אין כל רע באינפלציה שלילית מתונה

תורת הכלכלה מייחסת חשיבות לאינפלציה שלילית מתונה. יעד האינפלציה של הממשלה דומה לשיעור האינפלציה בארה"ב ובאירופה, שבהן שוררת אינפלציה מתונה, אולם אין הנעשה בחו"ל צריך להכתיב את הנעשה אצלנו

מיכאל בינסטוק
מיכאל בינסטוק
מיכאל בינסטוק
מיכאל בינסטוק

ב-2003 היה שיעור האינפלציה שלילי, 1.9%-, בפעם הראשונה בתולדות המדינה; מצב חדש זה מציב כמה שאלות הקשורות זו בזו: האם האינפלציה השלילית בלתי רצויה, בדומה לאינפלציה החיובית שנלחמנו בה זה 30 שנה? האם אינפלציה בשיעור 0%, כלומר, יציבות מחירים, עדיפה על פני אינפלציה שלילית? או האם עדיפה אינפלציה מתונה חיובית, בדומה לזו הקיימת כיום במרבית המדינות המתועשות?

לפני הכל, אפשר לחגוג הישג מרשים - שספקנים רבים חשבו כי אי אפשר להשיגו. אלה סברו כי למשק הישראלי יש נטייה חולנית לאינפלציה, וכי חוקי הכלכלה כאן שונים מאלה שבשאר המדינות. התפנית במלחמה באינפלציה התרחשה ב-94', כאשר בנק ישראל שינה את הקונצפציה. מהפכת הקטיפה (אם כי מחנה הספקנים הודח) צמחה במחלקה המוניטרית, שבראשה עמד דוד קליין. למהפכה זו שלושה נדבכים: הגמשת משטר שער החליפין, שליטה בכמות הכסף באמצעות מדיניות ריבית בנק ישראל ואימוץ יעדי אינפלציה.

במחצית השנייה של שנות ה-90 החלה האינפלציה להצטמצם; כשקליין התמנה לנגיד האינפלציה מוגרה לחלוטין. הניצחון התעכב ב-2002, כאשר הנגיד התפתה לעסקת החבילה הכושלת עם שר האוצר. ואולם עד מהרה תיקן הנגיד את מעידתו, והשתלט שוב על האינפלציה.

הישג כפול זה לא מנע ביקורת נוקבת על הצלחת היתר במיגור האינפלציה. דומה הדבר לביקורת על מלחמת ששת הימים בנימוק שהיתה קצרה מדי; למשל, אם המלחמה היתה מסתיימת תוך 12 יום - ייתכן שהיו פחות חללים. המבקרים אינם מבינים כי המדיניות המוניטרית אינה כלי מדויק מאוד. מחקרים מלמדים כי טעות של 2% באינפלציה תורמת מעט מאוד לשיעור האבטלה - כ-0.5% בלבד. המדיניות המוניטרית אחראית ב-100% לאפס האינפלציה, אך תרומתה למיתון היתה חלקית, קטנה ולא ברורה.

האם משמעותה של אינפלציה שלילית - דפלציה - היא שהאבטלה בהכרח תעלה? אם השכר הנומינלי קשיח כלפי מטה התשובה חיובית, מכיוון אינפלציה שלילית תעלה את השכר הריאלי וכך תתרחב האבטלה. אבל אם השכר הנומינלי גמיש כלפי מטה, אין שום סיבה שאינפלציה שלילית תוביל לאבטלה גבוהה יותר.

הניסיון בתקופה האחרונה מלמד כי השכר הנומינלי הן במגזר הציבורי הן במגזר הפרטי אינו קשיח כלפי מטה. בנוסף, עד למלחמת העולם השנייה היו תקופות רבות שבהן אינפלציה שלילית לוותה בירידות שכר, כך שהאבטלה לא גדלה. לכן, אין לחשוש משד הדפלציה.

מילטון פרידמן טען לפני 40 שנה כי האינפלציה הרצויה לחברה היא שלילית, וכי זו שווה למינוס הריבית הריאלית. לדוגמה, אם הריבית הריאלית היא 3% לשנה, שיעור האינפלציה האופטימלי למשק הוא 3%- לשנה. הפער בין הריבית הנומינלית לריבית הריאלית שווה לאינפלציה הצפויה. מכלל פרידמן עולה כי הריבית הנומינלית שואפת לאפס - אם הריבית הריאלית 3% והאינפלציה 3%-, משתמע כי הריבית הנומינלית היא אפס.

מדוע חשוב כי הריבית הנומינלית תהיה אפסית? הכסף הוא נכס פיננסי נחות משום שאינו נושא ריבית. לכן, הציבור מחזיק בכמות המינימלית של אמצעי תשלום (כסף) לצורך העסקות שהוא מעוניין לבצע, במטרה ליהנות מהכנסות ריבית על נכסים פיננסיים אחרים.

המחקר בישראל ובעולם מלמד כי הציבור אכן מחזיק בפחות כסף ככל שהריבית הנומינלית גבוהה יותר. משתמע כי הציבור משקיע מאמץ לא מבוטל בניהול הנזילות שלו תוך הקדשת זמן לכך - בין היתר, תשלום עמלות וביקורים בכספומטים. כאשר הריבית הנומינלית היא אפס הציבור מפסיק לבזבז מאמץ מיותר זה על החיסכון בכסף. מכאן, שהריבית הנומינלית האופטימלית לחברה היא אפס.

על פי תורת הכלכלה, אין דבר קדוש באפס אינפלציה. יש לציין כי גם באפס אינפלציה אין יציבות מחירים, מכיוון שתמיד יש מחירים שעולים ומחירים שיורדים - בממוצע הם אינם משתנים.

לעומת זאת, תורת הכלכלה מייחסת חשיבות לאינפלציה שלילית מתונה שבמשק הישראלי היא כ-%3- לשנה. יעד האינפלציה של הממשלה דומה לשיעור האינפלציה בארה"ב ובאירופה, שבהן שוררת אינפלציה מתונה. אולם אין הנעשה בחו"ל צריך להכתיב את הנעשה אצלנו. אין ללחוץ על בנק ישראל לפעול להעלות את האינפלציה, מכיוון שצעד זה לא יקטין את האבטלה.

הכותב הוא מרצה בחוג לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker