דלק נערכת לגיוס ענק של שני מיליארד דולר באמצע מארס

900 מיליון דולר מתוך הגיוס ישמשו את דלק קידוחים ואבנר לפירעון הלוואה, ו-500-700 מיליון דולר ישמשו להשקעה בפיתוח מאגר הגז לווייתן שאליו אמורה להצטרף וודסייד

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה משלימה בימים אלה את ההכנות האחרונות לקראת גיוס חוב בחו"ל בהיקף של כ–2 מיליארד דולר שבו אמורים ליטול חלק משקיעים בינלאומיים, וככל הנראה גם משקיעים ישראלים.

הגיוס צפוי להתבצע על ידי השותפויות המוגבלות דלק קידוחים ואבנר, העוסקות בחיפושי נפט וגז, ומחזיקות בזכויות בשדות הגז ים תטיס, לווייתן ותמר. דלק קידוחים מוחזקת ב-62.6% על ידי דלק אנרגיה שמוחזקת ב–86.7% על ידי קבוצת דלק. אבנר מוחזקת ב–46.6% על ידי דלק אנרגיה.

בימים אלה השותפויות מחכות לקבלת דירוג בינלאומי מהחברות מודיס ו–P&S ובתחילת מארס יחל הרוד־שואו (סדרת מצגות מול שוק ההון). את הגיוס, שאמור להתבצע באמצע מארס 2014, מובילים בנקי ההשקעות ג'יי.פי מורגן וסיטי, והוא דומה במאפייניו לגיוס שביצעה בעבר דלק עבור פרויקט ים תטיס שהזכויות בו שימשו כבטוחה לחוב.

הזכויות במאגר תמר ישמשו בטוחה לחובה שייפרע באמצעות כמה תשלומי בולט בעתיד, כשכיום מאגר תמר כבר מוכר גז בהיקף של 6 BCM המייצרים הכנסות שנתיות של 1.2 מיליארד דולר.

קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס

התמורה שתתקבל מהגיוס תשמש את השותפויות לפירעון הלוואה קיימת של 900 מיליון דולר שהתקבלה לפני שנתיים מקונסורציום של בנקים מקומיים וזרים. 700–500 מיליון דולר ישמשו את השותפויות כהשקעת הון עצמי בפיתוח מאגר הגז הענק לווייתן שאליו תצטרף כשותפה גם ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד. וודסייד צפויה להחזיק ב–25% מהזכויות במאגר, בתמורה לתשלומים ומחויבות לתמלוגים בהיקף כולל של 2.71 מיליארד דולר. את יתרת הסכום תנסה קבוצת דלק למשוך כדיווידנד.

מלבד גיוס האג"ח בחו"ל, דלק מנסה להשלים בימים אלה את מכירת החברה הבת דלק אירופה לקרן ההשקעות הבריטית TDR CAPITAL תמורת תזרים נטו של 400–350 מיליון יורו. במקביל דלק מקדמת מהלך אסטרטגי של שינוי מבני בקבוצה באמצעות פיצול האחזקות הנוכחיות של החברה. הפיצול יתבצע באופן הבא: תוקם חברה חדשה שתרכז את כל הפעילות של דלק בתחום האנרגיה וחיפוש הגז והנפט, בעוד שקבוצת דלק תמשיך להחזיק ביתר האחזקות של הקבוצה כך שהחברה החדשה וקבוצת דלק יהיו חברות אחיות. הפיצול עצמו יתבצע באופן שבו בעלי המניות בדלק יחזיקו גם במניות החברה החדשה באופן זהה לשיעור אחזקותיהם כיום בדלק, כשמניות ואיגרות החוב של דלק ימשיכו להיסחר בבורסה בתל אביב.

יצחק תשובהצילום: גיל יוחנן

דלק מעוניינת לרשום את החברה החדשה למסחר בבורסת לונדון, שם להערכתה ניתן יהיה לקבל שווי גבוה לנכסי הנפט והגז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker