ישראכרט משיקה כרטיס דביט - אך דאגה שלצרכן לא ישתלם להשתמש בו

לקוחות שיעשו שימוש בכרטיס החדש יידרשו לשלם לבנק עמלה שורה בכל יום שבוצעה עסקה בכרטיס, בנוסף לדמי כרטיס חודשיים ■ השקת הכרטיס נראית כניסיון להשפיע על ההמלצות של הממונה על ההגבלים לרפורמה בשוק האשראי, שיוצגו בימים הקרובים

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

חברת כרטיסי האשראי ישראכרט משיקה הערב מסע פרסום לכרטיס חיוב מיידי חדש שתנפיק, ישראקאש. עם זאת, על אף ההשקעה בקמפיין, מבדיקת תנאי השימוש בכרטיס עולה כי החברה מנטרלת את מרבית היתרונות המובנים שהיו עשויים להפוך אותו לכרטיס פופולרי, ונראה כי הקמפיין, בעיתוי הנוכחי, נועד להעביר מסר לממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, שצפוי לפרסם בימים הקרובים דו"ח על ענף כרטיסי האשראי בישראל.

כך למשל, בכרטיס החיוב החדש הבנקים ייגבו עמלת שורה על כל יום עסקים שבו הצרכן יעשה שימוש בכרטיס. בכך למעשה פוחתת כדאיות השימוש בכרטיס החדש לעומת כרטיס אשראי - שבו לא נגבית עמלת שורה. יש לציין כי גביית עמלת שורה נעשית על ידי הבנקים - המשתתפים בהכנסות ישראכרט מפעילות כרטיסי אשראי - ולא על ידי ישראכרט עצמה.

בנוסף, בכרטיס החדש אין שום תמריץ לבתי העסק. אף שחשבונו של הלקוח יחויב מיידית, ישראכרט תעביר את התשלום לבית העסק רק אחת לחודש. כמו כן, חברות כרטיסי האשראי יגבו עמלת סליקה כאילו מדובר בכרטיס אשראי, אף שחשבונו של הלקוח מחויב באופן מיידי (כך שאין סיכון אשראי). כך כאמור, ישראכרט אמנם משקיעה בקמפיין פרסומי להשקת כרטיס החיוב, אך בפועל ממשיכה להציב מחסומים המעודדים דווקא את השימוש בכרטיסי האשראי.

גילה צפוי לפרסם בימים הקרובים דו"ח על ענף כרטיסי האשראי בישראל, ואחת המסקנות המרכזיות בו היא הצורך לעודד את השימוש בכרטיס חיוב מיידיים (debit). כדי שאלה יצליחו בישראל, סבורים ברשות ההגבלים כי יש להטמיע את כרטיס החיוב המיידי בתוך כרטיסי האשראי הקיימים: בעל הכרטיס לא יצטרך להגיע לסניף הבנק כדי להפוך את כרטיס האשראי לכרטיס משולב - הכרטיס יעודכן אוטומטית במחשבי הבנק, ובכל קנייה יוכל הלקוח לבחור אם לבצע עסקת אשראי או חיוב מיידי.

סוגיית הפרדת כרטיסי החיוב מכרטיסי האשראי היא קריטית לרווחיות חברות כרטיסי האשראי. מאחר שעמלת הסליקה על כרטיסי החיוב צפויה להיות - אחרי הרפורמה של הממונה - נמוכה מעמלת הסליקה של כרטיסי האשראי, לחברות יש אינטרס שהלקוחות ימשיכו להשתמש בכרטיסי האשראי הרווחיים עבורן ועבור הבנקים.

לכן לבנקים ולחברות כרטיסי האשראי קיים אינטרס כי תהליך החדרת כרטיסי החיוב המיידיים יהיה אטי - ובהקשר זה, השקת כרטיס חיוב חדש ונפרד, המצריך מהלקוח להגיע פיסית לסניף הבנק - תהיה אטית בהרבה מאשר הפיכת כל כרטיסי האשראי הבנקאיים לכרטיסים משולבים. השקת הקמפיין של ישראכרט לכרטיס החיוב הנפרד ימים בודדים לפני פרסום הדו"ח של הממונה נראית כניסיון של החברה לאותת לרגולטור על נכונותה להשקיע מאמצי שיווק גדולים בהחדרת כרטיס החיוב הנפרד.

האם כוח המיקוח של בתי העסק ישתפר?

בנוסף, חדירה מהירה לשוק של כרטיסי חיוב מיידי חשובה גם להצלחתם בהגברת התחרות בשוק הסליקה - ששלוש החברות הפועלות בו מקבלות עמלות סליקה מבתי עסק בסך כ-3 מיליארד שקל בשנה. כיום, בתי עסק אינם יכולים להרשות לעצמם לכבד תשלום בכרטיסי חיוב מיידיים בלבד, שכן מרבית הלקוחות מחזיקים רק בכרטיסי אשראי. לפיכך, בתי העסק נאלצים לשלם את עמלות הסליקה על כרטיסי האשראי, גם אם הם סבורים שהן מופרזות.

אם כרטיסי החיוב יזכו להצלחה בקרב הצרכנים, יוכלו בתי העסק הקטנים להשתמש באפשרות לסלוק רק כרטיסי חיוב מיידיים כהפעלת לחץ על חברות הסליקה להפחית את עמלות הסליקה בכרטיסי אשראי. אם תהליך החדירה לשוק של כרטיסי החיוב יהיה אטי, ומרבית הלקוחות ימשיכו להחזיק רק בכרטיסי אשראי, הכוח יישאר בידי חברות הסליקה - וכוח המיקוח של בתי העסק מול חברות הסליקה יישאר אפסי עוד שנים ארוכות.

יתרון נוסף לחברות כרטיסי האשראי בהנפקת כרטיסים נפרדים היא האפשרות לגבות דמי כרטיס על כל כרטיס בנפרד. הכרטיס החדש של ישראכרט יהיה זמין באופן מיידי בכל אחד מהבנקים המנפיקים כרטיסי ישראכרט (הפועלים, מזרחי טפחות, יהב, והבנקים מקבוצת הבינלאומי). דמי הכרטיס יהיו 4.85 שקלים בחודש.

יגאל ברקת, סמנכ"ל השיווק של ישראכרט, אמר כי: "הכרטיס הושק במטרה לתת מענה לצורך קיים של הלקוחות לשלוט במזומן ובהוצאות הקטנות היומיומית. הוא מאפשר מעקב יומיומי ומיידי אחר ההוצאות הקטנות, ללא תלות בנשיאת מזומן, ומעניק ללקוח את ההטבות והנחות להם זוכים כלל לקוחות החברה בתוכנית המסלולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker