האם פדרמן בדרך לפרידה מבתי זיקוק? בעלי האג"ח צפויים להמיר חוב במניות

בעלי שלוש סדרות איגרות חוב יוכלו להמיר חוב של 976 מיליון שקל ב-10% ממניות בזן; דיוויד פדרמן ושותפיו יזרימו לפטרוכימיים כ-10 מיליון שקל - וייוותרו עם 50% מהמניות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
יורם גביזון

משפחת פדרמן ובעלי השליטה האחרים בחברת פטרוכימיים עלולים לאבד את השליטה בנכס העיקרי שלהם:החזקתם בחברת בתי זיקוק (בזן) כך עולה מההצעה האחרונה שנדונה בין פטרוכימיים לבין נציגות בעלי אגרות החוב של החברה בפגישה שהתקיימה בתחילת השבוע.

פטרוכימיים לבנק הפועלים ולקרן בראשית וסכום של 1.5 מיליארד שקל לבעלי אגרות החוב מ-6 סדרות. ההחזקה המהותית היחידה של החברה למעט 59 מיליון שקל שבקופתה הוא החזקתה ב-951 מיליון מניות של בתי זיקוק ( 29.8% מהחברה) בשווי של 952 מיליון שקל כך שלחברה שווי נכסי נקי שלילי ברמה של 890 מיליון שקל

על פי ההצעה שנדונה בין בכיריה של פטרוכימיים לבין נציגות בעלי האג"ח בראשות מיטב דש מנורה וכלל ביטוח יקבלו כל בעלי אגרות החוב שמובטחים בשעבוד על מניות בזן להמיר את החוב למניות בזן המשועבדות להם, כל סדרה על פי מספר המניות שמשועבד לה. היות ששווי השעבוד על מניות בזן נמוך משווי החוב המצרפי לבעלי אגרות החוב המובטחות בשעבודים (ב',ג',ו-ד' ) בסכום מצטבר של 613 מיליון שקל תצטרף יתרת החוב הלא מובטח לחוב הלא מובטח של סדרות אגרות החוב הלא מובטחות (א',ה' ו-ו') שיתרת חובם הוא 548 מיליון שקל. מאגר חוב לא מובטח זה בסכום כולל של 1.16 מיליארד שקל יתחלק ב-242 מיליון מניות בזן בשווי של 243 מיליון שקל שחופשיות משעבוד.

החלוקה במניות בזן החופשיות משעבודים תהיה על פי חלקה היחסי של כל סדרה במאגר החוב הלא מובטח. חלוקה זו תשאיר בידי בעלי הסדרות הלא מובטחות מניות המהוות 3.6% ממניותיה של בזן בשווי של 115 מיליון שקל כלומר החזר של 21% על חובם כך שסביר להניח שבעלי האג"ח הלא מובטחות בשעבודים יעדיפו להמשיך ולהחזיק באגרות החוב בתקווה להתאוששות בעסקיה של בתי זיקוק ובעקבות זאת לחידוש תשלומי הדיבידנדים לפטרוכימיים באופן שיאפשר לה לפרוע חלק גדול יותר מחובה לבעלי סדרות אגרות החוב הלא משועבדות א',ה,ו-ו'. בעלי אגרות החוב שיבחרו שלא להמיר את החוב במניות המשועבדות להם יוותרו על תשלומי ריבית וקרן עד לתחילת 2017.

אם יבחרו כל בעלי אגרות החוב המובטחות להמיר את החוב למניות יקטן חובה של פטרוכימיים ב-976 מיליון שקל לרמה של 928 מיליון שקל. בעלי השליטה בפטרוכימיים לא יזרימו כסף לטובת הסדר החוב אולם כחלק ממתווה הסדר החוב הסכימו לממן את פעילותה השוטפת של החברה בהיקף של 3 עד 4 מיליון שקל לשנה ב-3 השנים הקרובות. באופן בלתי תלוי בבחירתם של בעלי האג"ח, להמיר את החוב למניות או להמשיך להחזיק באגרות החוב, מתכננת פטרוכימיים להקצות 50% מהונה של החברה לבעלי אגרות החוב ולבנקים בתמורה להסכמתם לדחית פרעון החוב ותשלומי הריבית כך שבעלי השליטה הנוכחיים (דיוויד פדרמן, אלכס פסל ויעקב גוטשייין המחזיקים כיום ב-61% ממניות החברה) יחזיקו בקרוב ל-50% ממניותיה של פטרוכימיים. ההקצאה לבעלי השליטה בפטרוכימיים נעשית בתמורה לתרומתם להסדר החוב.

דיוויד פדרמן צילום: ניר קידר

ההחזקה בהיתר השליטה האישי שקיבלה פטרוכימיים מרשות החברות הממשלתיות וכן מימון פעילותה השוטפת. על פי היתר השליטה בבזן שניתן לפטרוכימיים במאי 2009 על קבוצת השליטה הנוכחית (פדרמן,גוטשטיין ופסל) להחזיק ב-36% לפחות ממניותיה של פטרוכימיים. היתר השליטה הוא אישי ואינו ניתן להעברה. בעלי המניות מהציבור צופים לאבד את כל החזקתם למעט 3% עד 10% מהחברה שנסחרת כיום בשווי של 29 מיליון שקל בכפוף להשלמת המו"מ בין פטרוכימיים לבעלי איגרות החוב .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker