מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר רשם ירידה חדה של 0.6%

מדד המחירים לחודש ינואר נקבע על 101.7 נקודות - ירידה חדה של 0.6% - מעל לציפיות האנליסטים ■ ירידות המחירים נרשמו במיוחד בסעיף ההלבשה וההנעלה שירדו ב-7.7%

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מדד המחירים לחודש ינואר נקבע על 101.7 נקודות - ירידה חדה של 0.6% - מעל לציפיות האנליסטים. ירידות המחירים נרשמו במיוחד בסעיף ההלבשה וההנעלה שירדו ב-7.7%; הפירות הטריים שירדו ב-1.3% ושירותי דיור בבעלות הדיירים שירדו ב-0.9%. סעיף המזון ירד ב-0.8%. מנגד עליית מחירים נרשמו במגזר הירקות הטריים 3.9% הנסיעה בתחבורה הציבורית אשר התייקרה ב-3.4% וסעיף הסיגריות אשר עלה ב-1.5%.

במבט קדימה ל-2014 צופים כלכלנים בבנק הפועלים כי האינפלציה תיוותר מעט מתחת למרכז היעד ותסתכם ב-1.6%. צמיחת המשק תהיה ממותנת ולא תיצור לחצים אינפלציונים ובנוסף ייסוף השקל יפעל אף הוא לריסון עליות המחירים. שני גורמים שלדברי הפועלים תרמו לעליות מחירים בשנת 2013 הם העלייה במסים עקיפים והתייקרות של סעיפי הפירות והירקות עקב נזקי מזג האוויר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק

צילום: בלומברג

"מדד ינואר מעיד שאין בעיה של אינפלציה בישראל, ומאפשר הורדת ריבית נוספת, אבל לא בטוח שהורדה נוספת תתרום לשער החליפין או הצמיחה", אומר אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן אלדובי. "מדד ינואר היה נמוך מהתחזיות, שצפו ירידה של 0.3%, והושפע בין היתר מהוזלה חד פעמית של מחירי המים ומירידה במחירי ההלבשה וההנעלה. בהסתכלות קדימה אנחנו מעריכים כי המדד הבא (מדד פברואר) יהיה נמוך גם הוא וצפוי לרדת בכ-0.2%, בשל ירידה צפויה במחירי הדלקים וכן המשך ירידה במחירי ההלבשה וההנעלה בעקבות החורף הקצר.

"עליית מחיר הנפט בשבועות האחרונים עשויה להערכתנו להשפיע על מדד מרץ אך עוד מוקדם לדעת. כמו כן, אנחנו מאמינים כי ציפיות האינפלציה ימשיכו לרדת גם בחודשים הקרובים, וסביבת האינפלציה בשנה הקרובה תמשיך להיות נמוכה ותסתכם בפחות מ-1.5%".

שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי, אמר כי "מדד המחירים לצרכן של חודש ינואר מצביע על מה שכולנו ידענו - המשק לא נמצא במקום בריא. המדד מצביע על ירידה בביקושים של הצרכן הישראלי ועל המשך ההאטה הכלכלית".

"מדד חודש ינואר אכן הפתיע באופן חד כלפי מטה, לעומת התחזית שלנו של 0.3%", אומרים בלידר שוקי הון. "יחד עם זאת, למרות שבעבר נתנו 40% הסתברות להורדת ריבית, נדמה שקיימות שתי סיבות להימנע מהורדת ריבית כעת. ראשית, סקר מחירי הדירות לרכישה עלה ב-1.5% בסקר האחרון וב-8% ב-12 החודשים האחרונים. כזכור, קרן המטבע מתריעה מפני בועת נדל"ן. שנית, נתוני סחר חוץ בישראל מצביעים על שיפור בכלכלה הישראלית עם עלייה גם ביצוא וגם בכל מרכיבי היבוא. כל עוד הפד ממשיך ב-tapering , לא סביר לצפות להורדת ריבית בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker