כך התגלגל הכסף של בעלי אג"ח כלל פיננסים לפרויקט היוקרה בנחלת בנימין

בעלי האג"ח של כלל פיננסים, שנסחרת כשלד בורסאי, גילו בסוף השבוע האחרון כי כלל ביטוח מכרה את החברה ליזמית הנדל"ן רות שפייזר ■ התוכנית של שפייזר: לנצל את קופת כלל פיננסים לקידום פרויקט יוקרתי בתל אביב ■ בעלי האג"ח הלא מרוצים הפילו את איגרת א' של החברה ב-5%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איגרות החוב מסדרה א' של השלד הבורסאי כלל פיננסים נפלו היום (א') ב–5%, והן נסחרות כעת בתשואה לפדיון של כ–3.2%. התגובה השלילית של בעלי האג"ח של כלל פיננסים נבעה מכך שהם התעוררו ביום שישי האחרון, וגילו כי חברת הביטוח כלל ביטוח מוכרת את השלד הבורסאי כלל פיננסים לחברת Concepteam s.a שבשליטת אשת הנדל"ן רות שפייזר ובן זוגה שלמה לחי הפועל בתחום ההיי־טק.

עוצמתם הפיננסית של שפייזר ולחי נמוכה בהרבה מזו של כלל ביטוח שנהנית מעודפי הון גבוהים והון עצמי שהסתכם נכון לסוף ספטמבר 2013 ב–3.6 מיליארד שקל.

בשלד הבורסאי כלל פיננסים אין פעילות. ההון העצמי של כלל פיננסים הוא כ–302 מיליון שקל ויתרת המזומן בקופת החברה הוא 200 מיליון שקל. ערך הפארי (ערך מתואם מלא הכולל ריבית והצמדה) של איגרות החוב מסדרה א' הוא כ–260 מיליון שקל.

תמורת הרכישה תשלם שפייזר 302 מיליון שקל כגובה ההון העצמי של החברה בתוספת 12 מיליון שקל, כלומר בסכום כולל של 314 מיליון שקל. התזרים נטו שצפוי לכלל ביטוח מהעסקה צפוי להיות נמוך יותר בין היתר, בשל הפסדים שוטפים של כלל פיננסים ורכישת הנכסים הפיננסיים הלא סחירים. בדיווח ציינה כלל ביטוח כי הרווח הצפוי לה מהעסקה הוא כ–10 מיליון שקל.

כלל ביטוח שיפתה את הרוכשת ב–100 מיליון שקל, אך קצבה את השיפוי למשך זמן של שנתיים. מנגד מתחייבת שפייזר לשפות את כלל ביטוח במידה שהעסקה לא תצא אל הפועל, או במידה שייגרם לכלל ביטוח נזק בסכום של 100 מיליון שקל - אבל לתקופה של 42 חודש.

הרצון של מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהן, למחוק את הכישלון הפיננסי שנקרא כלל פיננסים (החברה הונפקה ב–2007 לפי שווי של 1.3 מיליארד שקל) עלול להיתקל במשוכה שנקראת בעלי אג"ח. במסגרת הדיווח ציינה כלל ביטוח כי שפייזר תפנה לבעלי האג"ח, ותנסה לשכנע אותם להיוותר עם ההשקעה, כלומר עם החוב כלפיה ולא כלפי כלל ביטוח.

הסכם הנאמנות של בעלי האג"ח לא כולל סעיף המאפשר את העמדת החוב לפירעון מיידי בעת העברת שליטה. ואולם ניתן להעמיד את החוב לפירעון מיידי אם לפי שיקול דעת הנאמן תיגרם לבעלי האג"ח פגיעה מהותית בעקבות העברת השליטה. השלמת העסקה כוללת תנאים מתלים שונים, בהם התקשרות של הבעלים החדשים עם גוף מוסדי שירכוש 5% מהונה של כלל פיננסים.

שפייזר רכשה בעבר כמה בניינים ברחוב נחלת בנימין בתל אביב כדי להקים פרויקט נדל"ן יוקרתי. היא לא הצליחה לקדם אותו, לאחר שלא קיבלה מימון, בין השאר מידי בנק לפתוח תעשייה ומידי גופים נוספים. כעת שפייזר מתכננת, באמצעות קופת כלל פיננסים, לנסות לקדם פעם נוספת את הפרויקט בנחלת בנימין. ואולם אם בעלי האג"ח של כלל פיננסים יתעקשו שהשלד יפרע את מלוא החוב כלפיהם לפי ערך הפארי, ייתכן ששפייזר ובן זוגה לחי יפעלו לגייס אג"ח חדש שתמורתו ישעבדו את פרויקט הנדל"ן.

מדרחוב נחלת בנימיןצילום: דניאל בר און

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker