דנקנר מערער לעליון: "הפכתי לשק חבטות אף שהתספורת שהצעתי היתה הקטנה ביותר" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דנקנר מערער לעליון: "הפכתי לשק חבטות אף שהתספורת שהצעתי היתה הקטנה ביותר"

בעל השליטה באי.די.בי לשעבר: "אם הערעור יתקבל, נוכל להעניק הצעה יותר טובה לנושים; פסק הדין הושפע בצורה לא מבוטלת מאווירת העליהום הציבורי"

69תגובות

נוחי דנקנר, בעל השליטה לשעבר באי.די.בי, הגיש היום (א') ערעור לבית המשפט העליון על ההחלטה להעביר את השליטה בחברה למוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין.

עו"ד שמוליק קסוטו, המייצג את דנקנר יחד עם עורכי הדין גיא נוף ורונן בראון, מציין כי: "קבלת הערעור לא תפגע בנושים אלא תציל את החברה שהינה הקונצרן הגדול במשק הישראלי, עובדיו, בעלי מניותיו ונושיו, כמו גם את הציבור הישראלי וכספי הפנסיה שלו, מפני השתלטות עוינת של גורמים מפוקפקים, שקיים חשש כבד כי יזיקו לחברה ולכל חברות הקונצרן לאחר השלמת ההשתלטות - גורמים אשר קיים ספק כבד ביותר אודות מקורותיהם הכספיים.

"ברור כי ההסדר שאושר על ידי אורנשטיין רחוק מלהיות מעשה עשוי. פסק הדין הושפע בצורה לא מבוטלת מאווירת העליהום הציבורי כלפי דנקנר, שלובתה ותוזמנה על ידי גורמים אינטרסנטיים מקרב המוסדיים וקבוצת אקסטרה. קשה להתשחרר מן הרושם הקשה כי בית המשפט נסחף בפסק דינו ובהחלטותיו, אחרי דרישה ציבורית לכאורה להעניש את דנקנר על כישלונו העסקי".

לשיטת עורך דינו של דנקנר, ההסדר אותו הציע לא היה פוגעני בהשוואה להסדרים אחרים במשק הישראלי, וגרם לתספורת קטנה בלבד של 30%, כ-600 מיליון שקל לכל היותר לנושי אי.די.בי אחזקות.

עו"ד קסוטו מנה את ההסדרים הגדולים שהתבצעו בשוק לאחרונה: "יצחק תשובה -תספורת של 70% ומחיקה של 2.15 מיליארד שקל בדלק נדל"ן; עידן עופר - תספורת של 50% ומחיקה של 1.5 מיליארד דולר, קרי: כ-5.25 מיליארד שקל בצים; מוטי זיסר - תספורת של כ-50% ומחיקה של כ-1.8 מיליארד שקל באלביט הדמיה. ולמרות כל אלה 'זכה' דווקא דנקנר להיות שק החבטות הציבורי".

דניאל בר און

"ניכר שהסיבה האמיתית לקמפיין הציבורי השלילי כנגד דנקנר הינה העובדה שלהבדיל מאותם הסדרים ענקיים שנעשו בחברות כושלות לכל הדעות, ראו גורמים אינטרסנטיים מקרב המשיבים ואחרים, הזדמנות פז דווקא באפשרות להשתלט על הקונצרן דנן בו חברות משובחות ואיכותיות שהמערערים השקיעו בפיתוחן והשבחתן מאות מיליוני שקל מכספם והון אנושי רב", כותב עו"ד קסוטו.

"יצירת תדמית שלילית דווקא לדנקנר שבמהלך 8 שנות כהונתו הראשונות כיו"ר החברה נחשב כבכיר אנשי העסקים בישראל וזכה כמעט בכל פרס על ניהולו המצטיין, נועדה, אם כן, לאפשר לאותם גורמים אינטרסנטיים 'להכין את הקרקע' בציבור להשתלטות עוינת זו על הקונצרן - תוך הדחתו של דנקנר מהחברה והשתלטות על אחזקותיו בה", כתב קסוטו, שהוסיף כי "ניתן יהיה לחזור להצעת החברה שניתנה ביחד עם משקיעים וייתכן שאפילו ניתן יהיה לשפרה באופן שהנושים יקבלו ערך גבוה יותר מזה שהוצע קודם לכן, ומשכך אין כל חשש מקבלת הערעור וכינוס אסיפות נושים חדשות".

דנקנר מסביר לבית המשפט כי "ההלכה והדין בישראל היו חד משמעיים ולפיהם: לא ניתן לכפות על חברה הסדר נושים בניגוד להסכמתה כל עוד לא ניתן נגדה צו פירוק וכל עוד לא הרימו מבקשי ההסדר את סדרת הנטלים הקבועים בדיני חדלות הפירעון והוכיחו שעסקינן בחברה חדלת פירעון. אם פסק הדין יישאר על כנו, כי אז אנו פותחים ענף חדש בישראל - ענף ה'לפני חדלות פירעון'. מעכשיו יכולים הנושים להתחמש בכלי נשק חדש - נשק בלתי קונבנציונאלי - במסגרתו אין שום צורך להוכיח כי חברה היא חדלת פירעון ואפשר מבלי לעשות כן לבצע השתלטות עוינת על חברה. כאשר נשק זה יהפוך לכדי ברירת מחדל מרכזית וראשונה לכל נושה שאין לו 'חשק' לעבור את שלל המשוכות שמציבים דיני חדלות הפירעון טרם יוכל לכפות מהלכים על חברה עליה הוא מעוניין להשתלט".

עוד מדגיש דנקנר כי "מדובר בהשתלטות עוינת על חברה באמצעות בית משפט של חדלות פירעון - בהליכי "לפני 'חדלות פירעון'. ההשתלטות נעשית מבלי שהצדדים נכנסו בסיפו של הליך חדלות הפירעון".

דנקנר מוסיף כי נערכה הצבעה ראשונה בה זכתה ההצעה מטעם קבוצת המשקיעים אותה גיבש, הצבעה אשר נפסלה על ידי השופט איתן אורנשטיין. "בצעד חריג ותמוה ביותר, כי הוא מורה על ביטול ההצבעה ועל עריכתה מחדש, וזאת משום ששתי הקבוצות שהתמודדו מול החברה, ביקשו כעת (ולאחר ההצבעה) לאחד את הצעותיהן אל מול החברה. בית המשפט החליט לאפשר להן לעשות כן למרות שהסתיימה כבר ההצבעה ולמעשה הוכרעה".

עו"ד קסוטו אמר ל-TheMarker לאחר הגשת הערעור: "אנחנו הולכים לנצח ובגדול. אנחנו הולכים להציל את הקונצורן מליפול לידיים מפוקפקות כפי שנוכיח בערעור. ההצעה של דנקנר היתה טובה יותר ב-160 מיליון שקל, ואם הערעור יתקבל, הנושים יקבלו יותר כסף".

בן משה ואלשטיין: בקשת סרק

בסוף השבוע הגישו בן משה ואלשטיין את תגובתם לבקשת הארכה שהגיש קודם לכן דנקנר וציינו כי "בקשת הארכה היא בקשת סרק שמהווה חלק ממהלך סרק שנוקט בימים האחרונים דנקנר שתכליתו לטרפד את ביצוע ההסדר שאושר על ידי נושי אי.די.בי אחזקות לאחר שהחברה לא עמדה בפירעון חובותיה בסך כולל של 1.8 מיליארד שקל. בקשת הארכה לא מצביעה על טעמים לתת אותה והיא מסתירה עובדות מהותיות ולוקה בתיאורים מעוותים".

עורכי הדין של אלשטיין ובן משה, רענן קליר, איתן אפשטיין, אביתר קנולר ויניב רוג מסבירים לבית המשפט כי "באותה העת שדנקנר הגיש את הבקשה לדחיית מועד להגשת הערעור הוא מנסה שוב לפתוח את הליך אשר התנהל בבית המשפט המחוזי אצל אורנשטיין באמצעות טענה אותה הם לא מקבלים כי יש לו ממצאים חדשים אשר מאפשרים עיון חוזר בפסק דין אשר ניתן במעמד צד אחד.

"קשה לחשוב על בקשה מופרכת יותר מן הבקשה לביטול ההחלטה ועיון חוזר . דומה שהיא מונעת רק מנקמנות וכל מטרתה היא לפגוע בבן משה ואלשטיין באמצעות מחזור הכפשות מופרכות וכן בנושים שהעזו לא לבחור בהצעת קבוצת המשקיעים אותה גיבש דנקנר -ולנסות להקשות עליהם את השלמת ההסדר".

לדברי קליר, לדנקנר אין כל סמכות בדין להגיש את הערעור, שכן הוא כיום בכלל אינו נחשב צד להליך. לדבריו, בתי המשפט בישראל קבעו בעבר הלכה כי בעל מניות או בעל שליטה בחברה לה ניתן צו פירוק אינו יכול להגיש ערעור על החלטה שניתנה בעניין החברה, אלא עליו לפנות בהליך של הגנה נגזרת לבעל התפקיד שמונה לחברה, ולבקש ממנו שיגיש ערעור על פסק הדין שבמסגרתו ניתן צו הפירוק, תוך שהוא מציין שההליך הוא לתועלת החברה ושהינו פועל בתחום לב.

יש לציין כי בית המשפט העליון האריך את המועד להגשת ערעור עד ל-19 בפברואר 45 יום ממתן פסק הדין השני , אך נראה כי דנקנר החליט להגיש את הערעור כבר היום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#