חזה את הקריסה

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

אחת הדמויות שחדרו לתודעה הציבורית בעקבות פקיעת בועת 94' היא יעקב שיינין, מנכ"ל חברת מודלים לכלכליים. שיינין, בצדק או לא, מזוהה יותר מכל כלכלן אחר בחיזוי המועד המדויק של תחילת הקריסה.

"לאחר הנפילה הגדולה בבורסה, חשבו שאני הייתי הגורם העיקרי לנפילה", אמר השבוע שיינין במבט לאחור לימי פברואר 94'. "לרוע מזלי, אין לי או לחברת מודלים כלכליים את הכוח לעשות את זה". לדבריו, הוא כתב על המשבר הפיננסי המתקרב עוד בספטמבר 93', בפרסומים שהפיץ ללקוחותיו.

"בתחילת פברואר 94', הגיעה אחת העבודות שלי לידי מירב ארלוזורוב (שעבדה אז ב"גלובס", א"ט). היא עשתה מזה כותרת ראשית, וזה מה שהפיל את הבורסה", מספר שיינין - ומוכיח שכמו תמיד, התקשורת אשמה.

אותה עבודה כלכלית מפורסמת כללה כמה הצהרות שאינן משתמעות לשתי פנים. "אנו בדעה כי רמת המחירים של המניות המובילות מצויה כיום בקצה העליון של תחום הכדאיות הכלכלית... רמות המחירים של מניות רבות בכר"ם וברשימה המקבילה אינן יכולות להיות מוסברות על בסיס כלכלי".

כן נאמר בעבודה: "הממשלה אינה פועלת למניעת המשך ההתנפחות המלאכותית של המניות בבורסה. מצב זה יכול להימשך עוד כמה חודשים, ואולם בסופו של דבר, התהליך חייב להגיע לכדי משבר בשוק ההון".

כמו היום, גם אז נחשב שיינין לכלכלן אשר ממצב עצמו מעט מחוץ הקונצנזוס. באותה עבודה כלכלית מפורסמת עסק שיינין בכמה נושאים שלהערכתו היו עשויים לדחות, או אפילו למנוע את אותה קריסה מפורסמת של בועת 94': המשך תהליך ההפרטה, הטלת מס על רווחי הון בבורסה, וכן הפסקת הנפקת האג"ח המיועדות והפניית קרנות הפנסיה לשוק ההון. שתיים מתוך שלוש הרפורמות שהציע שיינין לפני עשור כבר בוצעו, והשלישית תופסת תאוצה בשנה האחרונה.

שיינין עדיין ביקורתי לגבי שוק ההון המקומי, ובעיקר לגבי מבנה השליטה הריכוזי בו.

ואולם, אין לו ספק כי השוק עבר כברת דרך חיובית בעשור האחרון. לגבי התרוממות הרוח בשוק המניות בשנה האחרונה, אומר שיינין כי עדיין ארוכה הדרך עד שניתן יהיה להגדיר את המצב "בעייתי" - אך באותה נשימה הוא חוזר 10 שנים אחורה, ומזהיר מפני המניות הקטנות וחברות הטכנולוגיה, שרשמו להערכתו עליות בלתי מוסברות באחרונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker