מרקסטון ב-23.2% מבית ההשקעות הגדול בישראל פסגות, הנמצא בשליטת קרן איפקס (76.8%), המנוהלת בישראל בידי זהבית כהן.

פנומנל היתה אמורה לשלם בתחילת פברואר לבעלי האג"ח כ-15 מיליון שקל. לפי שטר נאמנות של האג"ח בפני פנומנל עומדת אפשרות לדחות את התשלום ב-30 יום, כלומר לבצע אותו בתחילת מארס.

מרקסטון שולטת בפנומנל באמצעות חברת AMFIC, שחובותיה מוערכים ב-500-400 מיליון שקל. מתוך סכום זה החוב לבעלי האג"ח מוערך ב-100-90 מיליון שקל והיתר לבנקים, שחלקם הפרישו אותו לחובות מסופקים והוא עבר לטיפול של אגפים לאשראים מיוחדים. האג"ח של פנומנל הן אג"ח פרטיות שהנפיק ב-2007 בית ההשקעות פריזמה, שהקימה מרקסטון בהשקעה אדירה של כ-2 מיליארד שקל והגיע לפשיטת רגל ב-2008.

רון לובשצילום: קמחי מוטי קמחי מו

המחזיקים הגדולים באג"ח של פנומנל הם חברות הביטוח והפיננסים הפניקס ומנורה. מרקסטון החלה בשבועות האחרונים בשיחות עם המוסדיים שבהן ביקשה לדחות את תשלומי הריבית ואת הקרן בחצי שנה, תמורת חיזוק הביטחונות והקדמה של חלק מתשלומי הריבית העתידיים.

עד אז מקווה מרקסטון להשלים את מכירת אחזקותיה בפסגות - מהלך שיאפשר לה לשרת את החוב לבעלי האג"ח ולבנקים ואולי אף ישאיר לה עודף. ואולם נכון להיום איפקס אינה מוכנה לרכוש את אחזקות מרקסטון לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל שאותו דורשת מרקסטון. שווי זה מבוסס על השווי שבו רכשה איפקס את השליטה בפסגות מידי קרן יורק ב-2010. מרקסטון תתקשה למצוא קונה אחר שיסכים לקנות מניות מיעוט לא סחירות שבגינן מתקבל דיווידנד של כמה עשרות מיליוני שקלים בלבד בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker