משקיעים זרים שוקלים ביטול השקעות בבנקים: "ההתנחלויות לא חוקיות"

"פייננשל טיימס" מדווח: קרנות בסקנדינביה והולנד שוקלות ללכת בעקבות PGGM שחיסלה אחזקות בבנקים הישראלים

סוכנויות הידיעות

קרנות פנסיה ומשקיעים גדולים באירופה בוחנים מחדש את אחזקותיהם בבנקים ישראלים מחשש כי הם מממנים התנחלויות, כך דיווח "פייננשל טיימס" אמש. הדיווח ציין את ABP, קרן הפנסיה השלישית בגודלה בעולם, שהיא קרן הפנסיה של עובדי ממשלת הולנד; קרן ההשקעות נורדיאה אינווסטמנט מנג'מנט הפועלת בסקנדינביה והמדינות הבלטיות; ו-DNB אסט מנג'מנט מנורווגיה. הקרנות הללו מנהלות נכסים בשווי 300, 130 ו-60 מיליארד יורו בהתאמה.

לדברי "פייננשל טיימס", שלושת המשקיעים הללו מבקשים מידע מהבנקים הישראלים על מעורבותם בהתנחלויות, שלדברי העיתון מפירות את אמנת ג'נבה.

דובר KLP, קרן פנסיה גדולה בנורווגיה אישר גם הוא שהחברה דנה בדילמות הקשורות מימון של התנחלויות.

PGGM, קרן הפנסיה השנייה בגודלה בהולנד, היתה המשקיע הגדול הראשון שמכר את אחזקותיו בחמשת הבנקים הגדולים בישראל: הפועלים, לאומי, הבינלאומי, דיסקונט ומזרחי טפחות, לפי הדיווח.

סניף בנק הפועליםצילום: דודו בכר

באתר PGGM נמצא ההסבר הבא להפסקת ההשקעה: "הסיבה היא מעורבותם במימון ההתנחלויות הישראליות בשטחים הפלסטינים הכבושים. זוהי דאגה, מאחר שההתנחלויות בשטחים הפלסטינים נחשבות ללא חוקיות לפי חוקים הומניטריים בינלאומים. יתר על כן, משקיפים בינלאומיים ציינו כי ההתנחלויות מהוות מכשול חשוב בדרך לפתרון (שתי מדינות) של שלום בסכסוך הישראלי-פלסטיני"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker