קרן ויולה שמה על המדף את אחזקות גאון במיטב-דש ובחברת אהבה

לפי הערכות, המימושים צפויים להכניס לקבוצת גאון, הנשלטת על ידי ויולה, כ-75 מיליון שקל ולהפחית את רמת המינוף מתחת ל-37% ■ גאון: "בכוונתנו לעבור למודל של חברה תפעולית אחת בעלת מבנה שטוח, תוך מינוף העוצמות בשוק המקומי לכניסה לשוק הבינלאומי"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

קרן הפרייווט אקוויטי ויולה, השולטת בגאון אחזקות, פירסמה אתמול (א') את התוכנית האסטרטגית וחשפה כי בכוונתה לממש חלק לא מבוטל מאחזקות הקבוצה. הקרן מסרה כי תמכור את נתח המניות (3.4%) בבית ההשקעות מיטב דש; 18.5% ממניות חברת הקוסמטיקה אהבה; 25% מחברת שיווק תנובות שדה ומטע; ונדל"ן מניב בפרנקפורט שבגרמניה (50%) – נכסים שאינם בליבת הפעילות של הקבוצה.

מחיר מניות מיטב דש בבורסה עומד על 27 מיליון שקל. גאון חשפה כי כבר מכרה מניות של בית ההשקעות בכ-10 מיליון שקל עד 5 בינואר; האחזקות במניות חברת אהבה שוות כ-15 מיליון שקל (בהתאם לערך בספרים); ומניות תנובות שדה, לפי הערכות פנימיות שבוצעו, שוות כ-25-20 מיליון שקל. בנוסף, גאון צפויה לקבל תמורה של 10 מיליון שקל, בגין מכירת הנדל"ן המניב בפרנקפורט, כך שסך התמורה בגין הנכסים צפויה לעמוד על כ-77-72 מיליון שקל.

גאון מסבירה כי אחזקות אלה אינן בליבת העסקים של החברה, ולכן הקבוצה אינה מתכוונת להחזיק בהן לטווח ארוך. גאון ציינה כי מימוש האחזקות יופנה לצורך הורדת רמות המינוף. לפי הערכות הקבוצה, לאחר המימושים (לא כולל מניות אהבה), החוב נטו יעמוד על כ-103-94 מיליון שקל, המגלם יחס מינוף של 37%-41%. שווי הנכסים יסתכם לאחר מכן בכ-251 מיליון שקל.

במהלך 2013 הובילה ויולה השקעה של 70 מיליון שקל בגאון, באמצעותה רכשה את השליטה בקבוצה. ויולה מתמקדת בחברות בשלות הנמצאות בשלבי צמיחה, ושלהן פעילות גלובלית. על פי רוב, הקרן רוכשת אחזקות משמעותיות בחברות במטרה להוביל ולתרום להתפתחותן ולצמיחתן. יו"ר קבוצת גאון היום הוא הראל בית-און, שותף מנהל ומייסד קרן ויולה.

הראל בית און

גאון הציגה את האסטרטגיה לפעילות תשתיות המים והקלינטק לשנים הבאות: "החזון הוא להיות חברה תפעולית מובילה במתן פתרונות לכל שרשרת הערך בתשתיות המים בארץ ובעולם, תוך שילוב חדשנות וטכנולוגיות מתקדמות". בחברה הסבירו כי הכוונה היא לעבור למודל של חברה תפעולית אחת בעלת מבנה שטוח, תוך מינוף העוצמות בשוק המקומי לכניסה לשוק הבינלאומי.

תחום הקלינטק והמים בקבוצת גאון מרוכז בלא מעט חברות: בתחום התשתיות הקבוצה פועלת באמצעות צנורות המזה"ת (צינורות פלדה), הכוכב (מגופים), פלסים (צינורות פלסטיק), שגיב (ברזים ושסתומים), מדי ורד (מדי מים) ומצרפלס (טפטפות). בתחומי הפרויקטים והטכנולוגיה היא פועלת בין היתר באמצעות אקווה (בקרת מים), גל (מערכות השבחת מים) ומו-טק (בקרים חכמים).

גאון מסבירה כי מהלכי ההתייעלות האחרונים בצינורות המזה"ת - האחזקה המרכזית שלה - כללו שינוי מבני שנועד להגדיל את כושר התחרותיות שלה. הקבוצה הדגישה כי בכוונתה לשמור על יתרון תחרותי בקטרים הגדולים של הצינורות, באמצעות שדרוג והשקעה בקו הייצור לצינורות בעלי תפר ספיראלי.

בנוסף, גאון ציינה כי לפי התוכנית, בכוונתה להתמקד בשיווק ללקוחות, על ידי "הרחבת מחלקת המכירות, חיזוק תפיסת השירות, ותוכנית להרחבת סל הפתרונות המוצעים ללקוחות". כמו כן הקבוצה ציינה כי תגבש תוכנית אסטרטגית לפיתוח מנועי צמיחה נוספים לחברת צינורות, וכן לגבש תוכנית להשבחת הנדל"ן שבבעלות החברה. באחרונה פיטרה צינורות כמחצית מעובדיה, ומונה יו"ר חדש – גיא רגב (המכהן במקביל כמנכ"ל גאון אחזקות). במהלך השנה האחרונה איבדה מניית גאון כ-30% משוויה. הקבוצה נסחרת כעת לפי מחיר של 138 מיליון שקל – גבוה מההון העצמי שעומד על 82 מיליון שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker