איגוד הקרנות ליו"ר רשות ני"ע: אל תיתן יד לפגיעה בקרנות הכספיות

המפקח על הבנקים מבקש לחייב את הבנקים להחזיק נזילות של 100% כנגד הפיקדונות של הקרנות הכספיות, בהתאם להוראות באזל 3 ■ עקב כך עלולה להיפגע קשות התחרות על הפיקדונות

אסא ששון

אתמול שלח איגוד קרנות הנאמנות מכתב חריף לפרופ' שמואל האוזר, ובו הוא מתרה כי החלת כללי באזל 3 על הקרנות הכספיות יוביל לפגיעה בקרנות הכספיות.

כללי באזל 3 מתמקדים בהקטנת סיכון הנזילות של הבנקים. אחד הכללים הזה קובע כי פיקדונות של קרנות כספיות ייחשבו פיקדון מסוכן; פיקדון שהבנק צריך לשמור בגינו נזילות של 100%. התוצאה של החלת הכללים תהיה הפחתה משמעותית של הריבית על הפיקדונות שמקבלות הקרנות הכספיות בפרט והגופים הפיננסיים בכלל. זאת עד כדי ירידה לריבית אפסית.

באזל 3 גם מגדיר את הפיקדונות הגדולים (פיקדונות ג'מבו) של חברות עסקיות גדולות כמסוכנים, המחייבים שמירה על נזילות של 40%. זה אומר שגם הריבית על פיקדונות הג'מבו העסקיים צפויה לרדת, אם כי בשיעור מתון יותר מזה של הפיקדונות של הגופים הפיננסיים. זאת פצצה שמוטלת על כל הגופים הפיננסיים המקומיים, בעיקר על הקרנות הכספיות הישראליות - הקרנות הקיימות וקרן קפ"מ (קרן פיקדונות ומלוות) החדשה, שרשות ניירות ערך רצתה להקים ועתה כלל לא בטוח שיש לה צידוק.

משמעות יישום הוראות באזל היא שהריבית שהקרנות הכספיות יקבלו על הפיקדונות שלהן בבנקים - פיקדונות ג'מבו יומיים בשווי מוערך של 30 מיליארד שקל - תרד מ–0.8%–1% כיום, כנראה, לכ–0.4% בלבד. עם ריבית כזו, הקרנות הכספיות, שיוצרות כיום את התחרות העיקרית על הפיקדונות היומיים של הציבור בבנקים - יתקשו מאוד להמשיך ולייצר תשואה עודפת למשקיעים בהן. כל זאת, בעוד קרן קפ"מ החדשה היתה אמורה להקפיץ את התחרות למדרגה חדשה. בפועל, קרנות אלה יאבדו חלק ניכר מהיתרון היחסי שלהן אל מול פיקדונות הבנקים, לשמחתם הרבה של הבנקים. החשד הוא שזו הסיבה ליישום העקשני של הוראות באזל בידי הפיקוח על הבנקים, כלומר חסימה אלגנטית של התחרות מצד שוק ההון בפיקדונות הבנקאיים.

יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר והמפקח על הבנקים דודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

היישום של הוראות באזל אמור להתרחש בינואר 2015, ובאופן רשמי הפיקוח על הבנקים שוקל את יישום ההמלצות. באופן מעשי, ההערכה היא שבפיקוח לא יסטו מההוראות של באזל - ויישמו אותן, אף שלפיקוח יש את הזכות לשיקול דעת בעניין. המלצות באזל מציינות באופן מפורש את הקרנות הכספיות ככאלה שניתן לשקול אם להחריגן מההוראה. בבנק ישראל, כנראה, סבורים כי זכות ההחרגה לא חלה על הקרנות הכספיות. מכל מקום, לנוכח הניסיון עם הריזרב פאנד (הקרן האמריקאית שפשטה את הרגל) - בפיקוח כנראה סבורים שדווקא הקרנות הכספיות הן המכשיר המסוכן ביותר, שעליו חייבים להחיל את הוראות באזל.

האיגוד מסכם את המכתב ואומר: "חוסר זהירות ביישום המלצות מסמך באזל 3 בישראל יוביל לרצף אירועים, העלול להביא לתוצאות מרחיקות לכת ולפגיעה קשה מאוד בענף הקרנות הכספיות. כל זאת, על כל המשמעויות הנגזרות מכך, לרבות החזרת השליטה על הריבית הניתנת עבור פיקדונות הציבור לידי הבנקים והיעדר תחרות אמיתית בהקשר זה. בסופו של דבר, זה עלול לגרום פגיעה קשה במשקיע, שלא תעמוד לו החלופה של הקרנות הכספיות לפיקדונות הבנקאיים".

באיגוד מקווים כי האוזר יצליח לשכנע את המפקח על הבנקים, דודו זקן, להחריג את הקרנות הכספיות, כפי שתקנות באזל 3 מאפשרות, או לחלופין יחילו עליו את הכללים של הפיקדון הקצוב - כך שהבנקים לא יצטרכו להעמיד כנגדו 100% נזילות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker