פלוג הפתיעה: בנק ישראל הפחית ב-0.25% את ריבית מארס ל-0.75%

ההפחתה נעשתה בניגוד לתחזיות רוב האנליסטים ■ כלכלני הבנק מוטרדים מההאטה במשק לצד המשך התחזקות השקל ■ "מדדי אמון הצרכנים ממשיכים להצביע על פסימיות, והנתונים ממשיכים להצביע על היעדר גידול בתעסוקה ובשכר במגזר העסקי", כתבו כלכלני הבנק

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

בבנק ישראל מוטרדים מההאטה שנרשמת בפעילות הכלכלית במשק. הוועדה המוניטרית של הבנק, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, החליטה הערב (ב') להפחית את ריבית מארס ב-0.25% לרמה של 0.75%. מרבית האנליסטים צפו כי הוועדה תותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 1%, בעוד שמיעוטם צפו הפחתת ריבית.

בבנק נימקו את ההחלטה, בין היתר, בהאטה שנרשמת במשק. על פי האומדן לרבעון הרביעי של 2013, התוצר צמח ב-2.3%, והתוצר העסקי עלה ב-1.6% בלבד. בבנק הדגישו שהתפנית לטובה שנרשמה ביצוא ברבעון מתבססת בעיקרה על יצוא התרופות המתאפיין בתנודתיות, ויצוא התעשיות עתירות העבודה עדיין מצוי בקיפאון.

קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

"אינדיקטורים שונים לפעילות בינואר הצביעו על התאוששות מסוימת, אולם מדדי אמון הצרכנים ממשיכים להצביע על פסימיות, והנתונים ממשיכים להצביע על היעדר גידול בתעסוקה ובשכר במגזר העסקי", הסבירו כלכלני הבנק בהודעה לאחר פרסום הריבית.

הריבית היא למעשה "מחיר" הכסף במשק. ככל שמחיר הכסף נמוך יותר - כך הדחף ליטול הלוואות, הן על ידי חברות והן על ידי אנשים פרטיים, עולה וכך גם גדלה הפעילות הכלכלית. יתרה מזו, ריבית נמוכה דוחפת להשקעה בנכסים מסוכנים ותורמת לעלייה במחירי ניירות הערך בבורסה.

מדד ינואר הנמוך תרם

גורם נוסף שתמך בהחלטה להפחית את הריבית היה מדד ינואר הנמוך (-0.6%), שאף הוא מעיד על ההאטה במשק. בבנק ישראל מציינים שהאינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומדת על 1.4% - בחלקו התחתון של היעד - כך שאין חשש מפני לחץ של עליית מחירים כתוצאה מריבית נמוכה.

גם המשך היחלשות הדולר אל מול השקל תמך בהחלטה להפחית את הריבית, שכן ריבית נמוכה תורמת להקטנת תנועת ההון הזר לישראל - מה שגורם לפיחות במטבע המקומי. בבנק הדגישו שבחודש האחרון נחלש השקל ב-1% במונחי שער החליפין הנומינלי אפקטיבי. מתחילת 2013 נרשם ייסוף מצטבר של 7.3%.

ביחס לשווקים העולמיים, בבנק ישראל ציינו כי "לאחר שני רבעונים של צמיחה מהירה, הנתונים האחרונים על כלכלת ארה"ב היו מאכזבים, אולם מוקדם לקבוע אם מדובר בהאטה זמנית או בתפנית לרעה. באירופה נמשכת צמיחה נמוכה ומתגברים החששות מדפלציה. תהליך צמצום רכישות האג"ח על ידי הבנק הפדרלי צפוי להימשך בהדרגה, והמדיניות המוניטרית המרחיבה במשקים העיקריים האחרים צפויה להימשך עוד זמן רב".

רק חלק מהאנליסטים צפו הורדת ריבית

טרם החלטת בנק ישראל, רק מיעוט מהאנליסטים צפה הפחתת ריבית. אותם אנליסטים שצפו את ההפחתה טענו שהבנק מבסס את החלטת הריבית על סביבת האינפלציה הנמוכה בישראל - 1.4% ב-12 החודשים האחרונים (וגם צפי למדד של 0.3%- בפברואר), וכן בגין הצמיחה הנמוכה במשק, 2.8% במונחים שנתיים במחצית השנייה של 2013, כולל תרומת הגז.

מוקדם יותר היום, רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, העריך כי ריבית מארס תישאר ללא שינוי, אך הדגיש כי קיימת הסתברות "לא נמוכה" להפחתה נוספת בחודשים הקרובים. "מבחינת הפעילות הריאלית, אמנם נתוני הצמיחה לרבע האחרון אכזבו במידת מה, אך ההתאוששות ביצוא בהחלט מרשימה - הן ברבע האחרון והן בנתוני הסחר לינואר, כך שמבחינה זו אין לחץ להפחתת הריבית. בפרוטוקול הריבית האחרון הדגישו חברי הוועדה את החשיבות אותה הם מייחסים להתפתחות היצוא כך שסדרת הנתונים האחרונים בהחלט תתקבל בברכה בקרב חברי הוועדה", אומר גוזלן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker