שלושה מנהלי השקעות בכירים נחקרו בחשד לתרמית בניירות ערך

על פי החשד, משה גולדמן, שאול מאור והדר אושרת, תיאמו את שערי ביצוע העסקות בהיקפים משמעותיים תוך ניצול מעמדם ותפקידם בשוק ההון

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

רשות ני"ע חוקרת חשד לתרמית בניירות ערך, נגד שלושה מנהלי השקעות בכירים בשוק ההון במהלך השנים 2008-2013. השלושה משה גולדמן, שאול מאור והדר אושרת ניהלו ומנהלים גם כיום כספי ציבור.

על פי החשד, השלושה פעלו בביצוע עסקות מתואמות ופעולות מסחר מכוונות שער, כלומר תיאמו את שערי ביצוע העסקות, בהיקפים משמעותיים תוך ניצול מעמדם ותפקידם בשוק ההון. הפעילות האסורה הביאה לגריפת רווח של כ-11 מיליון שקל לכיסם של שלושת החשודים על חשבון כספי עמיתים.

בנספח הבקשה לשחרור בתנאים מגבילים עולה עוד כי השלושה פעלו לטשטוש, הסתרת וחלוקת הרווחים שנבעו פעולותיהם תוך שימוש בחשבונות בני משפחה ומקורבים בארץ ובחו"ל.

החשוד הראשון הוא משה גולדמן, ששימש אז כמנהל ההשקעות הראשי של קופת הגמל גדיש (קופת הגמל הגדולה בישראל) בבית ההשקעות פסגות. משלהי 2010 גולדמן משמש כסמנכ"ל מנהל תחום כספי עמיתים באגף ההשקעות במנורה מבטחים. גולדמן הוא דמות ידועה בשוק ההון והוא החל לפעול בשוק ההון בשנת 1993 כמבצע בחברת הקרנות של אילנות בטוחה.

החשוד השני הוא שאול מאור, מבעליו של בית ההשקעות מאור לוסקי, הפועל בתחום ניהול התיקים וקרנות הנאמנות. והחשוד האחרון הוא הדר אושרת המשמש משנת 2004 כמנהל חדר המסחר בסניף הישראלי של דויטשה בנק.

חשוד במעצר, אילוסטרציה

על פי החשד, ניצל גולדמן את תפקידו בפסגות ואת הידע המוקדם שהיה לו על מדיניות המסחר על מנת ליצור עיסקות מתואמות ופעולות מוכוונות שער אל מול החשבונות הפרטיים בחברת מאור לוסקי.

שיטה זו נקראת Front running, כלומר כאשר אחד ממנהלי ההשקעות יודע כי הוא עתיד לרכוש כמות גדולה של נייר ערך מסוים, מה שעשוי להעלות את השער. הוא רוכש קודם לכן לחשבונו או לחשבונות של מקורביו את אותו נייר ערך ואז כאשר הקרן רוכשת את הנייר, המחיר עולה והוא נהנה מהרווח.

על פי הנספח פעילות זו הביאה לרווח של כ 2.5 מיליון שקל לגולדמן ומאור, אותו הם חילקו באופן מתוחכם ומוסווה באמצעות חשבונות בארץ ובחו"ל.

חשד לדפוס פעולה נוסף מתואר בנספח התקיים בין גולדמן, אשרת ומאור. השלושה ידעו כי חברת דסק"ש תפיץ את נירותיה. לפיכך על פי החשד מכר בשורט מאור את הניירות לפני ביצוע העסקות ולאחר מכן הפיץ אושרת את הנירות ומכר אותם במחיר הנמוך ממחיר מכירת החסר שביצע מאור.

מהלך זה איפשר למאור לרכוש את הניירות במחיר הנמוך ממחיר המכירה ובכך גרף לכיסו ממון רב.הניירות נימכרו לחשבונות של פסגות בידיעה ובתאום עם גולדמן.

על השלושה נאסר לצאת מהארץ במשך 180 יום, והם נמצאים במעצר בית עד יום רביעי בחצות. דרכונם הופקד במשטרה הם נדרשו להפקיד ערבות בסך 1.5 מיליון שקל, מלבד גולדמן שנדרש להפקיד ערבות בגובה של 1.8 מיליון שקל. כניסתם למקום העבודה תתאום עם רשות ני"ע.

עו"ד נוית נגב ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגת את הדר אושרת מסרה:
"הדר אושרת מכחיש את החשדות נגדו. הוא פעל באופן ענייני, כמקובל ולטובת דויטשה בנק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker