מריל לינץ': בנק ישראל ייאלץ לרכוש מיליארד ד' בחודש למניעת ייסוף השקל

מאז מונתה קרנית פלוג לנגידה בפועל הספיק בנק ישראל לרכוש כ-4.6 מיליארד דולר ■ מריל לינץ': העמקת העודף בחשבון השוטף תאלץ את הבנק להגדיל את היקף רכישות המט"ח ל-1.25 מיליארד דולר בחודש ב-2015

ערן אזרן

בנק ישראל ייאלץ לרכוש בממוצע לפחות מיליארד דולר בחודש במהלך 2014 על מנת למנוע ייסוף השקל. כך מעריך בנק ההשקעות מריל לינץ' בסקירה שפירסם היום (ד') לשוק המט"ח העולמי. בבנק מעריכים כי בנק ישראל יוכל להמשיך ולצבור עתודות דולריות בהיקף נרחב – כל עוד הריביות בעולם ימשיכו להישאר נמוכות.

מאז שמונתה ד"ר קרנית פלוג לנגידה בפועל של בנק ישראל, במקומו של פרופ' סטנלי פישר (ביולי 2013), בנק ישראל כבר הספיק לרכוש כ-4.6 מיליארד דולר. הרכישות נועדו להחליש את השקל ולסייע ליצואנים, שהכנסותיהם מתקבלות ברובן בדולרים. במהלך ינואר רכש הבנק סכום שיא של 1.7 מיליארד דולר, על רקע צניחת המטבע האמריקאי בעולם. כתוצאה מכך, יתרות המט"ח של הבנק גדלו לכ-83 מיליארד דולר.

במריל לינץ' מעריכים כי עם הזרמת הגז מתמר יגדל העודף בחשבון השוטף של מדינת ישראל, וכתוצאה מכך בנק ישראל ייאלץ להגדיל את היקף רכישות המט"ח ב-2015 לכמיליארד עד 1.25 מיליארד דולר בחודש. הרכישות יכללו 300 מיליון דולר כחלק מתוכנית הרכישות עליה הכריז הבנק לקיזוז השפעת הגז, והיתרה כרכישות נקודתיות.

סניף של מריל לינץ'. כשחברה דוחפת מוצרים, זה מן הסתם לא לטובת הלקוח
סניף של מריל לינץ'. כשחברה דוחפת מוצרים, זה מן הסתם לא לטובת הלקוחצילום: בלומברג

במריל לינץ' מציינים כי במהלך 2013 רכש בנק ישראל כ-400 מיליון דולר בממוצע לחודש – בנוסף לרכישות שבוצעו מאז חודש מאי, כחלק מתוכנית קיזוז השפעות הגז. "הרכישות שבוצעו לא עצרו את הייסוף בשקל, אלא רק האטו את היחלשותו מירידה ממוצעת של 1.2% בחודש – לירידה ממוצעת של 0.4% (ביחס לסל המטבעות)", הסבירו בבנק ההשקעות.

היקף רכישות המט"ח של בנק ישראל על פי התוכנית לקיזוז השפעות הגז מתמר עומד על 3.5 מיליארד דולר. כלכלני מריל לינץ' חוזים כי היקף רכישות המט"ח בהתאם לתוכנית יגדל ב-2.5 מיליארד ב-2014 לכ-6 מיליארד דולר. אחת הסיבות שתתרום לגידול בהיקף התוכנית היא ההתערבות המאסיבית של הבנק בשוק במהלך חודש ינואר.

רכישות הדולרים של בנק ישראל מבוצעות על ידי הדפסת שקלים ורכישה באמצעות ברוקרים. במטרה למנוע אינפלציה, בנק ישראל מנפיק מק"מים (מלווה קצר מועד) וסופג את יתרות הנזילות שמוזרמות לשוק. עד כה, הדולרים שנצברו הושקעו באפיקים סולידיים - כלומר באג"ח של ממשלת ארה"ב. ואולם פער הריביות בין ישראל לארה"ב גרם להפסדי הון. כדי להתגבר על כך, החל הבנק בשנה שעברה להשקיע במניות, והצליח לקזז חלק מההפסדים על יתרת המט"ח שברשותו.

קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום
שקל/דולר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker