דנקנר לבית המשפט: מקור הכספים של בן משה - "תוצר של אלמנטים פליליים" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
לא מוותר

דנקנר לבית המשפט: מקור הכספים של בן משה - "תוצר של אלמנטים פליליים"

דנקנר: "מקור הכספים בהם מתכוונת קבוצת אקסטרה לממן את הסדר הנושים אינו חוקי" ■ בעל השליטה לשעבר דורש להעביר לידיו את הדו"ח המלא שנערך על ידי צוות הבדיקה לגנדן הולדינגס ■ אקסטרה: "מאחלים למר דנקנר הצלחה בהמשך דרכו"

79תגובות

נוחי דנקנר לא מוותר: אף שקבוצת המשקיעים אותה גיבש יחד עם איש העסקים האוקראיני אלכסנדר גרנובסקי התפרקה, הגיש היום (ד') דנקנר לבית המשפט המחוזי לידי השופט איתן אורנשטיין בקשה לבטל את פסק הדין שהעביר את השליטה באי.די.בי אחזקות לאדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה.

דנקנר דורש להורות להעביר לידיו הדו"ח המלא שנערך על ידי צוות הבדיקה לגנדן הולדינגס, בעלת השליטה הקודמת באי.די.בי, ולהתיר לו ולכל צד אחר המעוניין לחקור את עורכי דו"ח הבדיקה, ביניהם אנשי רשות ניירות ערך, כונס הנכסים הרשמי והמשקיף חגי אולמן.

לטענתו של דנקנר, רו"ח יהודה ברלב ונציגי חברת המודיעין העסקי בלק קיוב מצאו ראיות הסותרות לחלוטין את תוצאות הדו"ח ביניהן: "מקור הכספים בהם מתכוונת קבוצת אקסטרה לממן את הסדר הנושים אינו חוקי והינו תוצר של מספר אלמנטים פליליים ובהם הונאות מע"מ הלבנת הוןשליחת יד בכספי הפיקדונות של הציבור הגרמני ושימוש שלא כדין בהם רישומים כוזבים במסמכי התאגיד".

עוד מעוניין דנקנר כי בית המשפט יורה על כינוס אסיפות נושים, על מנת שיקיימו הצבעה נוספת בשאלה האם הם מעוניינים לקבל את הסדר הנושים שהוצע בראשות קבוצת אקסרה, לאור המידע שמצוי בפניהם.

בבקשה, שמעוגנת בתצהיר של דנקנר, נכתב כי "הדו"ח שגוי, רצוף טעויות וכשלים מהותיים שנעשו אם בתום לב, כנראה עקב מסמכים והסברים כוזבים שניתנו לצוות הבדיקה על ידי קבוצת אקסטרה, ו/או אם ברשלנות חמורה של צוות הבדיקה. קבוצת אקסטרה, שואבת, לכאורה, את הונה וכספה מכספי הציבור הגרמני ורשויות המס בגרמניה, הרי שהתמוטטותה תביא לכך שהציבור הגרמני ורשויות המס הגרמניות (שהם הנושים של קבוצת אקסטרה), הם שיהיו, שלא מרצונם ושלא בטובתם בעלי השליטה בקונצרן הגדול במדינת ישראל".

עוד מזהיר עו"ד שמוליק קסוטו ממשרד קסוטו-נוף, המייצג את דנקנר כי "לא יעלה על הדעת שציבור הנושים לא יידע למי הוא מעביר את השליטה ומה ההשלכות של העברה זו ומה אחריתו של מהלך שכזה. הדבר משול לשפיכת ה'תינוק עם המים', ויהא זה בבחינת בכי לדורות אם כדי להשביע את האווירה הפופוליסטית הכללית ואת רגש ה'נקמנות' בדנקנר נמצא עצמנו עם בעלי שליטה גרועים יותר, תוך עצימת עיניים חמורה מההשלכות. משול הדבר למי שמבקש לטפל בכאב ראש באמצעות עריפת הראש".

בתצהיר שהוגש מטעם אבי ינוס, דירקטור ומשנה למנהל הכללי של החברה למודיעין עסקי בי. סי. אסטרטגיה המחזיקה במותג Black Cube בישראל, בריטניה וארה"ב נכתב כי: "לא ייתכן שבן משה נוקט בשיטות מתוחכמות של אחזקה על ידי נאמנות, ובו זמנית טוען לשליטה מלאה בקבוצה. כפי שעולה מחוות הדעת של פירמת עורכי הדין Withers LLP כל שהאחזקה הינה על-ידי נאמנות, הרי שבן משה יהיה כפוף לנאמנים המצויים בראש המבנה והוא איננו בעל השליטה הסופי בקבוצת אקסטרה".

לחילופין, מסביר ינוס כי אם בן משה הוא הבעלים הישיר של החברה באיי הבתולה הבריטיים, הרי שעשויות להיות לו ולחברות שבשליטתו חבויות מס חדשות, שייתכן שלא היו ידועות עד כה לרשויות המס בישראל ובגרמניה,חיובים שלדעתו עשויים להוביל לשינוי לרעה במצב הפיננסי של בן משה וקבוצת אקסטרה.

לטענת ינוס היה על צוות הבדיקה לערוך בדיקות מקיפות ויסודיות מול כל הרשויות הרלוונטיות, היה ראוי לחקור את שלל החברות המרכיבות את הקבוצה ולנתח מידע פיננסי קריטי לגבי כל אחת מהחברות, לרבות דוחות כספיים, זהות בעלי זכויות החתימה, תשלומי מס והשליטה על כל אחת מהחברות. שכן לשיטתו מידע זה הוא רלוונטי בסיטואציה של הליך סטנדרטי של בדיקת נאותות מעמיקה

ינוס מנסה להסביר בתצהירו כי "מכיוון שפעולותיה של קבוצת אקסטרה בישראל נשענות על לגיטימיות מקורות המימון של הצעתה וכן על שליטתו המלאה של מר בן משה בקבוצה, הרי שישנה חשיבות קריטית לבחינה יסודית של מידע זה לגבי כל החברות הקשורות במבנה"

ינוס מספר לבית המשפט כי על מנת לכסות על הפסדיה חברת ExtraEnergie GmbH  החברה העלתה את מחירי החשמל בניגוד להסכמים עם קהל לקוחותיה.

עוד מסביר ינוס כי במספר מקרים הצביעו בתי המשפט הגרמניים על פגמים מהותיים בהתנהלותה של החברה. כאשר לדעתו ההשלכות של החלטות אלה של בתי המשפט הגרמניים ראוי שיבדקו גם הן על-ידי צוות הבדיקה.

כך למשל, הוא מציין כי חברת סטרומיו, שהינה מתחרה של אקסטרה אנרג'י, תבעה את החברה על חיוב הצרכנים בחשבונות גבוהים מדי. ינוס מסביר כי בית המשפט פסק, שאסור לאקסטרה לגבות מקדמות חודשיות מוגזמות וכי על החברה לחייב את לקוחותיה על פי צריכתם בפועל ולהשיב את הכספים שנגבו ביתר.עוד מזכיר ינוס כי חברת סטרומיו תבעה את החברה על גניבת לקוחות. כאשר לדברי ינוס בית המשפט פסק, כי אסור לאקסטרה לפנות טלפונית ללקוחות של המתחרה ללא הסכמתם. 

ינוס מצביע על כך כי החברות של בן משה ביצעו הונאת מע"מ. "שרשור החברות והשליטה בהם על ידי גורם אחד מאפשרות בצורה מתוחכמת להעלים את הונאת המע"מ מפני שלטונות המס בגרמניה, קפריסין וכנראה מדינה נוספת מחוץ לשוק האירופי המשותף".

יש להדגיש כי אין מדובר בחומר חדש אותו מגלה דנקנר, אלא בחומר אשר הוצג לרשויות נבדק על ידם, אך לא שינה את מסקנת דו"ח החקירה כי אין מניעה כי בן משה יחזיק באי.די.בי.

מקבוצת אקסטרה נמסרה התגובה הבאה: "לאחר עיון מדוקדק בכל המסמכים שהגישו מר דנקנר והפועלים מטעמו הבוקר לבית המשפט, ניכר כי מדובר במיחזור נוסף של תצהירי שקר ומניפולציות שנבחנו כבר - וביסודיות - על ידי הצוות המומחים שמינה כבוד השופט אורנשטיין. כזכור, צוות זה כלל את רשות ניירות ערך, כונס הנכסים הרשמי והמשקיף מטעם בית המשפט, והסתייע במומחים מקומיים ובינלאומיים, לרבות משרדי עורכי דין, יועצים פיננסים ואנשי כספים.

"כפי שציין כבוד השופט אורנשטיין בפסק דינו המשלים מיום 5.1.2014, צוות הבדיקה מצא שמקור הכספים שהופקדו על ידי קבוצת אקסטרה לביצוע הסדר הנושים, הינם מחשבונות מהפעילות השוטפת של החברות בקבוצה, וכן שלא קיים ממצא כלשהו שלפיו מקור הכספים הינו זר לפעילותה. מבחינת השליטה בקבוצת אקסטרה, צוות הבדיקה מצא שהבעלות והשליטה באקסטרה היא של מר בן משה בלבד, ושלא אותר כל גורם שלישי שיכול לכוון את פעילות הקבוצה הנ"ל בחו"ל.

"יודגש, כי גם בדיקת הטענות מהבוקר המוגדרות "ממצאים נוספים שאותרו ונותחו לאחר מועד הפגישה עם צוות הבדיקה", אך מופיעות, שלא במקרה, אך ורק בסעיפים 40 עד 45 לתצהיר חברת החקירות שפועלת עבור מר דנקנר, מעלה כי גם בהן אין כל ממש.
  כידוע, קבוצת אקסטרה הבהירה זה מכבר, כי היא אינה מתנגדת לפרסום הממצאים הרלבנטיים של דו"ח הבדיקה. קבוצת אקסטרה מאחלת למר דנקנר הצלחה בהמשך דרכו".

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#